Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Одеський   припортовий   приватизація

Знову дур припортова...

Стрілець | 15.07.2009 22:11

9
Рейтинг
9


Голосів "за"
11

Голосів "проти"
2

Яка? Та в котрий уже раз хочуть Одеський припортовий завод продати.

ЗМІ донесли нову й одночасно зовсім не нову інформацію. Про Одеський припортовий завод, який знову хочуть продати-приватизувати.

Знову – бо це вже не раз пробували зробити. Але все "підлога заважала"

Причина бажання ясна, вона була одна у всі ті рази й дуже-дуже навряд чи стала інша цього разу. Гроші і свої люди. Яким завжди чогось хочеться. І які у відповідь можуть теж колись допомогти. Ну а тут якраз іще криза і дірки у бюджеті. Ну а тут якраз іще вибори, а це, як відомо, зовсім не гроші. Це великі гроші.

Ну а якщо гроші треба, та не просто гроші, а великі гроші, то не маму рідну, звичайно (бо хто за неї так багато дасть – от основна причина непродажу), а й державну власність можна за дешево продати. Бо хто ж може акурат у кризу дістати від приватизації найкращі прибутки?

Тим більше, що для продажу завжди знайдеться стандартне фундаменталістське пояснення: "потрібен ефективний власник, а держава – завжди неефективний" Стає людина в позу поборника ринкових цінностей тай аж світиться від гордості.

Але у всяких правилах є:

По-перше – винятки.

По-друге – межі застосування.

Одеський припортовий нормально працює і стабільно приносить державі гроші. Він точно, як та курка, що приносить золоті яйця. Може, якщо її продати, то й можна одномоментно дістати більше, ніж ціна одного яйця. Але більше яєць не буде. Або будуть уже не золоті, бо з приватного стільки не візьмеш, приватник умить озадачить гарну групу юристів і вони ті податки мінімізують до плінтуса.

А щодо "неефективності держави, як власника", то для випадку такого заводу її просто нема.

Чому нема? Скажу замість того коли вона могла би бути. Неефективною державна власність могла би стати, якби достатньо близько на березі моря був іще один такого ж типу завод. О, якби... Тоді Одеський припортовий уже давно би приватизували. Притому за смішні гроші. Схема ж уже тисячі раз опробувана – потрібне "своїм людям" виробництво перекидають на інші заводи, цей економічно душать, розоряють, а потім – великодушно згоджуються прикупити за пару гривень, щоб порятувати людей. Благодійники...

З Одеським припортовим теж у зовсім давні часи попробували було. Та до приХватизаторів дуже скоро дійшло, що завод то не простий. А практично монополіст! І що нормальна робота заводу потрібна їм самим, бо саме через нього йде їхній бізнес.

Перестали завод штучно душити – і що? А то, що він став нормально працювати. Навіть державна власність не заважає.

Ось, виявляється, яка головна умова ефективності державної власності – треба, щоб не було можливості штучно організованого удушення державних підприємств. Нема такої можливості – державна власність ефективна. Є така можливість – відразу стає неефективною. Якщо підприємство спокусливе, а можливість велика – держвласність стає навіть катастрофічно неефективною. Якоюсь аж карикатурно-ідіотичною в своїй неефективності.

Просто дивуєшся – якщо ті чиновники настільки нездатні управляти таким заводом, то звідки ж він тоді взявся? Адже, щоб його збудувати й організувати на ньому виробництво – треба було теж уміти щось. Причому не просто вміти, а більше, ніж тепер, коли треба тільки підтримувати на плаву. Різко більше.

Можливо приватна власність справді ефективніша у більшості випадків. Можливо! Але ж точно, що не у всіх без винятку! Нащо продавати монополіста, коли ще й загрози його монополії не видно? Ото тільки заради виборів сьогодні нашкодити Україні назавжди?!

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua