Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Бандерія

Бунтар | 1.03.2009 19:13

13
Рейтинг
13


Голосів "за"
13

Голосів "проти"
0

Фестиваль з такою назвою планують
вперше провести земляки Степана Бандери


Бандерія
Степан Бандера народився в благословенній богом місцині на околиці "Чорного Лісу". На протязі десятиліть тут сформувався свій мікроменталітет, тут добре збережені барвисті обряди й традиції. Зокрема, для мешканців Бандерівського краю притаманне надзвичайне свободолюбство, адже ще в часи Хмельниччини тут діяли проти поляків загони на чолі зі священиком з Грабівки о. Іваном.

Стати ще однією цеглиною у величний символічний монумент пам"яті Національного Героя України – Степана Бандери, відкрити Україні і світові цей край – Бандерію, за задумом ініціаторів, має новий фестиваль, в ході якого відбудуться концерти патріотичної пісні, виставки, презентації, конкурси та інші численні атракції, найцікавішою серед яких має стати кінна "бандерія".

Старий Угринів Калуського району – це своєрідний заповідник бандерівського руху, історією звитяги дихає кожна вулиця, кожний закуток села. Вже майже двадцять років функціонує історико-меморіальний музей С.Бандери, який напередодні збагатився родинним будинком Бандерів, новими експозиціями. Вагому інформацію для роздумів несуть відвідини пам"ятних місць села: церкви В"їзду Господа в Єрусалим (де служив о.Андрій Бандера), стара сільська школа (місце народження Миколи Саєвича, пам"ятний знак у "Медвіцькому"- тут відбувся останній нерівний бій повстанського проводу Калущини у листопаді 1950р., братська могила жертв "Червоної мітли" 1944р. на сільському цвинтарі, тут же знаходяться поховання матері, сестри, діда Провідника Бандери.

Багатими на історичні місця є й сусідні села. В Бережницi народився ще один вiдомий учасник визвольного руху – провідник ОУН -УПА Карпатського краю "Роберт" (Ярослав Мельник), кілька років тому йому встановлено пам"ячник, поряд церква, в якій служив о. Андрій – на ній меморіальна дошка, також у селі діє громадський музей "Бойківська хата". Завій та Грабівка – були тереном активних дій ОУН-УПА: на місці загибелі повстанців (лікар "Берест" з побратимами) побудовано капличку, ряд пам"ятних знаків встановлено у Грабівці, тут розгортає свою діяльність музей УПА "Чорний ліс". Добре збережені бойківські традиції в Петранці Рожнятівського району (колишній Угринів- Слобода), зацікавити туристів можуть і тутешні соляні джерела. Середній Угринів може похвалитись старовинною церквою Архистратига Михаїла, вишиваним іконостасом і внутрішнім оформленням храму УГКЦ, музеєм ім. родини Марчаків. Та й природа тут просто казкова: лiси, ставки, річки Луква, Бережничка, неподалік – найчистiша в Європi рiчка Лiмниця!

Саме вказаними населеними пунктами пролягатиме маршрут основного дійства майбутнього фестивалю – кінної бандерії.

Історична довідка: БАНДЕРІЯ (від лат. banderium – знамя). Кінний загін, що виставлявся в Угорщині дворянами, при чому кожен дворянин йшов під власним прапором за своїм керівником. (Джерело: Словник іншомовних слів. Чудінов А.Н., 1910р.)

Військовий устав Стефана Святого зобов"язував усіх великих землевласників, включаючи духовних, виставляти відповідні їхнім володінням бандерії.Розрізняли бандерії: королівську,банів угорської корони (вищих чинів королівства, напр. палатина, бана Кроації, воевод, прелатів, світських вельмож, комітатів и королівських вільних міст. Турецьке панування турків знищило такий порядок, але й надалі в урочистих випадках (напр., при коронації, прийомі високих осіб и т. д.) з комітатів депутації вершників носили назву Бандерій. (Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона).

Аналогічні бандерії існували і в середньовічних Франції та Англії, але там їх формувало купецтво.

У 1930 році в Калуші його в черговий раз заарештувала польська поліція. Можна сказати, що причиною стало дотримання саме цієї точки Закону. Підставою була організація бандерії – несподівано оригінальної (кінної) зустрічі-вітання з нагоди відвідин міста митрополитом Андреєм Шептицьким...Польська поліція володіла певною оперативною інформацією про наміри кіннотників на чолі з Степаном організувати таку акцію. Тому перед Калушем було зібрано досить велике число озброєної польської поліції, щоб не допустити до місця Богослуження зорганізованих вершників. У вирішальний момент протистояння С. Бандера дає чіткий наказ: "ґалопом!", – і його група прорвала польську заставу та вчасно з'явились біля трибуни для привітання Митрополита. За точність сина поплатився і батько, о. Андрій (виступав на трибуні після завершення масової Служби Божої), – після його промови "гуманна" окупаційна поліція заарештувала обох Бандер.

За спогадами старожилів: "Степан Бандера брав коні, у шаровари вбирався...шапка-кучма – і з ними (місцевими хлопцями) марширував...". Саме до того часу (кінець 20-их рр... ХХ ст.) належить фото Степана у козацькому однострої з крісом у руках (тепер зберігається в музеї його імені).

Виходячи з такої передісторії активісти громадської організації "Бандерівське земляцтво" ініціюють проведення фестивалю "Бандерія", який планується на травень (до Дня Героїв), залучивши громади кількох сіл бандерівського краю. Такий захід може не тільки стати родзинкою серед численних ювілейних акцій, присвячених 100-річчю Провідника ОУН чи 50-тим роковинам його трагічної загибелі, але й дасть можливість яскраво відтворити колорит чудового бойківського краю, стати детонатором потенційного туристичного буму в майбутньому.

Як відомо у Польщі, та й у і всій Європі загалом існує сотні різноманітних фестивалів (окремі з них надзвичайно оригінальні, а інколи їхня тематика межує з безглуздістю). З практичного боку організувати кінні "бандерії" від кожної громади-учасника, провести одноденний похід за маршрутом: Старий Угринів-Бережниця-Завій-Грабівка-Петранка-Середній Угринів-Старий Угринів (орієнтовна відстань 25 км) у місцевості, де коні є в багатьох господарів, не є проблемою. Водночас таке видовище буде цікавим як для жителів тутешніх сіл, так і численним гостям з інших місцевостей та регіонів, а то й іноземців.

Земля в цій околиці не є найкращою для вирощування с/г культур, але природа ніби створена для сільського зеленого туризму, а це на перспективу – і робота, і, відповідно, достаток для людей, які зазнали в радянські часи масових переслідувань, депортацій та репресій. При цьому автомобільних доріг поміж цими селами тут майже нема, вони, кожне зокрема пов"язані шляхами тільки в напрямку Калуша. То чому б недолік не перетворити на перевагу. А головне – все це можна поєднати з патріотично-виховними завданнями.

Отож земляки Бандери сподіваються на підтримку їхньої ідеї та дієву допомогу в її реалізації від районної та обласної влади, громадсько-політичних об"єднань, туристичних фірм. Незабаром буде створено оргкомітет, який, зокрема, займатиметься організацією побуту для гостей фестивалю у селах, де він буде проходити, прийматиме відповідні замовлення (як передбачається, всі хто хотів би на кілька днів поринути в звитяжне й драматичне минуле краю, мають самостійно оплатити тільки доїзд і, частково, харчування, проживання в цьому році обіцяють забезпечити організатори). Наразі всі, хто хотів би долучитись до підготовки "Бандерії" можуть зголоситись до Середньоугринівської сільської ради чи історико-меморіального музею Степана Бандери в Старому Угринові.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua