Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Грузино-осетинський конфлікт і "політичний труп" Ющенко

Віктор Вірний | 3.09.2008 14:22

-17
Рейтинг
-17


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
23

Дострокові вибори чи новий формат коаліції? І вирішуватимуть це без Віктора Андрійовича, і Віктор Іванович тут безсилий щось вдіяти. У Верховній Раді пропрезидентські сили розгублені й збентежені, міністри від Ющенка роботу кинули – всі до Секретаріату метнулись. "Що робити?" – верещать...

Мілітаристичний угар передвиборчих баталій, запропонований Ющенком, згуртував український політикум. Цунг-цванг. Перший, хто зробив хід – програв. Балога – "голова" – виправдовує етимологію свого прізвища: публічно обстоюючи інтереси "патрона", похідцем знищує політичне майбутнє Ющенка і відкриває оперативний простір для Арсенія Яценюка та здобуває гарантії для себе. Політичне поле України, вочевидь, схильне очищатися...

У нації немає, власне, вибору, зазначав автор цих рядків на початку жовтня 2007 р. Говорячи відверто і прямо – на нинішньому етапі політичний консенсус можливий, як не дивно, лише за умов створення коаліції (як би ви її не називали: демократичною чи широкою) БЮТ і Партії Регіонів. Отже, об'єднання не в ім'я програшу, а заради перемоги, перемоги суспільства над амбіціями окремих політиків...

Очевидно, подібна ситуація вимагатиме відмови від подальшої маргіналізації (аж до люмпенізації) суспільства, щільної роботи з електоратом, сприятиме політичній структуризації суспільства довкола розбудови єдиної, соборної, національної держави. Поряд з цим відбудеться відтиснення кон'юнктурних партійних об'єднань, на кшталт НУ-НС, на узбіччя реальної політики. На політичну пенсію підуть їх почесні, формальні і неформальні лідери. Така ситуація вимагатиме становлення нових, справжніх еліт.

Коаліція Партії Регіонів-БЮТ, отримавши конституційну більшість, отримає реальну можливість проведення популярних і, насамперед, непопулярних реформ заради виконання взятих на себе передвиборчих обіцянок. Відтак відновлення правового поля і прийняття нової редакції Конституції, проведення судової реформи і зміна виборчого законодавства, забезпечення стабільності, а відтак і надходження інвестицій, зменшення інфляційних показників, зростання ВВП, збільшення робочих місць і життєвого рівня громадян – все це стає реальністю.

Звертаємо увагу, шановний читаче, мова тут не про досвід політичної зради у середовищі номінальної (інакше її не назвеш) нинішньої еліти і зради останньої перед нацією і державою. Йдеться про розподіл політичних ризиків на двох – з одного боку, на БЮТ і Партію Регіонів, з іншого – на націю. Подібне об'єднання могло би призвести до розуміння необхідності, поряд з управлінням цілями, прийти до управляння цінностями та до державного захисту прав громадян (Вірний В. Від управління цілями до управління цінностями, 15.10.2007, http://narodna.pravda.com.ua/politics/47137897ab66a/).

Тоді ця ідея була підхоплена деякими політичними експертами, проте її швидко занепастили політики. Покладаючись на свою вдачу, кожна з політичних сил розпочала власну гру. Ситуація набула розвитку і в оточенні Президента зіштовхнулися дві головні позиції щодо подальшого розвитку подій. Перша: з владою гратися не можна. Адже з огляду на вдачу Юлії Тимошенко, дати їй можливість для подальшого старту на президентській прямій, обіймаючи посаду Прем'єра, – великий ризик. Друга (її озвучив тоді Степан Гавриш): "Ми можемо отримати сценарій дострокових виборів і Президента, і Верховної Ради за умови жорсткої опозиції Тимошенко".

Позиція Юлії Тимошенко у всіх цих іграх зрозуміла. Вона її висловила ще у листопаді 2003 року на сторінках "Дзеркала тижня". "Чи можливий в Україні консенсус ("пакт") для досягнення певної стратегічної мети? Якщо так, то на якій основі?" – запитує сама себе авторка. І у властивому для себе стилі відповідає: "Хочу нагадати один анекдот. Коли старого дисидента запитали, чому він так не любить радянську владу та її керівників, він відповів: "У мене з ними розбіжності із земельного питання. Вони хочуть, щоб я лежав у землі, а я хочу – щоб вони...".

Затямити б це тому ж Ющенку, Балозі і Ко. Ярмарок марнославства, де на зміну "політики любих друзів" приходить політика "любий куме", де з легкістю чиновник Секретаріату кидає в обличчя Прем'єра звинувачення у державній зраді.

"Верховна Рада України повинна дати чітку оцінку подій у Грузії. Консолідована позиція Коаліції у цьому питанні підтвердить її дієздатність", – заявив Президент Віктор Ющенко під час зустрічі з Головою Верховної Ради Арсенієм Яценюком і лідером фракції "Наша Україна – Народна Самооборона" В'ячеславом Кириленком. Зустріч відбулася за участі секретаря Ради національної безпеки і оборони Раїси Богатирьової. "Консолідована позиція", на яку натякається, повинна була підтвердити відданість неукраїнським інтересам. Тоді, як Парламент, у своїй більшості готовий пристати до позиції, виголошеній нещодавно Леонідом Кравчуком: "Позиція країни має бути зумовлена, по-перше, відповіддю на запитання: чи маємо ми – держава Україна, наголошую, – стратегічні інтереси в тому регіоні. По-друге: чи є в нас підписані угоди між ворогуючими сторонами і які позиції визначені в цих міжнародних угодах. У даному конкретному випадку – угодах з Росією та Грузією (є тільки зобов'язання перед Протектором, а також "кумівські обов'язки", що прийшли на зміну так і не виконаним "обов'язкам перед "любими друзями" – авт.). По-третє, ми маємо чітко усвідомлювати, чи не може наша позиція викликати негативні наслідки для українського суспільства, українського народу. Ось я беру ці три позиції й кажу: стратегічних інтересів України на Кавказі не існує".

Це розуміють усі політичні сили. Не розуміє лише Віктор Ющенко, як не можуть визнати це маргінали від НУ-НС. "Вже протягом перших сесійних засідань Верховної Ради по завершенні канікул нинішня парламентська більшість має продемонструвати суспільству свою здатність до продуктивної роботи", – волає головний очильник президентського секретаріату. При цьому він не утримується і виголошує про можливість формування нової більшості, що "неодноразові спільні дії "бютівців" і "регіоналів" дають підстави для припущення, що союз БЮТ і ПР – зовсім не утопічний". "Нехай нова коаліція буде й у такій конфігурації – головне, щоб у владу повернулися, нарешті, спокій і злагоджена робота уряду та парламенту. Якщо ж більшість у Верховній Раді не утвориться, то це означатиме парламентську кризу, єдино можливим виходом із якої є дострокові вибори", – підсумовує Віктор Балога.

Дострокові вибори чи новий формат коаліції? І вирішуватимуть це без Віктора Андрійовича, і Віктор Іванович тут безсилий щось вдіяти. У Верховній Раді пропрезидентські сили розгублені й збентежені, міністри від Ющенка роботу кинули – всі до Секретаріату метнулись. "Що робити?" – верещать...

На відміну від Банкової, на Грушевського знають, що робити. Їм вибори не потрібні. А от Кабмін переформатувати доведеться. І черга вже вишикувалася. Під особливу увагу підпадає СБУ. Тут, того й гляди, Ігоря Дрижчаного повернуть. Сьогодні про Гелетея у метушні забули, завтра – згадають. До "урядової присяги" губернаторів приведуть. Секретаріат – до його справжнього статусу, канцелярії, – зведуть. Ярмарок марнославства, грузино-осетинський конфлікт і "політичний труп" Ющенко...

Віктор Вірний, політолог,

"Фундація Аналітичної Думки"


Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua