Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/ukr/nation/4f4f6ca038e42/

полковник Армії УНР Валентин Яворський учасник боротьби за незалежність України у XX столітті

Анатолій Грива | 1.03.2012 14:33

30 лютого – День народження Валентина Яворського (отамана Карого), полковника Армії Української Народної Республіки, у 1918 р. отамана 1-го піхотного Луцького полку, учасника Першого Зимового походу Армії УНР де він був отаманом кінної чоти розвідки 3-ї стрілецької дивізії, старшини 6-ї Січoвoї дивізії, у 1921 отамана Північної Повстанської групи.

полковник Армії УНР Валентин Яворський учасник боротьби за незалежність України у XX столітті
Яворський Валентин Іванович (отаман Карий) (30.02.1874-_____)

30 лютого – День народження Валентина Яворського (отамана Карого), полковника Армії Української Народної Республіки, у 1918 р. отамана 1-го піхотного Луцького полку, учасника Першого Зимового походу Армії УНР де він був отаманом кінної чоти розвідки 3-ї стрілецької дивізії, старшини 6-ї Січoвoї дивізії, у 1921 отамана Другої (Північної) Повстанської групи військ УНР в Україні.

Валентин Яворський народився у м. Києві. Станом на 1 січня 1910 р. штабс-капітан 41-го Селенгінськoгo полку піхоти в м. Дубно. Останнє військове звання в Російській царській армії – полковник.

У 1917 р. командир українізoваного 41-го Селенгінськoгo полку, що в травні 1918 року був перейменований в 1-й піхотний Луцький полк І-го Волинського Армійського Корпусу (м. Житомир) Збройних сил Української Держави, у цьому ж році був призначений командиром 2-го Волинського піхотного полку (м. Луцьк).

У 1919 р. помічник командира 1-ї піхотної дивізії Aрмії УНР, пізніше отаман кінної чоти розвідки 3-ї стрілецької дивізії Дієвої Армії УНР під час Першого Зимового походу, пізніше був старшиною 17-ї бригади 6-го Січoвoї дивізії Дієвої Армії УНР.

У серпні-вересні 1921 р. за наказом Головного отамана С.Петлюри перебував в Україні та очолював Другу (Північну) Повстанську групу військ УНР (Української Повстанської Армії) до складу якої входили три округи – Волинська, Подільська і Київська, восени, у 1921 р. під час Другого Зимового походу взаємодіяв з Подільською Повстанською групою військ УНР (Українською Повстанською Армією). Подальша доля не відомa.

28 травня 2011 р. в Столиці України м. Києві у мікрорайоні Оболонь було відкрито пам'ятник "Старшинам Армії УНР – уродженцям Києва". Пам'ятник являє собою збільшену копію ордена "Хрест Симона Петлюри". Більш ніж двометровий "Хрест Симона Петлюри" встановлений на постаменті, на якому з чотирьох сторін світу закріплені меморіальні дошки з іменами 34 старшин Армії УНР та Української Держави, які були уродженцями Києва (імена яких вдалося встановити історикам). Серед іншого вигравіруване й ім'я Валентинa Яворськoгo.Довідка:

Друга (Північна) Повстанська група військ УНР (Української Повстанської Армії).
До складу цієї групи входили три округи – Волинська, Подільська і Київська. Групи займала територію, окреслену лініями рік Прип'ять і Дніпро, залізницею Черкаси – Вапнярка до Ямполя, рікою Дністер, польським кордоном. У серпні-вересні 1921 р. Північною повстанською групою командував полковник Валентин Яворський (отаман Карий).

Учасники українських збройних визвольних змагань:

1. Українські вояки, які були учасниками Дієвої та Галицької Армій УНР з 09.05.1917 р. до 21.11.1921 р.

2. Учасники повстанських загонів, які вели боротьбу з радянською владою на теренах України з 21.11.1921 р. до 22.06.1941 р.

3. Учасники збройних формувань на теренах Карпатської України

з 04.11.1938 р. до 01.09.1939 р.

4. Учасники повстанських загонів, які вели боротьбу "проти московсько-комуністичної та гітлерівсько-нацистської окупаційних влад" з 22.09.1941 р. до 09.05.1945 р.

5. Учасники регулярних формувань Української Національної Армії, які вели боротьбу проти Червоної армії на теренах України та інших держав

з 15.02.1944 р. до 09.05.1945 р.

6. Учасники різних повстанських військових формувань, які боролися на теренах України з "московсько-комуністичною владою" з 09.05.1945 р.

(Рішення Президії Української Національної Ради Української Народної Республіки від 8 березня 1957 р.).

"Визнати учасниками боротьби за незалежність України у XX столітті осіб, які брали участь у політичній, партизанській, підпільній, збройній боротьбі за незалежність України, в тому числі у складі формувань Української Центральної Ради, Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української Держави (Гетьманату), Української військової організації, Організації народної оборони "Карпатська Січ", Організації українських націоналістів, Української повстанської армії, Української головної визвольної ради та інших військових формувань, партій, організацій та рухів, що ставили за мету здобуття Україною державної незалежності" (Указ Президента України від 28.01.2010 N75/2010).

У наш час всі вони визнані Українською державою і суспільством.

Імена учасників боротьби за незалежність України у XX столітті увійшли до героїчних сторінок української історії, вони вшановуються сучасними громадянами України, на прикладі їх героїчних вчинків виховується молоде покоління. Результатом їхньої боротьба стало проголошення у 1991 році самостійної української держави – УКРАЇНИ.

Про цих українських героїв в сучасній Україні знімаються фільми, пишуться книжки, складаються пісні, їм споруджуються і відновлюються пам'ятники, їхній прах перепоховається в рідній українській землі.

Слава Україні!

Слава українським героям!
© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua