Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Національна ідея   бажання   вектор руху

Що це таке: українська національна ідея?


-4
Рейтинг
-4


Голосів "за"
1

Голосів "проти"
5

Так що таке національна ідея, яка вона повинна бути? І чи можлива українська національна ідея?

...вектор руху, напрямки реалізації, бажані об'єднання... Щоб знати куди йти, можливо спочатку треба визначитися, куди хочеться йти?

Нам часто наводять аргументи "за і проти" чому потрібно бути там, а не там, з тими, а не тими.

Якщо обережно взяти за приклад Євросоюз, то скільки агітації ведеться в його підтримання? Можна шукати відповіді на питання "куму це на руку" чи "хто від цього виграє". Але слова на захист ідеї вступу в ЄС не мають вирішального значення. А що має? Наше особисте бажання. І тут завданням маніпулятивних технологій є змусити нас думати, що МИ хочем в ЄС, що це НАША думка. Тоді ми будем яро її відстоювати, наводити ці ж самі аргументи нашим опонентам.

Я все намагаюся логічно дійти до думки, що ідеєю є бажання, осмислене бажання, в якому ми для себе знайшли масу переконань та доказів.

Для формування ідеї нам потрібні знання. Знання про те, чого ми хочемо, і знання про те, як цього можна досягти.

Ідея – це кінцевий результат нашої діяльності. "оу! У мене є ідея!" – ми часто так говорим, хіба не так?

Що ж таке національна ідея? Це те саме бажання ЧОГОСЬ в ідеальному варіанті. Але це бажання має бути колективним, спільним для багатьох. Чому в ідеальному? Тому що досягнути цього важко і не так швидко. Національна ідея – підняття економіки – не ідея, а ціль. Ось ми її підняли, ось і втратили національну ідею.

Добре знайомі між собою люди, об'єднані спільної громадської діяльністю, партією, групою, часто не можуть визначити куди рухатиметься їхній колектив, яку ідеологію підтримувати, простими словами – чого вони хочуть. А як же ж бути з цілим суспільством?

В принципі, якщо поділити суспільство на певні характерні групи, то можна виділити бажання з цих груп щодо України. Адже національна ідея стосується сучасного та майбутнього України, бо саме Україна у нас всіх спільна.

Так от, одна група визначає для себе ідеєю Європейський Союз (достатньо аргументів, не так легко і швидко туди дійти, можна і не входити в ЄС, а просто рухатися). Чому ЄС сьогодні об'єднує багато наших громадян? Не тому, що всі вони їздили туди на заробітки та екскурсії, хоча це дуже важливий фактор. Справа в тому, що не так ми хочем в ЄС, як жити так як в ЄС. Якщо запитати пересічного українця цієї грипи, які обов'язки покладуться на Україну чи обмеження, то мало хто дасть відповідь. Але аргументи про якість доріг, медицину, освіту, культурне збагачення почути можна від кожного. Так що об'єднує цих людей? – бажання і право на якісні дороги, освіту, медицину тощо. Люди дуже легко аналізують рівень життя там і тут. Побувавши там і побачивши, що населення там не є розумнішим, достойнішим чи іншим, але чомусь проживає краще, наклавши проекцію на нас, сам по собі висувається висновок: ми не гірші, ми теж достойні жити краще!

Наступна група визначає для себе ідеєю Росію (входження як автономію, міцну співпрацю, спільні цінності чи ринок збуту). Так чому Росія? Це все ще історична близькість, мова чи теж дороги, освіта, медицина? Ця групу охарактеризувати однорідною складно. Для когось Росія була і буде рідною і єдиною (тут і корені, і ідеологія, і ностальгічне минуле). Для когось достатні аргументи як сильного союзника чи слабкості та несамостійності нашої держави; інші просто не вважають себе українцями і "Севастополь = Росія". Але у всіх представників цієї групи своєрідним ідеалом, кінцевою точкою руху є Росія.

Не можна забувати і про "елітарну групу" великих і могучих. Для них ідеєю і є Україна. Тільки не така, якою ми її бачимо, а Україна як засіб самореалізації, за допомогою якого так легко збагачуватися і рости.

Такі групи існували майже у всіх країнах, коли суспільство здатне обурюватися лише у власних кімнатах. І цю групу теж можна зрозуміти. Вони створили правила гри, вони їх дотримуються, але ця гра поширюється тільки на них самих. І тут її і сила, і слабкість.

Цілі можуть бути різними: стати народним депутатом, генеральним прокурором, президентом.

Але чи можна всі ці ідеї назвати національними? Де спільність традицій, звичаїв, свідомість де? Національна ідея і тим характерна, що зобов'язує забути про свої особисті бажання.

А чи є у нас спільні бажання? Можливо є: сидіти на карантині дома, лазити по сайтах і переписуватися з друзями, отримувати за це гроші, товари в з доставкою замовляти по телефону, і їздити по хороших дорогах, і щоб політики говорили нам правду!

На щастя, не у всіх такі бажання) і на національну ідею теж не годиться. А що буде як ми звичайним способом доростемо до рівня цивілізованих держав, нарешті якісно і відповідально прокладемо дороги, розберемося з освітою і медициною, позбудемось сепаратистських настроїв і усвідомимо, що ми українці?

Так що таке національна ідея, яка вона повинна бути? І чи можлива українська національна ідея?

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua