Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Пилип Орлик   перша українська Конституція   українська державність

День народження автора першої української конституції, "Конституції, яка випередила час" – Пилипа Орлика

Східний Погляд | 21.10.2012 12:48

5
Рейтинг
5


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
1

Народився П.Орлик 21 жовтня 1672 р. в м. Косут Ошмянського повіту поблизу Вільно (Вільнюса) в литовсько-чеській сім'ї. Батько Степан Орлик (католик) був військовим, загинув на 51-у році життя під час польсько-турецької війни в битві під Хотином у грудні 1673 року. Мати Ірина Орлик походила з українського роду Малаховських, охрестила сина за право...

День народження автора першої української конституції, ''Конституції, яка випередила час'' – Пилипа Орлика
Сьогодні, 21 жовтня 2012 року виповнюється 340 років від дня народження Пилипа Орлика (1672 – 1742), видатного українського державного і військового діяча, письменника, публіциста, полеміста, генерального писаря Лівобережної України – Гетьманщини, соратника Івана Мазепи, учасника повстання І. Мазепи проти російського царизму, гетьмана Війська Запорозького (1710-1742) в екзилі (вигнанні), автора першої Конституції України "Конституції прав та свобод Запорозького війська" та багатьох інших державотворчих документів і літературних творів.

Народився П.Орлик 21 жовтня 1672 р. в м. Косут Ошмянського повіту поблизу Вільно (Вільнюса) в литовсько-чеській сім'ї. Батько Степан Орлик (католик) був військовим, загинув на 51-у році життя під час польсько-турецької війни в битві під Хотином у грудні 1673 року. Мати Ірина Орлик походила з українського роду Малаховських, охрестила сина за православним обрядом.

Освіту Пилип Орлик здобував у єзуїтському колегіумі у Вільно, а також у Києво-Могилянській колегії, яку закінчив у 1694 році. З раннього віку проявив талант оратора і поета, цікавився філософією і літературою, добре володів багатьма мовами: українською, польською, церковнослов'янською, болгарською, сербською, латинською, італійською, німецькою, шведською, французькою, російською, старогрецькою, новогрецькою, турецькою.

Пилип Орлик служив консисторським писарем у канцелярії київського митрополита у Києві, пізніше у Полтавському полку, а потім став старшим військовим канцеляристом і регентом справами Генеральної військової канцелярії війська Запорозького. З 1702 р. став найближчим помічником І. Мазепи.

У 1708 році взяв участь у повстанні І. Мазепи проти Московії і перейшов на бік Карла XII, 27 червня 1709 року (після Полтавської битви) емігрував в Османські володіння. За І. Мазепою до Бендер пішли 50 провідних представників старшини, майже 500 козаків із Гетьманщини та понад 4 тис. запорожців. Це була перша українська політична еміграція.

5 квітня 1710 р. (через півроку по смерті І. Мазепи) Пилипа Орлика обирають гетьманом України (в екзилі). Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва а також турецького султана і шведського короля. У цому ж році (1710) П. Орлик складає "Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького" ("Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus Zaporoviensis"), укладає зі старшиною та запорожцями угоду – документ, який пізніше дістав назву Конституція Пилипа Орлика і яку вважають першою українською Конституцією. Нею він зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії у випадку, якщо він здобуде владу в Україні. Створення цих документів вважається само по собі значною заслугою Пилипа Орлика в історії України.

Протягом наступних років П.Орлик намагався знайти у Європі спільників для підтримки своєї справи. Таку підтримку він отримав у Карла XII, вступив у союз із кримськими татарами та Оттоманською Портою, що дало можливість Туреччині 8 листопада 1710 року оголосити війну Росії. Але різні цілі союзників призвели до їх поразки у цій війні.

П. Орлик жив у Хотині, Серезі, Чернівцях, Каушанах і Бухаресті. Згодом переїхав до Ясс, де 24 травня 1742 року знайшов свій останній притулок. До останніх днів своїх Пилип Орлик був сповнений надії відновити українську державність.

Велика інтелектуальна спадщина П. Орлика складається з трактатів "Вивід прав України" (1712) та "Маніфест до європейських урядів" (1712), великого рукописного щоденника "Діаріуш подорожній" ("Щоденник", 1720 – 1733, частково виданий 1938 року), двох поетичних книг: "Алцід російський" ("Алкід Російський"), присвячена І. Мазепі (1695), та "Гіппомен сармацький", присвячена його небожу І.Мазепи – І. Обідовському (1698).

Отже, Пилип Орлик – один із найвизначніших в історії борців за волю України, здібний учень і продовжувач справ гетьмана Івана Мазепи. Його угода "Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького", за словами Віктора Шишкіна, судді Конституційного Суду України, кандидата юридичних наук, стала "Конституцією, яка випередила час".

Все своє життя Пилип Орлик віддав боротьбі за Українську державу.

Слава Україні! Слава борцям за її волю!

Джерела:

1. Пилип Орлик – український державотворець із глибини століть

http://derzhavnist.blogspot.com/2012/10/blog-post.html

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua