Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Даніло ЗБРАНА   Італія   Україна   Ідеалом було страхіття   тоталітаризм

Даніло ЗБРАНА: "Як письменник я на службі у правди і тому захищаю Україну"

Роман Смілка | 28.09.2010 13:52

3
Рейтинг
3


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
1

Днями у приміщенні національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" у Львові я зустрів італійського історика, літератора, і як згодом під час нашої розмови з'ясувалося – великого друга України Даніла Збрану.

Даніло ЗБРАНА: ''Як письменник я на службі у правди і тому захищаю Україну''


Він робить вагому справу – витягує на-гора злодіяння тоталітарних режимів, відкриває світовій спільноті та самим українцям очищені від нашарувань брехні сторінки історії України XX століття.

"Сама епоха відчуває необхідність пролити світло на злочини, вчинені різними диктатурами, і показати справжнє обличчя кожного з них у цьому монополізованому жорстокістю і ненавистю світі", – стверджує сеньйор Збрана. Каже, що чим більше дізнається про Україну, тим більше стає українцем. Він уже вшосте він приїхав у нашу державу.


- 2005 року я перший раз ступив на українську землю, – розповідає Даніло Збрана. – Тоді збирав матеріали для своєї книги "Ідеалом було жахіття". Побував на Волині, спілкувався з колишніми вояками УПА, познайомився з письменником Петром Боярчуком, журналістом Михайлом Батогом. Минулого року читав лекцію в Львівському національному університеті імені Івана Франка. Я є почесним громадянином міста Тлумача, що на Івано-Франківщині. Під час теперішнього приїзду маю виступати на конференції в одному сільськогосподарський виші, поїду на могилу упівця на псевдо "Михась" – італійця Августо Донніні, що загинув від рук енкаведистів і похований у с. Вікняни. Також хочу матеріально допомогти кількадесяти бідним сім'ям. Почуваюсь щасливим коли щось віддаю.

- Покійний Джеймс Мейс, дослідник голодомору 1932-33 років, співробітник газети "День" стверджував, що наші мертві вибрали його. Чим Вас привернула Україна?

- Я читав вашу історію. Такого багатостраждального народу в Європі не має. З давніх-давен йде боротьба за вашу родючу землю, що є містком між Заходом і Сходом. Наприкінці червня побував на конференції в Норвегії, у м. Осло, де розповідав про голодомор і національно-визвольні змагання в Україні. Мене вразило, що ніхто з учасників про таке не знав. Їх же приголомшили почуті від мене факти. Виникає глибока потреба розкрити світові всі події, злочини, що мали місце в Україні та захистити її.

- Від кого чи від чого?

- Як письменник я на службі у правди і тому захищаю Україну, як син італійського партизана – не сприймаю будь-яких форм колоніалізму, диктатури. Існують намагання придушити Україну. Для цього що тільки не роблять. Навіть фільм вийшов російськомовний "Помаранчеві діти Третього Рейху". Там зокрема говориться, що українські повстанці вбивали євреїв. Це російська пропаганда. Євреї воювали в УПА, як і представники інших націй, які боролись проти більшовизму і нацизму. Я написав поетичну прозу присвячену упівцю лікарю-єврею на псевдо "Кум", що загинув у бою з енкаведистами. Родом він був зі Стрия. Маю намір видати спочатку в Італії, а потім в Ізраїлі невелику книжку, в якій покажу, що представники ОУН і УПА не причетні до єврейських погромів і, що євреї боролись в УПА. Подам свідчення українців, які переховували євреїв...

У Балтійських республіках відкриті документи про те, що робили там російські колонізатори. В Україні все набагато складніше. До того ж частина населення ще з комуністичним мисленням. Попередній президент Ющенко показав себе із слабкої сторони, будучи занадто добрим, м'яким. Він допустився помилки, відпустивши злочинців. Тимошенко зрадила його. Тай вічно вони обоє сварились. Через те й програли. І прийшли до влади ті, хто нині є. Ситуація в Україні погіршується. Не тільки в економіці, але й у сфері свободи.

- Чи може Захід цьому зарадити, протидіяти? Пам'ятаємо його пасивну реакцію на фактично окупацію Росією частини Грузії...

- Берлусконі, коли стояло грузинське питання, підтримав Росію і ліг ковриком біля Путіна, охарактеризувавши його як дар Божий. Україна важлива країна для Заходу. Якщо би вона вступила у Європейський союз, то у ній відбулись би позитивні зміни. В Європарламенті десь порівну є ваших друзів і проросійськи налаштованих, які не хочуть бачити вашу державу в складі союзу. В Брюсселі уважно спостерігають за тим, що відбувається в Україні. Влада у вашій країні опинилась в руках декількох олігархів. Очевидно: справедливість, свобода і правда переможуть. Проте ви повинні докладаючи зусиль йти вперед. На вас дивляться. Якщо поникнете, опустите голову, то ніхто не стане допомагати. Коли чутимуть ваш голос, якщо відстоюватимете ідеали свободи і національні цінності, то вас обов'язково підтримають. Ви повинні згадати і пишатись тим, що є нащадками мужніх вояків УПА. Бути гідними своїх попередників. Зараз надзвичайно важливий момент для України, зрештою, Італії та всієї Європи.

- В чому його важливість?

- Має бути опір. На півночі Італії партія Лега Норт заручилась підтримкою правих і лівих, бо виступає за заслін мігрантам. У Римі є близько 5 тис. проституток. Італійці не расисти, але якщо ти приїхав, то працюй, коли займаєшся бандитизмом, то – геть... Чекаю відродження в Італії і надіюся, що це станеться. Люди, особливо молодь відчувають: чогось не вистачає, якась пустка. Бракує духовності. Звідси і самогубства, і захоплення наркотиками. Відчуття нашої історії є вічним. Якщо зруйнують нашу історію, культуру, релігію, тоді як знатимемо своє коріння, куди нам йти і що робити?! Коли молодь не матиме ідеалів і ніхто не чинитиме опору неправді, темноті, то однозначно нація – без майбутнього.

Розмову вів Роман СМІЛКА при посередництві перекладачки Лариси ОРСУЛЯК.

Довідка.

Даніло Збрана закінчив філологічний факультет. Студіював історію і філософію. Сьогодні викладає в гімназії м. Піза. Є президентом центру "Італія-Україна" у місті Піза. До 1993 року був членом соціалістичної партії. Свою теперішню позицію критики марксизму-ленінізму виношував ще з 1980-их років, після перебування в Москві, конкретизуючи її в часі 41-го з'їзду соціалістичної партії Італії, під час відомого "перевороту в Турині". Цікавиться поезією, мистецтвом і культурою в цілому. Автор багатьох статей. На сайті "Інша література" можна знайти поетичні твори Даніли Збрани. У 2006 році в Італії вийшла друком його праця "Ідеалом було страхіття", що вже через два роки в українськомовному перекладі Лариси Орсуляк прийшла до вітчизняного читача. Згадана книга Даніла Збрани – то докладна розповідь про боротьбу студентства, молоді за свободу, правду із "привидом комунізму", що став кривавим монстром XX століття у республіках Східної Європи і колишнього СРСР; про сповнену трагізму історію України, національно-визвольний рух, українських подвижників свободи. Книга адресована насамперед молодим людям, для яких є особливо цінним посібником з вивчення складних сторінок історії України XX століття у контексті подій, що розгорталися тоді в низці інших країн. Написана вона досить доступно, водночас, виводить читача на рівень світоглядного осмислення фактів, подій, процесів; дозволяє поглянути на нашу минувшину очима начебто зовсім сторонньої людини, для котрої це минуле враз стає частинкою її особистого життя. В Італії книга сеньйора Збрани розійшлася майже 40 тисячним тиражем, україномовний наклад – одна тисяча примірників. Як пише член Національної спілки письменників України Петро Боярчук, для італійців згадана книга відкрила невідому Україну, яку поневолювачі не знищили, не підкорили ні війнами, ні голодоморами, ні штучними асиміляціями. Професор з м. Верони Романо Молесті у рецензії на розвідку Даніла Збрани висловлює думку, що вона допоможе читачеві знайти рівновагу у хаотичному світі.

Друг Д.Збрани – Джорджо Консані, скульптор, який живе і працює у м. Лука, прочитавши книгу, під враженням написав коротенькі поезії присвячені Чорнобилю і співакові Івасюку.Цитати з книги Даніла Збрани "Ідеалом було страхіття. Ленінізм і студентська боротьба за волю в країнах Східної Європи" (Львів:Добрий друк, 2008. – 404 с., іл.):

- Руссо від якого походять ідеї Робесп'єра і Леніна, направляв на заслання тих, хто не схвалював "суспільний договір". Його "онуки" вдосконалили "справедливі" покарання "на благо народу". У дію пішли психіатричні клініки, розстріли, концтабори. Тому, хто не визнає милосердя, божественну надію, і той вічний трепет, що живе в людині, призначено безповоротно зійти в безодні історичного забуття.

- Більшовизм в Україні ніколи не був рухом корінним і типовим українським. Це була чужа ідеологія, "занесена" на українську землю зовні.

- Путін і його чиновницьке оточення ще залишаються пов'язаними з холодом минулого. Існують жахливі свідчення, які вказують, що в Росії і зараз поширені різні зловживання, вчинені насамперед урядовцями.

- Капіталізм і марксизм затискають та ослаблюють людину, позбавлену духовних пристрастей. Занепадає гордість, мораль, повага до самих себе і... займаємося любов'ю без любові. Атмосфера напхана матеріалізмом, молодь не розуміє де правда, все стає нічим, а ніщо – це життєва туга. Дитина, яка росте без дитинства і фантазії, зневажатиме ляльки, зневажатиме Бембі, Алісу з країни чудес, прекрасні казки братів Грімм... Тільки правда, піднесена до ідеалу, робить життя гідним того, щоб його прожити. Якщо народ замучений бідністю, відчай проникає в лабіринти його душі. Кожне матеріальне благополуччя має сенс лише тоді, коли воно йде в ногу з духовним зростанням. Цілком очевидно, що начебто безневинні й добродушні маски брехні матеріалізму марксистів діють сьогодні проти високих почуттів, проти історії, проти життя.

- Людство зможе віднайти початок свого шляху до оновлення не після того, як перегорне сторінку з нацизмом, бридкими антисемітськими законами 1938 року, з колоніалізмом та імперіалізмом, але й коли нарешті зрозуміє, що марксистська ідеологія є причиною голодомору, концтаборів, знищення мільйонів невинних. Надія на краще життя зможе втілитися тільки тоді, коли ця причина буде названа і засуджена... Однак щоб почати розуміти неспроможність і злочинність марксизму-ленінізму, людству необхідно було отримати понад 100 млн. мертвих (за Є. Корті – 150 млн.), пройти через страждання, терор, неймовірні насильства над беззахисними.

- Хотілося б порадити молодим людям, особливо студентській молоді, звільнитися від пасток політиканів і піднятися над ними, як вільний визвольний вітер. Холодне й байдуже до всього, окрім матеріальних благ, суспільство, що неспроможне задовольнити більш глибокі потреби, не може мати майбутнього. Майбутній світ не може бути світом тіней. І щоб він не став таким, щоби минуле не повторилося й не посилилося, треба завжди і до кінця боротися за кожну краплину світлого і світлоносного. Не будьте пасивними у сприйманні цього вельми раціонального і зматеріалізованого, споживацького й нестерпно жорстокого світу. Ваша пасивність є вашою слабкістю... Бідність, імперіалізм, колоніалізм, споживацтво, расизм, марксизм, який продовжує вводити в оману маси своєю утопією, нацизм, фашизм, атеїзм, який відкидає християнське братерство, занепад традицій, космополітизм і збіднілі душі, які блукають у світі, де люди втратили здатність посміхатися, – усе це має лишитися позаду. Велич народу вимірюється не кількістю танків. Росія і Сполучені Штати є потужними державами, але перша наповнила моря і річки стогонами стражденних, друга довела все до споживацтва, збіднення традицій і... не зупинилася перед Хіросімою і Нагасакі. Не бійтеся ідеалізму, адже кожне ідеальне прагнення – вічне. Навіть за межами короткого земного існування.
© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua