Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Мисливці за Звіробоєм. Кому дістанеться ИСУ-152?

Мисливці за Звіробоєм. Кому дістанеться ИСУ-152?

Віктор Тригуб | 24.11.2013 00:44

1
Рейтинг
1


Голосів "за"
1

Голосів "проти"
0

Розгортається захопливий детектив довкола радянського танкового монстра САУ ИСУ-152. Серед пошуковців давно існує легенда про затонулий десь в районі Лютізького плацдарму Звіробій. Виявилося, то не легенда! Вдалося реконструювати реальні історичні події. Самоходка справді затонула! Знайшли те місце!

Мисливці за Звіробоєм. Кому дістанеться ИСУ-152?
Розгортається захопливий детектив довкола радянського танкового монстра САУ ИСУ-152. Серед пошуковців давно існує легенда про затонулий десь в районі Лютізького плацдарму Звіробій. Виявилося, то не легенда! Вдалося реконструювати реальні історичні події. Самоходка справді затонула! Знайшли те місце!

Фахівцями Українського інституту воєнної історії були проведені історико-архівні дослідження. Встановлено, що під час переправи 12 грудня 1943 року наведений у ході бойових дій дерев'яний міст не витримав величезного навантаження військової техніки і обвалився. – Повідомила прес-служба УІВІ, – Міст обвалився разом із самохідною артилерійською установкою ІСУ-152. Механіком-водієм бойової машини був гвардії лейтенант Кликов Борис Матвійович, 1925 року народження, уродженець міста Єлець Архангельської області. У подальшому силами військових у 1944 році було зроблено спробу підняти затонулу техніку, однак це не вдалося. Питання підйому САУ порушувалося громадою селища неодноразово і тільки відтепер із встановленням місця знаходження техніки є можливість здійснити її підйом.Відповідно до дозволу Державної служби охорони культурної спадщини Міністерства культури України Всеукраїнською громадською організацією "Український інститут воєнної історії" поблизу селища Пухівка Броварського району Київської області у результаті польових робіт встановлено місце затонулої у річці Десна у часи війни самохідної артилерійської установки ІСУ-152.

Польові дослідження були проведені шляхом використання бурової установки та малогабаритної бурової техніки, повідомляє Голова правління Всеукраїнської громадської організації "Український інститут воєнної історії", кандидат історичних наук Карпов В.В... Було зроблено 36 свердловин різної глибини та виявлено мiсце залягання самохідної артилерійської установки.

Український інститут воєнної історії звертається до Президента України Януковича В.Ф., Голови Київської обласної державної адміністрації Присяжнюка А.Й., про практичне вирішення питання підйому історично важливого об'єкту періоду Великої Вітчизняної війни, пов'язаного із проведенням операції з визволення міста Києва у 1943 році, передачі його до музею та вшанування пам'яті загиблого воїна.-Маємо сенсаційну знахідку! – переконаний директор Національного музею-заповідника "Битва за Київ у 1943 році" Іван Вікован, – Було випущено 3242 САУ такої моделі. Знайдена – одна з перших серійних! Мрію, аби наш музей поповнився таким експонатом! Сподіваюся на розуміння Голови нашої наглядової Ради, Голови Київської ОДА А.Присяжнюка! Адже, без підтримки ОДА зняти багатометровий шар грунту, провести розмінування, транспортувати САУ, реставрувати, музеїфікувати – неможливо! То – величезний фронт робіт! Ми – всіляко підтримаємо! Готові у будь-який час прийняти Звіробій! Маємо досвід!

Прикметно, що ми разом з Віктором Карповим були на урочистостях на честь визволення Києва у Нових Петрівцях. Були свідками розмови з Головою Київської ОДА А.Присяжнюком та Головою Вишгородської РДА О.Приходьком. На Київщині дуже уважно ставляться до пошукової роботи, увічнення пам'яті загиблих солдат... Тож сподіваємося на позитивне рішення...

Якраз відкривали ИС-3 в експозиції... Я багато писав про ту епопею – як ми ганялися за німецьким танком, потім створили легенду про Фердинанд, якого намальовано на полотні діорами в музеї, вийшли на базу тих монстрів під Житомиром... Врешті, Олександр Приходько залучив свої контакти, і дякуючи Начальнику Генерального штабу ЗСУ генералу В.Замані, музей отримав ИС-3! Уявіть рівень гумору – лише встановили ИС-3, виникає САУ ИСУ-152. І команда майже та сама...

В принципі, якщо вдасться подолати всі перепони, і музей Президентського села Нові Петрівці отримає легендарний Звіробій, станеться диво! І ми на нього очікуємо!

Тема танків ще до кінця не розкрита! А нам довелося відволіктися від пошуку німецьких субмарин у Аргентині та Чилі.

Тихе музейне життя...

Віктор Тригуб, редактор журналу "Музеї України", заступник командира пошукового загону Нацмузею "Битва за Київ у 1943 році"


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua