Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Зарплати в Україні зростають значно швидше, ніж у сусідів. Чи добре це?


1
Рейтинг
1


Голосів "за"
1

Голосів "проти"
0

У листопаді в Україні почалися масштабні проблеми з виплатою зарплат співробітникам бюджетного сектора. А ще всього за місяць до цього високі темпи зростання оплати праці були приводом для гордості прем'єр-міністра Миколи Азарова.

Зарплати в Україні зростають значно швидше, ніж у сусідів. Чи добре це?
У листопаді в Україні почалися масштабні проблеми з виплатою зарплат співробітникам бюджетного сектора. А ще всього за місяць до цього високі темпи зростання оплати праці були приводом для гордості прем'єр-міністра Миколи Азарова. "За час роботи нашого уряду середня заробітна плата зросла в 1,6 рази", – заявляв він у жовтні.

У минулому році реальні зарплати (тобто скориговані на розмір інфляції) в Україні збільшилися на 8,7%, в 2012-му темпи зростання – в тому ж дусі. Здавалося б, дійсно, непоганий результат. У більшості держав все набагато скромніше.

7 грудня Всесвітня організація праці опублікувала щорічний всесвітній огляд зарплат. У середньому по світу реальна середньомісячна з/п в минулому році збільшилася всього на 1,2% – значно менше, ніж за підсумками 2010 р., і тим більше – 2007 р. (2,1% та 3% відповідно). Основну лепту в це зростання вніс Китай – без нього цифри ще набагато скромніші. Всього 0,2% зростання у минулому році.

Виходить, наша країна – поза світовим трендом. Чому це не привід для радості?

Велика різниця

Така відмінність виникла не сьогодні. Україна випереджала сусідів за темпами зростання реальних зарплат все останнє десятиліття. З 2000 по 2011 р. розмір реальних з/п в середньому по світу збільшився всього на чверть, в Азії – подвоївся, у Східній Європі та Центральній Азії – зріс майже втричі. В Україні – в 3,7 рази.

Звичайно, на те є свої причини – скажімо, низька база порівняння в країнах, які пережили розруху першого пострадянського десятиліття. У Росії, наприклад, після розвалу СРСР рівень зарплат упав до 40% від 1990 р. Але проблема не тільки в цьому.

Україна випадає із загальносвітового тренда ще й з іншої причини. У більшості країн реальні зарплати зростають так само або навіть повільніше, ніж збільшується продуктивність праці. У США, наприклад, з 1980 р. продуктивність праці в несільськогосподарському бізнесі виросла на 85%, в той час як середня годинна зарплата робітника – лише на 35%. У Німеччині за останні два десятки років кожен співробітник став в середньому на 25% ефективнішим, хоча реальна з/п за той же період практично не змінилася. Загалом по світу між 1999 і 2011 рр. середня продуктивність праці в розвинених країнах зросла більш ніж у два рази, як і середній розмір зарплат, скоригованих на інфляцію.

В Україні – все з точністю до навпаки. У той час як середня з/п збільшилася майже вчетверо, продуктивність праці підвищилася лише на 70%. На стільки ж виріс і ВВП. Добре це чи погано?

"Не може бути так, щоб доходи зростали, а виробництво стояло на місці. І якщо такий феномен створити штучно, то з часом система відрикошетить. Випереджаючий темп зростання зарплат призведе до того, що збільшений доход з'їсть або інфляція, або, що у випадку України більш імовірно, девальвація. Тому краще щороку скромне, але стабільне зростання, ніж різкий підйом і такий же різкий провал", – пояснює Дмитро Боярчук, директор "CASE-Україна".

Продовження статті читайте тут.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua