Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Державна мова: що загрожує міністрам за порушення закону, який вони хочуть змінити

lilit | 9.06.2010 18:10

7
Рейтинг
7


Голосів "за"
9

Голосів "проти"
2

Депутати Партії регіонів планують ухвалити нову редакції Закону України "Про мови". Вадим Колесниченко виступив із законодавчою ініціативою зобов'язати чиновників вчити ті мови, якими спілкуються громадяни на місцях. Зараз чиновники порушують чинний закон і не послуговуються державною мовою. Хто і як може притягнути їх за це до відповідальності?

Державна мова: що загрожує міністрам за порушення закону, який вони хочуть змінити
Народний депутат Вадим Колесниченко розробив законопроект, згідно з яким чиновники зобов'язані вчити ті мови, якими спілкуються місцеві громадяни.

Цю ініціативу народні обранці від Партії регіонів планують ухвалити до того, як Верховна Рада піде на літні канікули.

Вперше за всі роки незалежності України така велика кількість міністрів та чиновників порушує закон й не послуговується під час виконання своїх посадових обов'язків українською мовою.

"В країні сформувався цілий прошарок кровосісів державних коштів," – читає з папірця прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Мовознавець Олександр Пономарів певен: прем'єр прогресує у вивченні української мови, проте говорить він з деякими вадами:

"Микола Азаров нарешті заговорив українською мовою. Принаймні читає слова правильні, але фонетика в нього дуже далека від досконалости," – аналізує вимову Азарова доктор філологічних наук Олександр Пономарів.

Віце-премєр-міністр України Колесников на державній посаді за 100 днів нової влади так і не довів, чи володіє він державною мовою, принаймні на рівні випускника школи, де, за його словами, він її вчив.

"Іноді проводжу засідання українською, іноді – російською," – відверто заявляє міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов.

По суті, це означає, що головний міліціянт країни зізнався в тому, що порушує закон і не несе за це жодного покарання.

Володіння українською мовою – це не лише вимога закону для отримання посади міністра українського уряду. Конституційний суд зобов'язав держслужбовців і урядовців на роботі спілкуватися винятково державною мовою.

"У рішенні Конституційного суду зазначено, що українська мова є обов'язковою для використання при виконанні своїх повноважень: ведення документації – діловодства, вирішення будь-яких робочих питань," – пояснює норми закону адвокат компанії "Наталія Субота і партнери" Андрій Нечипоренко.

"Єдиним важелем впливу на міністра в цій ситуації може бути звільнення з посади." – додає він.

Приклад міністрів та вищих посадових осіб наслідують і державні службовці на місцях. Голова харківської облдержадміністрації Михайло Добкин теж визнає, що порушення закону має місце, але проблеми у цьому не бачить.

"Наради проводжу російською мовою. Це порушення закону, але це правда. Якщо хтось буде казати інше – це буде неправда. Разве проблема проводить на русском языке?" – дивується Михайло Допкин.

Обласних керівників, які отримують заробітну платню за рахунок українських платників податків, за порушення закону має право звільняти лише Президент.

Керівнику над усіма держслужбовцями Тимофій Мотренко нічого не залишається, як лише нагадувати Михайлові Допкину та його колегам про чинне законодавство.

"Існуюча нормативна база зобов'язує держслужбовців в робочий час розмовляти українською мовою," – констатує Тимофій Мокренко.

Мовознавець Олександр Пономарів певен, що в Україні порушують законодавство, бо за це нікого не карають.

"У нас ніхто не виконує Конституцію тому, що за це не карають. Йому так зручніше, от він і розмовляє російською. Але ж у нас 70 % – етнічні українці. Може, вони й не розмовляють українською, але вони хочуть чути її."

Прикладом для української владущої еліти може правити російський посол Михайло Зурабов. Він в Україні працює лише кілька місяців, утім намагається говорити українською.

"Добре розумію українську мову. Розмовляю не досить вільно," – так журналістам відповів посол Росії в Україні Михайло Зурабов на питання, які успіхи в нього у вивченні української мови.

Якщо нову ініціативу Партії Регіонів затвердять і в чиновників буде новий обов'язок – спілкуватися мовами, які вживають мешканці на місцях, то, очевидно, що російська мова буде узаконена, але інші мови, такі як, приміром, угорська мадярська, не стануть об'єктом їхнього вивчення.

Відеосюжет на СТБ.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua