Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

"Енциклопедія націоналізму"

jurko | 13.01.2012 01:43

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
0

Видавнича фірма "Відродження" і Науково-ідеологічний центр ім. Дмитра Донцова реалізували ще один свій проект, який явно матиме всеукраїнське звучання і нестиме ознаки сенсаційності: вперше в Україні побачила світ збірка біографій правих, націоналістичних політиків "Національні лідери Европи. Ідеологічні портрети".

''Енциклопедія націоналізму''
Видавнича фірма "Відродження" і Науково-ідеологічний центр ім. Дмитра Донцова реалізували ще один свій проект, який явно матиме всеукраїнське звучання і нестиме ознаки сенсаційності: вперше в Україні побачила світ збірка біографій правих, націоналістичних політиків "Національні лідери Европи. Ідеологічні портрети". Про це перевидання ідеологічних текстів 1930-их рр. розповідає відповідальний редактор книги, упорядник, автор передмови і коментарів, натхненник цілої серії "Вісниківська бібліотека" Олег БАГАН.

Це наш давній задум, ще з 2007 року, видати всю серію книжок, які у 1930-ті роки знаменитий ідеолог націоналізму, блискучий публіцист Дмитро Донцов організував як виховний матеріал для нового революційного покоління українців під загальною назвою "Книгозбірня Вістника" (тобто бібліотека журналу "Вісник", який він редагував). Усього в цій серії вийшло 23 книжки. У наш збірник ми вмістили 12 з них, і це склало 700 сторінок тексту! Вибрали за тематичним принципом: у книзі вміщені біографії лідера ірландського визвольного руху 19 ст. Даніела О'Коннела (автор Д.Донцов), ідеолога німецького націоналізму і мислителя-романтика Йозефа Герреса (автор М.Антонович), знаменитого німецького полководця періоду антинаполеонівських війн Г.Блюхера (автор М.Антонович), німецького політика того ж періоду К. фон Штайна, який організував антинаполеонівський опір у Прусії (автор Л.Мосендз), лідера національно-визвольного руху італійців К.Б.ді Кавура (автор М.Островерха), біографії Б.Муссоліні (автор М.Островерха), Ф.Франко (автор В.Стахів), А.Салазара (автор Ю.Русов), лідера французьких націоналістів міжвоєнної доби Ф.Ля Рока (автор Д.Донцов), керівника бельгійських націоналістів того ж часу Л.Дегреля (автор Б.Горович).

Окрім того, збірка доповнена класичним трактатом Мак'явеллі "Володар" і працею визначного французького етнопсихолога і філософа Густава Ле Бона "Завдання Проводу".

Як бачимо, майже уся тематика книжки є несподіваною для сучасного читача і спрямована на проблематику національної мобілізації народу, який бореться за визволення або вирішує складні питання своєї громадянської самоорганізації. Метою книжки (як і в часи Д.Донцова) є розбудити в сучасникові інтерес до життя і звершень виняткової, історично сильної особистості, пояснити закони політичного успіху.

Якось у листі до Лесі Українки її дядько, Михайло Драгоманов, який займався її вихованням, радив їй найбільше читати біографії визначних людей, бо, за його словами, ніяка інша література не здатна так навчити мудрості життя і морально загартувати характер, як такі життєписи великих. Отже, ми звернулися у своїй концепції видання до класичної мудрості.

Усі біографії написані дуже динамічно, з тлумаченням широкого історичного контексту, з осмисленням головних стимулів і віх зростання виняткової Особистості. Таким чином, читач ніби проходить школу політичного і національного виховання (у цьому й полягав задум Д.Донцова). Окрім того, у книзі зібрано сумарно тисячі маловідомих фактів, подано широку гаму оцінок історичного процесу і подій різних авторів, визначних мудреців; експресивно описано різноманітні психологічні ситуації і стани героїв, дано широкі проникливі характеристики національних менталітетів, культурних тенденцій, проаналізовано особливості різних європейських націоналізмів.

Матеріал книги несе в собі велике пізнавальне навантаження об'єктивно: наприклад, в Україні до сьогодні видано вкрай мало книжок з історії і культури європейського Романтизму (а в нашому виданні цій темі присвячено чотири брошури обсягом понад 200 стор., зіпертих на маловідомі і недоступні сьогодні історичні джерела). Зрозуміло, що особливу сенсаційність мають історичні портрети Б.Муссоліні, Ф.Франко і А.Салазара, діячів, які так фундаментально вплинули на долю Європи ХХ ст., адже українські автори при написанні їх використовували "живі" джерела – тогочасну пресу, книжки, політичні факти, які пізніше, з відомих причин, були суттєво переакцентовані й перекручені. Тож сьогодні наша книга перетворюється на своєрідне джерело "альтернативної історії".

Так само про націоналізм у Франції і Бельгії сьогодні важко щось правдиве прочитати, він усіляко паплюжиться і його історія фальшується лібералами цих країн, які однозначно вішають на ці ідеології і рухи ярлики "фашизму" і "тоталітаризму", уникаючи об'єктивної розмови. Власне, у своїй післямові я спробував осмислити проблему переоцінки правих рухів у Європі, які мали свої національні й часові специфіки, які не всі однозначно підтримали гітлеризм як тоталітаристську суміш, гібрид консерватизму й соціалізму.

Додам, що книжка має "плідний" аспект і в плані української культури. Тут уперше опубліковані дві праці цілком забутого в Україні серйозного історика Михайла Антоновича (1909-1955), внука знаменитого Володимира Антоновича – батька української історіографії. М.Антонович був автором 4-томової "Історії України", виданої за кордоном. Певною мірою ми повернули в ширшому звучанні таке цікаве ім'я, як Михайло Островерха (1897-1979) – галицький письменник, перекладач, публіцист, есеїст. Саме йому належить перший переклад "Володаря" Н.Мак'явеллі українською мовою, який є по-своєму оригінальний. Уперше передруковано у нас і працю публіциста і політика, члена ОУН, уродженця Перемишля – Володимира Стахова (1910-1971), який відзначався великою організаторською роботою на еміграції після 1945 р. Уперше теперішній Україні як автора ми представили Юрія Русова (1895-1962) – уродженця Харкова, сина Олександра та Софії Русових, вченого і публіциста, довголітнього соратника Д.Донцова за кордоном. Зрештою, і те, що ми перевидали працю Леоніда Мосендза "Штайн: ідея і характер" – це теж вагома лепта, адже твори цього самобутнього і значущого письменника перевидані лише невеликою частиною.

Отже, сучасний читач отримав своєрідну "енциклопедію націоналізму" – настільки багато ідей, політологічних теорій, історичних процесів подано і описано в книзі "Національні лідери Європи. Ідеологічні портрети". Найважливіше, що вона передає живе мислення активних учасників націоналістичної міжвоєнної доби, спосіб їхнього трактування історії і політики, стилістику органічного українського публіцистичного слова. Безумовно, усі ці чинники і аспекти книги перетворюють її у подію національного значення, роблять вагомим фактором ідейного та інтелектуального зростання сучасного покоління.

Додам, що це вже третя книга в нашій серії "Вісниківська бібліотека", раніше вийшли вибрані твори У.Самчука і літературна есеїстка Д.Донцова. Окрім того, Науково-ідеологічний центр ім. Дмитра Донцова розпочав 10-томне видання творів Донцова, бере участь разом із кафедрою української літератури і теорії літератури Дрогобицького педуніверситету у виданні наукового збірника "Вісниківство: літературна традиція та ідеї", в якому також публікуються маловідомі твори авторів-націоналістів.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua