Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Степан Бандера   Угринів   Новиця   Петранка   Завій   Грабівка   100-річчя   ювілей

Бандері до 100-річчя подарують місто?!

Бунтар Передрук | 22.07.2008 22:48

4
Рейтинг
4


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
3

Несподівану пропозицію до ювілею Провідника ОУН висунули його земляки.

В Україні гряде адміністративно-територіальна реформа, яка має докорінно перекроїти карту місцевостей. Активісти громадської організації "Бандерівське земляцтво" підійшли до поставленого завдання творчо. На їхню думку замість кострубатого укрупнення сільських рад, можна реформувати устрій мікрорегіону "Бандерівський край" з користю для громад ряду населених пунктів Калуського та Рожнятівського районів Івано-Франківської області та ще й з глибоким ідейно-патріотичним змістом. А головне, таке креативне рішення, за умови вдалої його реалізації, може, стати детонатором потужного інвестиційного буму та справжнього соціально-економічного прориву для депресивної, поки-що, території.

Про що ж конкретно йдеться? Загальновідомо, що ряд сіл на околиці "Чорного лісу" на межі двох районів мають багато спільного (природно-географічне становище, порівняно благополучний рівень охорони довкілля, значні запаси ресурсів: ліс, торф, будматеріали, соляна ропа тощо, які, з часом, можуть мати й промислове використання, унікальний передгірний мікроклімат, чисті водойми, поміж якими знаменита річка Лімниця, глибокі історичні традиції, зокрема, численні пам"ятки, пов"язані із героїчною боротьбою ОУН-УПА за волю України в 30-50-их рр... ХХ ст., добре збережені народні обряди й ремесла і нарешті перлина Прикарпаття – Меморіальний комплекс Степана Бандери в його рідному селі – все це разом складає непоганий потенціал для розвитку туристичної галузі). Подібними є й проблеми: віддаленість від діючих промислових центрів, безробіття, катастрофічний стан інфраструктури. Водночас, нижче названі села, володіючи деякими перевагами "на перспективу", у даний час, не відзначаються високим рівнем господарського розвитку.

Центром Бандерівщини вважається мала батьківщина Провідника Старий Угринів, за ним "хата в хату" простягається Угринів Середній, далі (знову ж "через паркан") – Петранка, згідно з історичними джерелами – колишній Новий Угринів або Угринів- Слобода. Ці три села- це колишні володіння князів Угринівських, які мали навіть свій замок. Продовженням своєрідної "агломерації" є старовинна Новиця (колишнє містечко), перша письмова згадка про неї датується далеким 1367 роком, Бережниця – родинне село провідника ОУН-УПА Карпатського краю Ярослава Мельника -"Роберта" – (1378р.). Безпосередньо на межі лісового масиву розкинулись Завій та Грабівка -повстанська столиця, на березі Лімниці – Добровляни, і Підмихайля – колишнє місцезнаходження старовинного монастиря.

Отож, що ми маємо у підсумку? Якщо припустити об"єднання всіх цих населених пунктів у окрему адміністративно-територіальну одиницю, то її населення становило б більше 15 тис. осіб, сукупна територія – майже 136 ти. кв. км. Наша область знає приклади утворення міст обласного значення і менших масштабів. Звичайно, можна довго перелічувати практичні складності втілення утопічної (?) ідеї,ну, наприклад, складність законодавчої процедури творення міста, але краще зупинімося на можливих перевагах. Недоліки окремих сіл можуть стати перевагами якщо розглядати їх у взаємозв"язку. Можна буде вивільнити частину коштів і спрямувати їх на вирішення нагальних проблем за рахунок оптимізації мережі закладів і установ, уникаючи дублювання. Централізація управління, хоч сільради як базова ланка залишаться, та будуть підпорядковані новосформованій міській раді, додасть чіткості й стратегічності плануванню й здійсненню централізованих заходів із соціально-економічного і культурного розвитку. Набагато ефективнішою обіцяє стати інвестиційна діяльність, передусім у туристичній сфері. Варто згадати приклад Яремча і Болехова, підвищення статусу яких безсумнівно дало свого часу більше позитиву ніж незручностей.

Щоб не дражнити патріотичні почуття жителів кожного із сіл, що ввійдуть нового міста, воно має одержати назву "Бандера"- це буде і вияв пошани до Провідника і могутній інформаційний ресурс для просування описаного проекту.

Невже світла пам"ять про вірного сина України Степана Бандери не заслуговує, щоб ми до його 100-річного ювілею подарували йому ціле місто? "Іменні" міста на Україні дістались Петровському, Кірову, Дзержинському..., невже Бандера менш достойний...? У світлі справжніх, а не підтасованих результатів проекту "Великі УКраїнці" – рівень популярності його імені в країні величезний.

Інколи те, що, на перший погляд виглядає майже абсурдно, згодом набуває глибокого змісту та раціональності. Цікаво, що думає про це громадсько-політичний актив Івано-Франківщини та й всієї України?

Т.Федорів, Хай-Вей

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua