Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Куріння: хвороба, залежність чи соціальна проблема?

vova-mobile | 27.12.2009 13:30

1
Рейтинг
1


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
3

Багато людей і досі не можуть дійти одноголосної згоди про те, що таке куріння. Я вирішив написати свою думку про цю тему – що вийшло? Дізнаєтесь, якщо прочитаєте.

КУРІННЯ: ХВОРОБА, ЗАЛЕЖНІСТЬ ЧИ СОЦІАЛЬНА ПРОБЛЕМА?

Скільки всього нам розповідали про шкідливість куріння, скільки реклам було, які кликали "Кинь курити зараз", скільки відеороликів зі знищеними легенями можна відшукати в інтернеті... А скільки застережень є для курців... Погрожують всім – ампутацією кінцівок, раком, раптовою смертю, імпотенцією і т.д.? Багато, правда? Але і досі ніхто не сказав, що таке куріння. Є люди, які розцінюють куріння як хворобу, щось подібне на нікотинову залежність; є ті, які кажуть, що це проблема, яку важко вирішити; а дехто каже, що це просто звичка. Спробуємо і ми розібратися у цій ситуації.

Розпочнімо з того, що я є сам активним курцем, який викурює близько пачки за день, а тому ця проблема є мені дуже близькою. А також багато людей з мого оточення – активні курці, що в кілька разів ускладнює можливість кинути цю згубну звичку. Та перебуваючи у середовищі, де не палять, я і сам не хочу цього робити, але як тільки чую запах цигаркового диму, то реакція така, якби я почув запах свіжої їжі, або їжі, яка у процесі приготування – бажання закурити одразу з'являється. Але чому люди курять? Чому вбивають себе?

Оскільки запитання "чому ти куриш?" я ставив людям давно і явно не для цього матеріалу, тому імен і прямих цитат я, звісно, не подам лише з міркувань суто етичних, та все-таки дещо доведеться навести. Оскільки я маю щастя і нагоду жити в студентському гуртожитку, то маю можливість спілкуватися з найрізноманітнішими категоріями людей. Пригадується мені, як одна дівчинка розповідала, що вона до гуртожитка не курила, а в останній місяць перед поселенням її подруга, якщо таких людей можна так назвати, сказала їй: "ти житимеш в гуртожитку, а тому кури, бо там всі курять і тобі також треба курити." І вона розпочала собі покурювати і з успіхом смалить вже два роки. Звідси маємо висновок – винні у всьому певні стериотипи, які нам кажуть, що в гуртожитках живуть лише ті, хто курить, п'є, і робить речі, про які писати я не буду, а, відповідно, "ти поселяєшся в гуртожиток, і, відповідно, маєш робити так, як роблять там". Але людина, яка дає такі "мудрі" поради, мабуть, не знає, що в тих-таки гуртожитках живуть люди, які спокійно обходяться без цієї шкідливої звички. Ще знаю хлопця, який не курив, мені казав, щоб я кидав, а зараз курить, як би й нічого не було – просто так, за компанію – бере сигарету – і курить. На запитання "Для чого?" відповідає "та я можу не курити, просто так курю, то в мене не звичка". Можна лише зробити висновок – курю, бо курять всі, а бути "білою вороною" ну ніяк не хочеться.

Є ще тип людей, які також не курять, але "під алкоголь" сигарета йде, як чай з лимоном. І ці люди забувають, що їм погано від сигарет, забувають, що ще півгодини тому клялись-божились і всіх переконували, що вони не курять і курців на дух не переносять. Це можна мотивувати двома факторами: генетичним (хтось із батьків колись курив, або зараз курить) та психологічним (конформізм) – коли людина твереза, то її система поглядів і цінностей працює, а як вип'є, то входить у стан конформізму, і тим самим показує, що, мовляв, я така сама як і ви! Останнє стосується дівчат, судячи з моїх спостережень, бо знаю хлопця, який взагалі не курить – може за життя (йому в районі двадцяти одного) скурив менше пачки, та, на жаль, випиває частенько. Якщо говорити коротко, то "курять, щоб сподобатись", "курять, щоб не відрізнятись", і, нарешті, "курять, бо так треба – так кажуть авторитети, а я, повний безголовченко, як той пес на ланцюжку, курю, бо господар може мене не поважати"!!!

Однак не забуваймо і про людей, які курять з інших причин. Наприклад, після пережитого шоку, душевних травм, втрат, хвилювань, розпачу. Конформістами таких не назвеш, але прикро, що вони знаходять в курінні так звану розраду. Існує самообман, який стверджує, що куріння, нібито заспокоює, розслаблює і т.д. і т.п. Але з власного п'ятирічного досвіду скажу, що насправді це лише тимчасове явище, після якого можна отримати досить пригнічений стан. Інша категорія людей курить, "щоб вбити час". Робиш щось і для полегшення роботи, або у перерві, робиш перекур. Є ще люди, які просто звикли, що в них в роті і в руках має щось бути. В цілях експерименту я спробував сигарети, основна мета яких – допомогти курцям позбутися шкідливої звички. Та курячи такі сигарети особисто я не отримував того ефекту, який дає "повноцінна" сигарета. Сам я почав курити в період "помаранчевої революції", розхвилювався і курю досі. Численні спроби кинути цю звичку не дали результатів, але, як я вже казав, багато чого у цій ситуації залежить саме від оточення – де не курять – я також обходжуся без цигарки.

Звідси робимо висновки – куріння – соціальна проблема, з ефектом залежності, мотивована багатьма соціальними, суспільними, історичними і психологічними чинниками, яка досить глибоко вкоренилася в суспільство, що зумовлює складність її вирішити. Заходів з метою викорінення цієї звички є недостатньо, а також державний рівень підтримки подібних заходів є, фактично, нульовим. Підйом цін – не допомагає, бо їх піднімають не надто серйозно, а реклама тютюнових виробів ситуації не змінить, бо, якщо подивитися правді в очі, курці починали курити явно не через те, що побачили рекламу таких виробів, а рекламують сигарети самі ж курці, не усвідомлюючи того. Звідси – заборона реклами тютюнових виробів – це ще один із кроків утискати медіа, і це явно не крок для того, щоб кількість курців істотно зменшилась. Є, звісно, різні книжки, на зразок Аллена Карра "Простий спосіб кинути курити", є різні програми, тренінги і кодування, але чи можна змусити людину кинути курити, якщо в неї немає чи недостатньо сили волі? Вважаю, що для зменшення кількості курців треба активніше підвищувати ціни і різко зменшити кількість точок продажу тютюнової продукції. Окрім того обов'язково, щоб у магазинах чи інших точках продажу сигарет запитували документ, який свідчить про повноліття покупця – тоді куріння, звісно, викорінити не вийде, але зменшити кількість споживачів і споживання тютюнової продукції – вдасться.

Пиріг Володимир

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua