Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Чи справді в Україні відсутня державна культурна політика?

Ігор Бурдяк | 29.01.2012 12:52

1
Рейтинг
1


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
2

Літературне видавництво, архіви, музеї в сучасній Україні і їхній вплив на розвиток суспільства.

В Україні відсутня державна культурна політика, каже французький романіст і видавець Жан Маттерн.

"Наші колеги в Україні працюють у дуже важких умовах. У державі дві мови, відсутня мережа книгорозповсюдження, мало книгарень на таку велику країну. Українськомовні книжки важко продаються, бо купівельна спроможність людей низька і, що головне, відсутня культурна політика держави. Ситуація краща навіть у сусідніх пострадянських країнах. Українські видавці заслуговують на повагу", – зазначив письменник і видавець.

Жан Маттерн зауважив, що попри те, що у Франції економічна ситуація краща, ніж в Україні, вища купівельна спроможність громадян, видавцям ще й допомагає і водночас захищає книжковий ринок французьке законодавство. Вартість на книжку певного автора однакова у всіх крамницях. А ще французькі медіа завжди готові надати площу чи ефір для літераторів і видавців.

Не ринок диктує видавництву, а навпаки, видавництво вирішує, які твори видавати. Книжка передусім має бути якісна, справа не в тому, настільки твір цікавий чи ні, а як письменник майстерно виставляється у ньому, каже видавець.

Жан Маттерн розповів, що видавці перебувають у постійному пошуку сучасних Хемінгуеїв і Фолькнерів і французьке видавництво Gallimard сподівається знайти їх в Україні.

Погоджуючись з тим, що каже шановний видавець, навряд чи можна погодитися з загальним висновком: В Україні відсутня державна культурна політика.

Згадаймо, скільки енергії витрачають "регіонали" Колесниченко і Бондаренко разом з комуністами і "литвинівцями" на розширення російськомовного культурного простору в Україні, починаючи з дитячих садочків.

Комуністка Гінзбург (голова Державної архівної служби України) хоче закрити половину українських архівів. Чи не для того, щоб "заморозити" радянське уявлення про минуле наших громадян?

Колишній "губернатор" львівщини підготував і вніс на розгляд Верховної Ради України законопроект під номером 9690 щодо передачі об'єктів культурної спадщини релігійним організаціям. Якщо ухвалять цей закон, то у нас заберуть найбільші християнські святині – Київську та Почаївську лавру й передадуть Московському патріархату. Читайте Росії. І це уже друга спроба. Адже недавно завдяки активній позиції громадськості й руху "Українські святині – українському народу!" Почаївська лавра була врятована. Було зібрано сто тисяч підписів. І законопроект відкликали з Верховної Ради. Принагідно нагадаю, що Свято-Успенська Почаївська лавра – друга, після Києво-Печерської лаври, в Україні. З 1713 до 1832 року Почаївський монастир був греко-католицьким, належав до Василіянського Чину. Саме у той час монастир був найбільше розбудований, зокрема тоді був збудований головний храм Лаври – Святоуспенський.

Варто згадати ще й такі події, які стосуються стану культури в Україні. Міністерство культури майже одночасно змінило керівництво трьох знакових музеїв: Національного заповіднику "Софія Київська", Києво-Печерського історико-культурного заповідника та Національного музею Тараса Шевченка. Причому колективи софійського та шевченківського музеїв більш чи менш категорично заявляють про те, що попередні керівники були звільнені без належного пояснення причин. Була інформація про можливість передачі Софії Київської і Києво-Печерської Лаври до Української православної церкви (Московського патріархату). Чи справді зміна керівництва пов'язана з спробою реалізацією цієї ідеї, покаже час. Неля Куковельська, генеральний директор заповідника "Софія Київська" – це великий музейний комплекс, що об'єднує близько 60 архітектурно-історичних пам'яток з рішенням міністра про її звільнення не згодна і уже заявила, що буде оскаржувати його в суді.

В Україні культурною політикою таки займаються. Але ось чи та політика відповідає інтересам України і її народу – інше питання.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua