Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Біжить собі й шепоче...

В`ячеслав Рошко | 21.02.2010 19:07

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
1

Хоч і снігу цього року багато, і морози немалі, могутня та дивовижна річечка Теребля, розриває холодні кайдани криги, що стискають її ніжні рученята та невтомні ноженята, які зроду-віку прямують в далекі краї, несучи в собі красу, неповторність та потужну силу життя, яку для нас народжує Матінка-природа.

Біжить собі й шепоче...
Хоч і снігу цього року багато, і морози немалі, могутня та дивовижна річечка Теребля, розриває холодні кайдани криги, що стискають її ніжні рученята та невтомні ноженята, які зроду-віку прямують в далекі краї, несучи в собі красу, неповторність та потужну силу життя, яку для нас народжує Матінка-природа. Народження річки Тереблі відбувається біля підніжжя Горган у Національному природному парку "Синевир", що на Закарпатті. Декілька кілометрів і на її шляху знаходиться перша серйозна перешкода – Вільшанське водосховище (Закарпатське море). Частина води біжить по трубах на Теребле-Ріцьку ГЕС з метою одержання струму. Вода, що переливається через греблю, (це буває в період сильних опадів) падає з 50 метрової "плотини" і подорож її триває довгих 80 кілометрів. Літом, коли посуха, води внизу – біля греблі, майже зовсім немає. Але Теребля не помирає, а починається трохи нижче зі струмка, а далі ще одного і ще... Коли вона доходить до Драгова, то вже досить швидка та глибока. А потім річка ще довго біжить, наповнюючись струмками та потічками і гордо вливається з правого боку у свою старшу сестру Тису.

Під час своєї подорожі Теребля оминає великі скали та непорушні брили каміння, а ще високі гори і могутні ліси, мости та дамби. Тече й шепоче, камінчики омиває. Де глибоко, там зелено, здається, що й дна нема, насправді воно там є, тільки загадкова Теребля його ховає. Так і кличе: "Давай, пірни, сміливцю, я тебе не скривджу, якщо будеш слухняним гостем!" Трохи далі – там, на мілководдю, річка чиста та прозора і досить швидка. Маленькі рибини вільно плавають, виблискуючи на сонці.

Літо. Спека надворі. Крок за кроком – і ти вже лежиш у стрімких хвилях богині – Тереблі. Біля ніг плавають морени, піскарі, навіть за ноги щипають. Затримай подих та пірни, відкрий очі, та злийся з чистим підводним світом Тереблі. Дорослі риби ховаються від тебе ніби хочуть сказати: "Не чіпай нас, не чіпай!" Глибина річки різна і змінюється в залежності від пори року. Влітку від 30 сантиметрів до 4 метрів. На глибині трьох метрів відчувається тиск, що тисне в скроні, а на дні ніби вечоріє. Повітря вичерпалось, треба повертатись, промені сонця здаються такими далекими...Виринаючи з глибини, розмахуєш ногам і руками, мчиш по ковток повітря, здається, що ти пливеш до повітря цілу вічність. Мить – і повні груди... Таке відчуття не забути ніколи.

Теребля, як і більшість річок України, залюбки приймає гостей, але вимагає простих правил, які дуже легко запам'ятати і неважко їх дотриматись:

а). якщо не вмієш плавати, не лізь у глибоке;

б). не лови рибу під час нересту, не використовуй браконьєрські методи, лови на вудку, не позбавляй себе такого задоволення, а рибу потомства та масової гибелі.

в). не кидай у воду пляшки, консерви та сміття. Це не лише забруднює воду, на скло та інші колючі і ріжучі предмети можуть поранитися люди, тварини, а також і ти сам.

Дотримання цих простих правил врятує від фатальних випадків багатьох живих істот. Бо інакше, як річка розсердиться, як залютує, стане каламутною, глибокою і небезпечно, змітаючи все на своєму шляху. Багато сміття не дає місця річці в руслі. Особливо ранньою весною, коли тануть сніги вона сама не своя і може багато біди наробити, для місцевих мешканців.

Було якось – глядиш, як різні дерева, кущі вода несе на собі. Шумить, гуде налякані люди рятують своє майно, худобу, дітей... В такій нещадній люті Теребля жалю не має. Корови, свині, вівці, собаки чого тільки не побачиш у воді. Вони бідні кричать, а допомогти їм несила. На лютувавши, річка повертається на своє місце, залишаючи тони сміття біля будинків людей мовляв: "Забирайте це ваше, а не моє!" Тільки вода відійде, люди зі сльозами на очах починають лагодити пошкоджені будинки, майно, очищати від каміння, кущів та сміття свої городи.

Біда навчила, хто біля річки живе, той сам сміття в річку не кидає й іншим не дає, бо знає, якими бувають наслідки. Але не тільки сміття виводить річку з рівноваги, є ще багато чинників, які негативно на неї впливають. Масове вирубування лісів, будування котеджів і будиночків біля самої води. Добування каменю та піску з річки, бо вони є дуже цінними будівельними матеріалами. Якщо класти річковий камінь у фундамент, то там практично не треба арматури. Все це і ще багато, багато чого потроху вбиває річку. Люди з кожним роком все більше беруть від природи, не даючи нічого взамін. А все хороше рано чи пізно закінчується... Старі жителі кажуть, що раніше такого не було, щоб влітку була повінь, як наприкінці літа 2008 щось подібне сталося. Вода була велика, але з берегів на щастя не виходила. Що далі готує Теребля людям у своїй лютій відплаті невідомо. Але вона, як будь-яка жива істота хоче відчувати піклування, захист, любов і шану до себе. Якщо цього не має, то вона ладна на будь-що, аби мати вищезгадане на яке відверто заслужила.

Ось така вона Теребля. Річка хоч і невеличка, але має свій великий характер.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua