Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
6
Рейтинг
6


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
1

Ярослав Дашкевич. Наука і політика.

Львів'янка | 2.09.2009 14:53
ЕТНОНІМІКА МІЖ НАУКОЮ ТА ПОЛІТИКОЮ
або довкола національного імені українського народу
Коментарі
Львів'янка   | 2.09.2009 14:57
Отож – ІМ"Я.
(В імені суть народу, ім"я як дзеркало людини).
Чому в ім"я батьки вкладають всю любов і пам"ять також?
Назва народу, його ім'я, або інакше – етнонім, є для кожного народу особливим і священним. Як це не парадоксально, але без етноніма народ існувати не може, власне кажучи, без етноніма його просто нема, як нема людини без імені.
Львів'янка   | 2.09.2009 14:58
"Русь", "Руська земля" – таку назву, як відомо, мала держава, що виникла у другій половині IX ст. в середній течії Дніпра, серед племені полян з центром у Києві. Назва "Руська земля" виникла подібно до інших літописних назв (Лядська земля, Болгарська земля, Угорська земля) від спільної назви народів, що заселяли цю територію, згодом етнонім (назва народу) перетворився в політонім (назва політичного утворення). "Ось вже більше тисячу років гримить це ім'я над землею. Усі його знають, усі знають, що воно означає
Львів'янка   | 2.09.2009 14:58
І, як це часто буває із загальновідомими повсякденними поняттями, вживають, не задумуючись, не сумніваючись в ясності і зрозумілості. Однак той, хто задумувався над походженням і давнім значенням цього імені, міг переконатися, яке далеке воно від ясності, яка важка відповідь на просте запитання, одне з основних запитань нашої науки, та й не лише науки, але допитливої національної свідомості: звідки пішла Руська земля?" – писав відомий російський історик О. Трубачов.
Львів'янка   | 2.09.2009 15:01
У часи розквіту, за могутніх князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого, держава Русь була найбільшою в Європі, охоплюючи територію від Закарпаття до Волго-Окського межиріччя, від Тмутаракані на березі Азовського моря до хвиль Балтійського моря. Населення, що проживало на цій величезній і географічно розмаїтій території, існувало не в однакових господарських умовах. Середньовічна людина, звісно, ще дуже значною мірою залежала від природного середовища, від тих кліматичних обставин, у яких вона проживала. Історики Київської держави наголошують на вирішальному впливі природних умов у процесі її державотворення.
Львів'янка   | 2.09.2009 15:02
Вислів "старший брат" донедавна в історіографії та публіцистиці треба було сприймати як псевдонім або синонім слова "росіянин". Як засіб ідеологічної шовіністичної пропаганди вислів "старший брат" став у СРСР широко розповсюджуватися з 1936 р., а з 1938 р. розповсюдили вислів "великий русский народ".1 У праці російського історика Б. Воліна "Великий русский народ" стверджується: "Народи СРСР пишаються своїм старшим братом, першим серед рівних у братерській сім'ї народів".2 Москва доклала чимало зусиль, щоб міцно з'єднати словосполучення "старший брат" з російським етнонімом.
Львів'янка   | 2.09.2009 15:02
"Партійні вожді полюбляли маніпулювати словами з родинної сфери – найбільший тиран XX ст. називався "батьком народу", російський народ був для всіх інших "старшим братом", комуністична партія іменувала себе "рідною".3 Цікаво, що першим, хто вжив метафору "родные братья" стосовно українців та росіян, був жандармський полковник барон Корф.
Львів'янка   | 2.09.2009 15:07
IX. ПОЯВА МОСКОВІЇ
Назва "Москва" за своїм походженням (етимологією) є назвою не слов'янською, а угро-фінською.1 Мовознавець А. Преображенський висловив припущення, що це радше "мерянське слово, бо Владимирська, Ярославська і вся Московська губернії складали колись область Мері".2 Існують три чудськомовні версії тлумачення цієї назви.
За однією з них, назва походить від мерянського москá авá – медведиця (моска – медвідь і ава – мати, жінка).
За другою – із фінського musta – чорний, брудний і va – вода, тобто "брудна вода". За третьою – моска – корова і ва – вода, тобто "коров'яча калюжа".
Найбільше коментарів
"Проблема" языка: наживка для электората  908
Русскоговорящие украинские националисты...  905
Государство Украина не состоялось...  773
Вопрос русского языка в Украине – тест на демократию?  740
Русский язык получил государственный статус второго языка в Украине  690
Андрій Іллєнко: Нотатки про соціал-національну революцію  672
Дмитро Чобіт: Макуха або Штрихи до політичного портрета "Блоку Юлії Тимошенко"  668

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua