Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Берестечко. Із поразки здобудемо перемогу!

Анатолій Грива | 9.06.2010 21:15

10
Рейтинг
10


Голосів "за"
10

Голосів "проти"
0

4-6 червня 2010 р. у с. Пляшева Рівненської області відбулися щорічні заходи по вшануванню пам'яті загиблих воїнів у Берестецькій битві з нагоди її 359-ї річниці.

Берестечко. Із поразки здобудемо перемогу!
Ой чого ти почорніло,

Зеленеє поле?

(Із вірша Тараса Шевченка)

Червоно-чорним небом зустріло Берестецьке поле учасників цьогорічних заходів. 4 червня, в день приїзду козацьких делегацій, була сильна злива. Але вона не стала на заваді організаторам таборування.
У сильний дощ і вітер постали перші козацькі намети, розпочалося розміщення козацьких делегацій, що прибували. Так зустріло славне поле сучасних козаків. Але ніхто ніби й не помічав негоди. Можливо тому, що у цей день на полі зібралися саме ті козаки, які гостро відчувають потребу єднання з духом їхніх предків.

Згадаймо, що в далекому 1651 році, втративши у ході битви значну частину козацького війська і майже все селянське ополчення, козаки зуміли зберегти нашу державу. Тоді вони обрали новим гетьманом вінницького полковника Івана Богуна, який врятував армію і відстояв саме існування української держави. І менше ніж через рік – 2 червня 1652 року – відбулася нищівна для польського війська Битва під Батогом.


300 козаків, які залишилися прикривати відхід свого війська, стали героями Берестечка. Вони своїм вперто героїчним спротивом скували навколо себе майже все вороже військо, загинули всі, та не здалися. Сьогодні на місці їхнього останнього бою сучасні козаки власними силами встановили кам'яний хрест і висадили кущі калини. 300 українських героїв – це жертва нації, яка виправдалася. Про це знають і пам'ятають як українці, так і поляки. У цьому році вже втретє спільно з українськими козаками віддають належні військові почесті всім загиблим у цій битві воїнам члени польської делегації від Європейського товариства історичних стрільців на чолі з її віце-президентом Анджеєм Вегнером.

Цьогорічні козацькі заходи на диво добре підтримала місцева влада – було виділено пожежну машину, великі намети, польову кухню від МНС та ін.

Козацький показовий табір відвідала незліченна кількість гостей. Не зважаючи на зливу, яка трохи зіпсувала настрій і сплутала плани організаторам козацького таборування, вони змогли забезпечити проживання у козацькому таборі близько 1 тис. козакам, провели навчально-виховні заходи з молодими козаками і старшокласниками – учасниками Козацького дитячого оздоровчого історико-пізнавального козацького таборування, якими були діти з різних областей України, що бажали поряд з оздоровленням пізнати історію козацтва. зокрема подій під Берестечком, та основи козацького Звичаю.


Юнаки та дівчата ознайомилися з ходом битви під Берестечком, що наявно представлено у місцевому музеї.
Вони також відвідали місце бою 300 козаків, висадили там кущі калини, вшанували пам'ять останнього оборонця сотника Нечитайла, який загинув у "козаковій ямі", спробували себе у володінні козацькою зброєю, ознайомилися з козацькою фортецею і козацькими гарматами.
У неділю козаки спільно з представниками влади, духовенства, громадських і політичних організацій урочисто поклали вінки до пам'ятника загиблим козакам, поклонилися їм за їхній подвиг, салютували шаблями та гарматами.
Тобто козаки-організатори виклалися на повну та зробили все, що змогли. Але можна було б зробити ще більше, якби політики дотримали свого слова та виконали те, що обіцяли додати до козацької програми. А додати обіцяли цілу мистецьку програму по вшануванню всіх учасників боротьби за незалежність України, які нам відомі по XVII-XX ст., виступ козацького кінного театру, гетьманський куліш, урочисту зустріч з видатними сучасними політиками та багато ще дечого...

Зроблено дуже багато, але зосталася на душі якась туга. Не знайдено відповідей на важливі питання: Як буде далі з українською державою? На кого можуть опертися і кому повинні служити сучасні українські козаки? Козакам, які лежать у землі під Берестечком було набагато важче, ніж нам, але й одночасно набагато легше – була Українська гетьманська держава, був гетьман і український народ, який вони мали захистити, а зараз...залишився лише знову безборонний український народ, який інтуїтивно шукає захистку біля козаків. А як бути козакам?

Саме на ці запитання шукали відповіді напередодні заходів отамани – організатори та виконавці тяжкої козацької роботи, що була проведена під Берестечком. Ці отамани входять до складу Ради козацьких отаманів України (РКОУ), створеної ними у 2009 році. І вони справді вболівають за подальшу долю українського козацтва. РКОУ діє як координаційний орган козацьких організацій України та їх об'єднань, взаємодіє з усіма органами державної влади та місцевого самоврядування, а також громадськими структурами, які поділяють погляди РКОУ щодо шляхів розвитку сучасного козацького руху в Україні. Рада козацьких отаманів України є єдиною такого роду козацькою структурою, яка діє на фоні "замороженої" Ради Українського козацтва при Президентові України.

Головною метою діяльності РКОУ є праця для ідеї Української Самостійної Соборної Держави. Для цього зміцнюється єдність українського козацтва на традиціях Козацького Звичаєвого Права, проводиться робота для єднання козацького товариства на теренах України та за її межами – там, де є українські козацькі громади, щоб спільними зусиллями козаки змогли практично захистити природне право Українського народу жити на своїй землі по-українськи; відстояти національну честь та гідність держави Україна.

На цей час Рада козацьких отаманів України об'єднує 3 міжнародні (всеукраїнські) козацькі організації з їхніми осередками по всій Україні, місцеві козацькі організації з Вінницької, Волинської, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Одеської, Рівненської, Сумської, Хмельницької, Черкаської областей та м. Києва, осередки Українського Вільного Козацтва діаспори (Канада, США, Австралія).

Напередодні цьогорічних заходів представники РКОУ провели переговори з багатьма політиками, які, на думку козаків, діють в інтересах українців. Були навіть досягнуті певні домовленості та отримані запевнення про те, що з козаками зустрінуться чинний гетьман України Віктор Ющенко, голова політичної партії "За Україну" В'ячеслав Кириленко та інші політики високого рангу, але козаки їх так і не дочекалися. Лише В'ячеслав Кириленко дотримався наших домовленостей – профінансував харчування учасників таборування та, за інформацією, отриманою від членів його партії, збирається все-таки зустрітися з делегацією Ради козацьких отаманів України вже в м. Києві.

Сила та енергія Берестецького поля ось уже майже 360 років живе і пульсує. Вона не дозволяє заспокоюватися нині живущим українцям. І цю силу відчували всі учасники дійства – вона була в дощі, вітрі, сонці та в очах людей.Почорніло я, зелене,

Та за вашу волю...

(Із вірша Тараса Шевченка)


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua