Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Не наша війна – чужа перемога


15
Рейтинг
15


Голосів "за"
21

Голосів "проти"
6

Так званий День перемоги ніколи не був, не є і не буде для українців святом. Бо це не наша війна і чужа перемога

Україна хоч і дуже повільно, але ж потроху позбавляється спадщини радянського тоталітарного минулого. На теренах Західної України демонтовано майже всі пам'ятники більшовицьким вождям, українські вулиці в містечках і селах поступово здобувають імена українських героїв, письменників, вчених, воїнів, шанованих людей. У школах і вищих навчальних закладах учні та студенти навчаються історії за новими підручниками, радянські свята поволі відходять у минуле.

Останньою пуповиною, яка зв'язує Україну з Радянським Союзом та Росією, залишається так званий День Перемоги, святкування якого в нашій державі не лише офіційно не припинене, як у всіх європейських державах, а навпаки – чужа перемога у нас святкується як державне українське свято щороку все гучніше.

Чи задумався хтось, чому серед великої кількості пісень, які були присвячені так званій Великій Вітчизняній війні, майже жодної української? Адже українці справедливо вважаються творцями одного з наймелодійніших у світі народного епосу, у якому знайшлося місце військовим подвигам наших предків, які передавалися в козацьких думах, стрілецьких і повстанських піснях. А про бої на німецько-радянських фронтах українцями не написано жодного музичного рядка. Бо не була вона для нас ні вітчизняною, ні священною, ні переможною.

Змова двох диктаторів – Гітлера і Сталіна, яка знайшла своє втілення в пакті Молотова-Ріббентропа, принесла на західноукраїнські землі більшовицький терор, жертвами якого стали сотні тисяч українських родин. Так зване "воссоєдінєніє" і досі ятрить рани родичів закатованих, вивезених до Сибіру, розстріляних у тюрмах (в одній лише рівненській тюрмі було розстріляно до 20 тисяч українців).

Ще більшої трагедії український народ зазнав під час Другої світової війни, коли в загальному котлі загинуло, за даними британського історика Нормана Дейвіса, 20 мільйонів українців!. Але це лише так звані прямі втрати. Демографія враховує і тих, хто міг народитися, але не народився, а це – ще 8-10 мільйонів. Тобто, втрати українців в останній війні найбільші. І після цього в когось ще повертається язик називати цю війну переможною? Я вже не кажу про те, що Україна 9 травня 1945 року не стала вільною, незалежною державою, а, уникнувши німецького рабства, повернулася в рабство московське.

Термін "вітчизняна" взагалі видається абсолютно невідповідним і фальшивим стосовно України. Така лексична сполука навіює ідею великої вітчизни, проте навіть конституційно це був союз вітчизн, поіменованих республіками. То й апріорі для поневоленої країни, якою була Україна в часи СРСР, будь-яка війна не може бути вітчизняною. Бо це не була війна за наше визволення, за незалежність України, а була війною одного окупанта проти іншого з використанням українців як гарматного м'яса. Україна стала жертвою поділу Європи між Сталіном і Гітлером, які, до речі, до 22 червня 1941 року були союзниками, влаштовували спільні поради Вермахту і Червоної армії у Бресті, Гродно, Ковелі, Пінську. Мета обох тиранів була ідентичною – стерти з карти Землі Україну і знищити українців як націю.

Власне, Україні довелося пережити навіть не дві війни – більшовицьку окупацію Західної України 1939 року і німецьку агресію 1941-44 років, а три війни, бо на всій території України велася ще й війна визвольна, яку вела Українська Повстанча Армія проти карателів-енкаведистів, польських, німецьких, угорських, румунських загарбників. Адже зміна назви окупанта не принесла українцям жаданої волі. Панічно відступаючи, червоноармійці розстрілювали українських патріотів, нищили все, "щоб не дісталося німцям". Випили навіть спирт з банки, у якій зберігався мозок В.Короленка. Підірвали Успенський собор, Хрещатик. Україна втратила половину свого господарства, дві третини культурних цінностей за час так званої "вітчизняної війни".

Як пише доцент КНУ ім.Т.Шевченка Віталій Радчук, "українці становили найчисельнішу частку вивезених гітлерівцями в рабство остарбайтерів, – 2,4 мільйони. Далеко не всі повернулися додому з числа 3,5 мільйонів евакуйованих на схід. Рабами війни, "гарматним м'ясом" стали й понад 6 мільйонів українців, мобілізованих до радянської армії. Згадаймо й винахід червоних генералів, які свідомо проводили етноцид, кидаючи сотні тисяч українців в бій проти німців без зброї. Як живий заслін або на покару – за те, що насмілилася вижили на окупованій противником території. За те, що вони не виконали наказ Сталіна про знищення всього врожаю хліба, всіх мостів і комунікацій, всіх заводів і всього майна на окупованій території. Решту, як відомо, мали вивезти до Сибіру – вагонів би вистачило, Л.Берія і Г.Жуков уже й наказ підписали. Але план Сталіна змінився, бо треба було здобути ширше представництво в ООН. Радянські архіви, що їх у Росії вивчають історики на чолі з О. Яковлєвим, засвідчили й те, що за час війни близько мільйона червоноармійців (це десять загальновійськових армій) було розстріляно "своїми", переважна більшість – без суду й слідства".

З роками мені вдалося збагнути, чому мій батько, який був рядовим фронтовиком в 1943-45 роках, брав участь у форсуванні Вісли, був важко поранений, не любив розповідати про цю страшну війну і ніколи не святкував так званий День Перемоги. Бо це була не перемога українців, а значить, і не його свято.

Розумів усе жахіття Другої світової для України та українців геніальний кінорежисер Олександр Довженко, який у повісті "Україна в огні" назвав її всенародною трагедією. Близько до серця взяв письменник долю рiдного народу в грiзний час, коли над Україною нависла смертельна загроза фашистського рабства: "О українська земля, як укривавилась ти! Рiки кров'ю поналива но, озера слiзьми та жалем... Степи гнiвом утоптано та прокляттям, та тугою i жалем". Високим патрiотичним пафосом, народнопоетичною образнiстю цi рядки через столiття перегукуються з безсмертним "Словом о полку Iгоревiм". Письменника звинувачували у трагедiйному звучаннi його твору, бо це було вiдступом вiд принципiв соцреалiзму. Та зображення життєвої правди без фальшi та прикрас були для Довженка важливiше за всякi догми. Вiн на власнi очi бачив увесь жах вiйни, який до глибини душi сколихнув його палку, вразливу натуру. Здається, свiт збожеволiв, одурманений запахом кровi, i котиться до якоїсь темної прiрви, до свого кiнця. Горять хати, рвуться снаряди, стовпи вогню та диму здiймаються до самого неба, а купка звироднiлих нелюдiв сновигає мiж людьми, вириваючи з рук матерiв заплаканих дiтей та кидаючи їх у те пекельне полум'я... То вже нiби й не реальнiсть, а якийсь дикий, лихий сон, бо лежить поза межами людського розуму та болю. "Не стало прекрасного села. Не стало нi хат, нi садкiв, нi добрих лагiдних людей. Однi тiльки печi й печища бiлили серед попелу й вугiлля, та де-не-де висiли трупи на ушулах чи на грушах. Нiкому було нi плакати, нi кричати, нi проклинати".

Хто ж допустив такої страшної наруги над цiлим народом? Може, тi, що вiддiлили нас вiд нашого минулого, вiд загальнолюдських та нацiональних духовних цiнностей, привiвши до iсторичного безпам'ятства? "Обучали класам", виховували нiгiлiстiв, зрадникiв, "людей-гвинтикiв". А самi бездарно стояли бiля керма, втративши всяку вiдповiдальнiсть за долю народу. Промовистим є той епiзод, де Лаврiн Запорожець знiмає з покуття портрет Сталiна i ставить його долi. Адже пророцтва "батька усiх часiв i народiв" ганебно провалилися у самому початку вiйни. I вже безпечно та хазяйнувато походжають українською землею всiлякi фон Краузи, ведуть фiлософськi розмови про високi матерiї i при цьому, нiби мiж iншими, вiшають, допитують, розстрiлюють. Вiйна розкидала по ворожих таборах батькiв i синiв – Товченкiв, Хуторних, Гаркавенкiв.

Саме в такому контексті і мали б зараз сприймати ми, сучасні українці, події Другої світової війни. Молитися за убієнних, відвідувати їхні могили і думати, думати, думати...

Невже незрозуміло, що Москва і Тель-Авів нам вкотре нав'язують чужий міф про так званий День перемоги 9 травня і на це, на жаль, ведуться найвищі українські посадовці, у тому числі й Президент України, які розгорнули ностальгійно-радянофільську двотижневу ідеологічну кампанію з відзначення перемоги сталінського концтабору над концтабором гітлерівським.

Українські патріоти, як і мають чинити істинні християни, завжди шанують своїх героїв, у тому числі й фронтовиків-українців, та моляться за душі загиблих у храмах, на їх могилах та на могилах всіх безневинних жертв війни. Але вони ніколи не святкуватимуть так званого Дня Перемоги. Бо це не наша війна і чужа перемога.

Сергій Степанишин.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua