Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/ukr/travel/473525eae227e/

Добранічівка. 12 тисяч років...

museum-ukraine | 10.11.2007 05:30

Одна із найцінніших археологічних перлин світу знаходиться в якихось ста кілометрах від Києві. В селі Добранічівка Яготинського району. А для українських та іноземних туристів Добранічівка поки залишається білою плямою. Хоча дороги туди хороші.

Добранічівка. 12 тисяч років...
Одна із найцінніших археологічних перлин світу знаходиться в якихось ста кілометрах від Києві. В селі Добранічівка Яготинського району.

Саме тут стоянка первісних людей, які жили понад 12 тисяч років потому.

Відкрили її під час будівельних робіт у 1952 році. Під час прокладення дороги техніка вивернула кілька великих кісток. По селу поповзли чутки: знайшли кістки мамонтів. Роботи призупинили. В 1953 році до дослідження цих кісток підключилася унікальна сімейна пара археологів Ганна Михайлівна та Іван Григорович Шовкопляси.

За тридцять років своєї роботи вони відкопали та дослідили не одну стоянку на теренах України. Серед них Радомишльська стоянка на Житомирщині, і Мізинська на Чернігівщині, і Межиріцька на Канівщині.

Саме на Добранічівській стоянці завзяті археологи зрозуміли, що людськими силами таку гору землі не перелопатити, і вперше підключили до роботи екскаватор.

Як розказують очевидці, робота екскаваторника була настільки філігранна, що він відчував кожну кісточку, кожне вістря.

В межах 2,4 га було знайдено 4 комплекси. Це підтвердило теорію Шовкопляса, що первісні люди жили невеликими родинними групами.

Житло первинних людей чимось нагадує сучасні житла північних народів: така ж наметоподібна будівля округлої форми діаметром близько 4 метри. Каркас робили із жердин, які вкривали шкірами оленів, бізонів. Похилі стіни намету укріплювали кістками мамонтів. В середині розводили огонь. Під час розкопок знайшли не тільки місце, але й попіл...

Вважається, що в такому "наметі" мешкало кілька сімей з дітьми. Такий собі гуртожиток, де проживало понад десять осіб. То ж, на Добранічівській стоянці, ймовірно, жило до 50 людей, які об'єднувалися лише при необхідності, наприклад, для полювання на великих тварин...

Навколо жител розташувалися так звані виробничі центри – місця обробки дерева, каменю й кістки, велике вогнище та ями-комори з кістками.

Розкопки на Добранічівській стоянці велися 17 років. Тоді розкопали кожний комплекс і детально вивчили. А над одним із комплексів у 1977 році звели археологічний музей.

Унікальність Добранічівської стоянки в тому, що вона зберегла свій первинний, непорушний вигляд: завалений "намет", чотири ями-комори з кістками, місце обробки каменю та кісток, залишки вогнища.

Це єдиний музей в Європі, який зроблено над місцем розкопок первісної людини.

Сюди приїжджають вчені всього світу, щоб побачити, як жили люди 12 тисяч років.

А для українських та іноземних туристів Добранічівка поки залишається білою плямою.

Хоча дороги туди хороші.

Поїхали!

Н.Іванченко


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua