Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/ukr/nation/4d94fa0b2108b/

У Луганську та Донецьку хочуть зірвати тур Сергія Жадана

Виктор Ветлужских | 1.04.2011 01:02

Щойно стало відомо, що Донбас-тур Сергія Жадана, запланований на 5-7 квітня 2011 року, знаходиться під загрозою зриву. Луганський український драматичний театр і Донецький національний університет дали офіційну відмову в наданні своїх залів для презентації роману "Ворошиловград", який став книжкою року 2010 за версією "Бі-бі-сі".

У Луганську та Донецьку хочуть зірвати тур Сергія Жадана
Щойно стало відомо, що Донбас-тур Сергія Жадана, запланований на 5-7 квітня 2011 року, знаходиться під загрозою зриву. Луганський український драматичний театр і Донецький національний університет дали офіційну відмову в наданні своїх залів для презентації роману "Ворошиловград", який став книжкою року 2010 за версією "Бі-бі-сі". Адміністрація театру мотивує своє рішення великою кількістю репетицій, запланованих на цей період. Донецький університет пояснює небажання прийняти у своїх стінах видатного поета та прозаїка завантаженістю студентів під час модульного тижня.

Організатори туру дають даному інциденту наступну оцінку:

"Зрозуміло, ні репетиції, ні модулі та контрольні не можуть бути істинним приводом для відмови. У нас є інформація, на підставі якої можна стверджувати, що місцева влада навмисно перешкоджає проведенню заходів, які зачіпають гострі суспільні проблеми. Підготовка до Донбас-туру Сергія Жадана почалася 2 місяці тому, коли наш відомий земляк був ще в Німеччині. Вже тоді ми провели зустріч з директором театру і досягли усної домовленості про надання приміщення. А за тиждень до приїзду Жадана до Луганська, коли тур був анонсований у ЗМІ, а афіші розклеєні – плани адміністрації різко помінялися. Ці факти лише підтверджують наміри уряду встановити в Україні політичну цензуру", – пояснює організатор туру, прес-офіцер Кампанії проти встановлення цензури в Україні Ярослав Мінкін.

"Якщо інформація про політичне підгрунтя відмов підтвердиться, то це буде свідчити лише про те, що влада не готова визнавати і обговорювати проблему наступу на свободу вираження поглядів в Україні. А якщо влада відмовляється від діалогу, повертається до проблеми спиною, то громадянському суспільству слід більш жорстко формулювати свої вимоги", – констатує голова правління Правозахисного центру "Поступ" Костянтин Рєуцький, чия організація виступила ініціатором даного туру.

Донбас-тур Сергія Жадана носить благодійний характер. Видатний письменник приєднався до Громадської кампанії проти встановлення цензури в Україні, і його виступи будуть проходити на підтримку цієї громадської ініціативи. У зв'язку зі сформованою ситуацією, в Донецьку зустріч відбудеться 5 квітня о 20:00 у CHICAGO music hall, у Луганську шанувальники творчості Жадана зустрінуться з письменником 6 квітня о 18:00 біля центрального входу до Луганського українського драматичного театру, де відбудеться презентація роману "Ворошиловград" і літературна акція протесту. Приїзд Сергія Жадана став можливим завдяки підтримці Інституту Відкритого Суспільства (Open Society Institute).

Для довідки:

Сергій Вікторович Жадан – український поет, прозаїк, есеїст, перекладач. З 2000 року віце-президент Асоціації українських письменників. Народився 23 серпня 1974 року в Старобільську Луганської області. Перекладає з німецької, польської, білоруської та російської мов. Організовує культурологічні та мистецькі акції, рок-концерти, виставки, концерти класичної, духовної та нетрадиційної музики, вуличні акції, видавничі проекти, фестивалі. Твори Жадана публікувалися німецькою, англійською, шведською, білоруською, вірменською, литовською, польською, російською, сербською, словенською, угорською, болгарською та хорватською мовами.

У березні 2008 року роман Жадана "Anarchy in the UKR", перекладений російською, увійшов до "довгого списоку" російської літературної премії Національний бестселер, до шорт-листа та отримав почесну грамоту конкурсу Книга року на Московській міжнародній книжковій виставці-ярмарку.

У травні 2010 року журнал GQ висунув Жадана на звання Людина року в номінації Письменники.

Роман "Ворошиловград" став книжкою року 2010 за версією "Бі-бі-сі".

У цій книзі він повертається до витоків, до рідного Старобільська, прообразом якого стає безіменний місто, на околиці якого стоїть заправка – основне місце дії роману. Реалії донбаського життя – з нічними караванами контрабандних бензовозів і містечками, що приходять в запустіння, переплітається з химерними видіннями – футбольним матчем, у якому беруть участь загиблі друзі дитинства, караваном монголів під прапором ЄС і провідницею чорношкірою лесбіянкою.

У романі "Ворошиловград" Сергій Жадан заявляє, що останнім притулком вільних людей стає Донбас, прикордонний край суворих людей, що виживають за рахунок взаємодопомоги та протистояння зовнішнім ворожим силам: "Все дуже просто: триматися один за одного, відбиватися від чужих, захищати свою територію, своїх дружин і свої будинки. І все буде добре. А навіть якщо не добре, то буде справедливо".

Прес-служба Правозахисного центру "Поступ"


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua