Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Сеанс одночасної гри гросмейстера В. Балоги. Всі приходять зі своїми шахівницями

Віктор Вірний | 16.07.2007 14:49

4
Рейтинг
4


Голосів "за"
8

Голосів "проти"
4

Що більш усього поєднує нашого головного героя з героєм "Дванадцяти стільців", так це те, що Комбінатора з Банкової може очікувати стіль же несподіваний фінал.

Сеанс одночасної гри гросмейстера В. Балоги. Всі приходять зі своїми шахівницями
Просто про складне... Не завжди вельми важливе, складне і вирішальне за наявності чисельної кількості нашарувань, взаємопроникнень і взаємовиключних тенденцій можна звести до простих визначень, хоча зачасти буває, що саме просте складає сутність того, що відбувається. Спробуємо і ми, і не примножувати сутностей, і розібратися...

"Ідея самодостатності дострокових виборів, призначених за домовленістю на 30 вересня більш ніж сумнівна", – твердять одноголосно політики. "Результат передбачуваний, посади поділені, маргінали визначені", – погоджуються з політиками соціологи. "Набуває все більшої популярності проведення дострокових президентських виборів на фоні очікуваного провалу дострокових парламентських", – застерігають політологи...

Відомо, будь-які масштабні соціальні перетворення вимагають потужного ресурсу, в тому числі, якщо не в першу чергу, фінансового. Отже, чому б не припустити, що однією з рушійних сил сьогоднішніх революційних перетворень є бізнес-інтереси, тобто новий, наперед визначений, перерозподіл власності і фінансових потоків. Маємо банальну істину: гроші – це влада, а влада – це дуже великі гроші. Подейкують, що основний фінансовий гравець тут Ігор Коломойський, активні учасники Віталій Гайдук, Сергій Тарута, серед залучених Рінат Ахметов, а прикриттям слугують ті, що згодилися, так би мовити, сприяти Президенту (щодо списку, то це перелік тих, котрі своєю присутністю вшанували Віктора Ющенка на зустрічі 4-го липня на Банковій).

Рінат Ахметов збіговисько бізнесменів, що представляли вірнопідданий великий капітал, у Ющенка проігнорував, адже, як визначає регіонал Юрій Мірошниченко: "Роль Ахметова – базисна, він більше займається фундаментальними, глобальними питаннями, ніж поточною політичною боротьбою". Рінат впевнений, що його вклад у вигляді так званого "плану Маршала" передбачає йому особисте місце у вигляді фінансово-аналітичних мозків нового, сформованого на політичному компромісі, бізнес-об'єднання.

Нині опальний російський олігарх Березовський, котрому до всього діло є, і той озвався. Три речі ув'язав: по-перше, нагадав Віктору Ющенку за гроші, що той отримав на "помаранчеву революцію"; по-друге, що він знає "багато подробиць, які стосуються отруєння" Ющенка, і, якщо у того "недостатньо волі", аби покарати тих, хто намагався його отруїти, то "є люди, в яких достатньо волі це зробити замість нього"; по-третє, що він вважає, що "наступним прем'єром України стане Юлія Тимошенко". Такий собі шантаж...

"Вершина айсбергу". Сьогодні всім зрозуміло, що неможливо, аби за кермом країни стояли дві команди з протилежними проектами і поглядами: перша, що здавалось би вже давно згоріла у чварах, однак неочікувано постала із "попелу", – президентська вертикаль, і друга, що повернула собі владу і почала невпинно набирати силу, – прем'єрська команда, як і те, що третя сила, яка підкорила більшість місцевих рад, не дасть їм співіснувати. Збіг обставин, коли інтереси кожної з команд, збігаються з інтересами БЮТу, точніше Юлії Тимошенко, відбувається двічі. Спочатку прем'єрська команда при голосуванні закону про Кабмін (коли ПР припускається стратегічної помилки в обмін на ситуативні вигоди) одержує підтримку БЮТу в обмін на голосування за введення імперативного мандату для місцевих рад. (Напередодні Юлія Тимошенко опинилася відстороненою від загальних фінансових потоків і втрачала чи не щодня контроль над фінансовими потоками у регіонах, на партію чекав фінансовий колапс). Потім – президентська команда і, відповідно, блок "Наша Україна" вирішують, що зволікання подібно очікуванню смерті, адже Прем'єр і К з кожним днем підсилюються, і з тим же БЮТ ставлять питання про розпуск парламенту і призначення дострокових виборів до ВР України. (Тоді оточення Юлії Володимирівні добре розуміло, коли будь-що терміново не вчинити, політичне життя Тимошенко зійде на "бомжування").

Нині годі й очікувати зміни політичних еліт на призначених дострокових виборах і прихід нової генерації політиків до Парламенту шостого скликання. Про це відкрито говорять усі сторони сьогоднішнього конфлікту, хіба що, як одні, так й інші, замовчують одне – це надію, якщо не на знищення, то значне послаблення позиції БЮТ. І друге – рішення про викорінення з політичного життя національно-патріотичних сил, знешкодження партій ідеологічного спрямування.

Після написання мною матеріалу з використанням "футурологічних наробок" Іллі Ільфа й Євгена Петрова під назвою "Дванадцять стільців" (не можу знову не подякувати авторам за можливість скуштувати до болі знайомий і неповторний присмак вічності такого старого і кожного разу нового всесвіту шахраїв, пройдисвітів і дурнів), мене звинувачували у паплюженні образу "благородного жулика". Погоджуючись з критиками, все ж хочу відзначити, попри дієвий макіавеллізм виняткові здібності "мукачівського гросмейстера", його тваринне чуття і політичну спритність, широту мислення і політичне передчуття.

Як не дивно, саме голові Секретаріату Президента належить утілення в життя гасла "Два Віктори – одна Україна" в іншій інтерпретації: "Один Віктор – одна Україна", ні не Україна-країна, а партія, неважливо як вона називатиметься: НСНУ, НУНС чи, наприклад, "Єдина Україна". Вона перебере на себе, нехай і на папері, ідеологію націонал-демократичних сил, запроторивши її ідейних засновників на задвірки історії, водночас задля легітимації своїх дій, долучивши до своїх лав декількох кон'юнктурних політиків, ім'я яких добре відомі. Тарасюківці і костенківці погрожують своїм лідерам відставками через запроданство, попереджують, що ввіллються до лав тягнібоківської "Свободи", в ХДС у Стретовича в Криму – буза. І як їм, цим лідерам, бути: з одного боку – погрози, з іншого – посади, місця у прохідній частині списку до ВР?...

Завдання, які вирішуються Балогою та під його впливом Віктором Ющенком, – упорядкування-ранжирування чисельної кількості бюрократів. Поява НУНСу ознаменувала собою початок формування нової політичної історії України – створення ідеологічних, пробачте, псевдоідеологічних партій. Зрозуміло, що ретуш ідеологізації (а саме про це йде мова з Віктором Ющенком, що партія націонал-демократичного спрямування під нього, під майбутні президентські вибори створюється) партії лідерського типу не вирішує питання у принципі. Однак Балога не був би тим, ким є, якщо б він не мав інший, більш змістовний план, поверхнею якого є (1) консолідація політичних сил у передчікувані відповідальності за результати заподіяного нині і у майбутньому, така собі колективна відповідальність і особиста безвідповідальність, (2) об'єднання великого бізнесу довкола інтересів Президента, така собі особиста відповідальність Балоги і набуття ним визначальної ролі у процесах перерозподілу власності, (3) перебирання на себе ідейної, координуючої і контролюючої функцій зміцнення президентської гілки влади, таке собі будування свого особистого майбутнього перебиранням на себе всіх важелів керування політичними процесами у державі.

З бізнесом більш-менш зрозуміло у Віктора Івановича, і його, скажімо, не лякає ситуація, коли на відміну від одного Бакая, як у Леоніда Кучми, він отримає щонайменше три, тільки, так би мовити, фінансово-промислові групи, уособленням яких є Ігор Коломойський, Рінат Ахметов і Віталій Гайдук у парі з Сергієм Тарутою. Як подейкую, вже вирішено, що Борис Колєсніков представлятиме Ріната Ахметова, а Віталій Гайдук – "Індустріальний союз Донбасу" – кожен у якості віце-прем'єрів у новоствореному Кабміні. Прем'єрство, зрозуміло, гросмейстер тримає під себе, а посаду глави Секретаріату згоден віддати на вдачу тяжіючому кармою невдачника Безсмертному. А от з політичними опонентами не так вже й просто.

До речі, перш ніж про опонентів говорити, посаду Олександра Мороза, спікера Верховної Ради, вже також розписано. Перший претендент, пробачте, претендентка – Раїса Богатирьова.

Юлія Тимошенко – опонентка Віктору, скоріш тому, котрий Балога, а не Ющенко. Однак саме останньому її такою виставляють. Знаючи, що з особистих причин Ющенко побоюється Юлю, його руками Тимошенко намагаються знищити. Балога її за опонентку не визнає, хоча розуміє, що з Юлією Володимирівною доведеться повозитися. Віктор Іванович, як і вона, добре розуміє, що погіршення результату на дострокових виборах для Тимошенко буде не тільки серйозним ударом, а й означатиме відтиснення до опозиції. Отож, сподівається мукачівський розумник, і не безпідставно, що вона навряд буде спроможна знову розіграти замусолену опозиційну гральну колоду. На відміну від нього, Тимошенко впевнена, що вкотре доля виведе її на переможну стежку, якщо не на дострокових виборах у боротьбі за прем'єрство, то лідером об'єднаної опозиції до всіх і вся, зрадників усіх кольорів на дострокових президентських перегонах.

Особлива увага у планах Віктора Балоги надається Юрію Луценку. Як би там собі не аргументував Віктор Іванович, а от Юрія Віталійовича він побоюється, відчуває, що той психологічно сильніший і харизма таки у того, хоч така собі, але все ж є. Завдання потовктися на електоральному полі БЮТ і по самій Тимошенко Луценко виконає – це зрозуміло. "Що далі робити з амбітним Юрієм Віталійовичем?" – постає питання.

Балога, як ніхто розуміє, що жодних підстав довіряти Юрію Віталійовичу немає, особливо коли той відкрито говорить: "Мій фізичний і політичний вік дозволяє мені пропустити розподіл ключових політичних постів після наступних парламентських і президентських виборів. Я готовий підставити своє плече тим, хто ближчий до цих цілей".

От тут в нагоді – місце мера Києва, що про резерв тримається. Там Луценко і з Леонідом Черновецьким розбереться, і БЮТ дотовче, а, головне, загрузне надовго. "Сплетуть лапті" Черновецькому, якщо сидітиме склавши руки, адже за психотипом і у Юлії Тимошенко, і у Юрія Луценка, і у Леоніда Черновецького один електорат.

І на останок. Що більш усього поєднує нашого головного героя з героєм "Дванадцяти стільців", так це те, що Комбінатора з Банкової може очікувати стіль же несподіваний фінал.

Дострокові вибори, якщо і відбудуться, а вірогідно так і станеться, то це означатиме, що відкриється "скринька Пандори" і розверзнеться безодня. Хаос, який творив Секретаріат Президента, очолюваний "мукачівським комбінатором" з керованого перетвориться на неконтрольований, зникнуть будь-які обмежувачі, настане колапс спочатку законодавчої, а згодом й усієї влади.

Віктор Вірний, політолог,

"Фундація Аналітичної Думки"

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua