Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Бандерівці підтримали Насалика в намірах вшанувати Мазепу

Бунтар | 18.12.2011 14:57

4
Рейтинг
4


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
0

Об"єднання земляків Степана Бандери підтримує ідею міського голови Калуша встановити пам"ятник Гетьману Мазепі й пропонує розгорнути її набагато ширше...

Бандерівці підтримали Насалика в намірах вшанувати Мазепу
"Бандерівське братство" закликає Насалика не обмежуватися пам'ятником Мазепі

Ця громадська організація висловила підтримку ідеї створення на Калущині Пантеону Героїв та перепоховання тут видатних українців, у тому числі й славетного гетьмана

"Нещодавно в пресі оприлюднено Вашу ідею щодо встановлення в м. Калуші пам'ятника гетьману Івану Мазепі, який призначався для міста Полтави. Вважаємо таку позицію цілком обгрунтованою та прагматичною, – звертається у своєму листі до міського голови Калуша Ігоря Насалика "Бандерівське братство". – Пропонуємо розглянути можливість врахування в разі реалізації проекту створення на Калущині Пантеону Героїв України наших пропозицій, які полягають у наступному.

Гетьман Іван Мазепа – один із найвизначніших державних діячів України, навколо якого, на жаль, досі точаться різнополюсні дискусії, його ім'я поки що не завжди позитивно сприймається на Сході та Півдні України, що є наслідком багаторічної ворожої пропаганди (починаючи з часів Петра І, періодів царизму, радянської влади і до сьогоднішніх днів). Прах Гетьмана покоїться за межами України. Не існує жодного музею, який би вшановував його пам'ять, носив ім'я Великого Українця.

Калущина відома всьому світові як батьківщина іншого Національного Героя України – Степана Бандери, який народився в Старому Угринові, де діє його Меморіальний комплекс, а на сільському кладовищі є могили його матері, діда й баби, сестер.

Старий Угринів розташований за 12 км від м. Калуша. Між Угриновом і сусідніми селами Новицею (тут парохом був брат Президента ЗУНР Євгена Петрушевича), Бережницею (тут народився провідник ОУН-УПА Карпатського краю Ярослав Мельник "Роберт") та Підмихайлям (тут знаходиться старовинний, колись зруйнований татарами, а тепер відроджений православний монастир) є вільною значна територія (пасовища, чагарники, сільськогосподарські угіддя, які, здебільшого, не використовуються). Тут є автодорога, всі комунікації поруч. Найвища точка знаходиться на висоті 361 м над рівнем моря, загалом цей пагорб височить над усією Калущиною, його добре видно практично з будь-якої ділянки доріг "Стрий-Чернівці" та "Калуш-Осмолода". Відстань від території міста Калуша становить не більше 4-5 км, до Старого Угринова та Новиці ділянка прилягає безпосередньо, до Бережниці й Підмихайля – на віддалі кількасот метрів.

З боку Новиці до цієї місцевості веде вулиця Петрушевича, яка в Старому Угринові переходить у вулицю Гетьмана Мазепи (чи не єдину в районі), суміжними з нею є вулиці Петлюри, С. Бандери – названі в честь людей, що символізують різні етапи національно-визвольної боротьби українського народу.

Саме названі села у 1648 р. були епіцентром повстання під проводом грабівського священика Івана Коритка, яке було одним із проявів "галицької козаччини". Слід відзначити, що Іван Мазепа має певне, щоправда опосередковане, відношення до Угринова, адже уродженцем Старого Угринова був відомий вчений, просвітянин, державний діяч часів ЗУНР, управитель володінь митрополита Андрея Шептицького Микола Саєвич, який, як виявилось, походив із роду Войнаровських (Андрій Войнаровський – осавул гетьмана протягом 1701-1716 років, племінник і спадкоємець Івана Мазепи по материнській лінії).

Виходячи із вищенаведеного, вважаємо гідним пам'яті славного Гетьмана варіантом встановлення його пам'ятника на Калущині, якщо таке рішення буде схвалене владою та патріотичною громадськістю, розробку проекту і створення Комплексу Слави, одним із основних елементів якого мав би стати величний пам'ятник Іванові Мазепі та новостворений музей його імені – перший у світі!

Рельєфні особливості території дозволяють, окрім того, влаштувати тут експозицію під відкритим небом, наприклад "козацький табір", відтворити особливості військового мистецтва різних історичних епох: козацтва, січового стрілецтва, вояків ОУН, УПА. Тут же може бути розташований і Пантеон Героїв, куди, за сприятливих обставин, можна було б перевезти прах Степана Бандери, Євгена Петрушевича, Симона Петлюри, Івана Мазепи, тут же у майбутньому могли б бути поховані ветерани ОУН, УПА Прикарпаття.

Витрати на проектування та створення або хоча б започаткування такого історико-меморіального комплексу мали б бути порівняно некритичними і для місцевого бюджету, а надалі, враховуючи, що тут, на межі географічного бойківського Передгір'я, на околиці Чорного лісу за кілька кілометрів від Лімниці, поряд із старовинними соляними джерелами, християнською святинею, відомими ще з князівських часів, можна створити потужний туристичний осередок з різноманітними супутніми атракціями (в т.ч. наявні умови для катання на лижах та інших форм активного відпочинку), що для неблагополучного в екологічному відношенні Калуша є особливо актуальним та могло б давати певний економічний зиск".

Джерело: http://www.dzvony.if.ua/index.php?news=1948

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua