Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Бідний багатого – певний слуга, корчиться, гнеться пред ним, як дуга.

Стрілець | 12.06.2011 20:32

8
Рейтинг
8


Голосів "за"
9

Голосів "проти"
1

Слова із заголовку написав Сковорода.
Він же написав:
"Світ ловив мене, та не спіймав"
Хоч матеріально він був якраз далеко не багатим.
Чому?


Слова із заголовку написав Григорій Сковорода. І це правда.

Інші його відомі слова – "Світ ловив мене, та не спіймав". І це теж правда, хоч Сковорода матеріально був бідним, явно біднішим, ніж більшість тих бідних – певних слуг багатих. Не корчився він і не гнувся. При тому, що та більшість, хоч і багатші за нього – корчились і гнулись.

Чому ж так, чому Сковороду світ ловив, ловив, та не спіймав, а інші матеріально бідні – самі охоче ловилися?

Мабуть далеко не всім міським мешканцям доводилося бачити нормального бугая. Така собі гора м'язів і шаленої, непередбачуваної агресії. Та є у нього і слабкість – ще малим телятком йому вставили в ніздрі носа кільце. Тепер достатньо взятись за те кільце і навіть слабка рука потягне за собою цю гору м'язів та агресії. Бугай покірно піде туди, куди тягне його кільце в ніздрях носа.

Подібне "кільце в носі" має й більшість людей.

Мають від природи – стадні інстинкти, що невблаганно спонукають їх весь час переживати за свій статус у стаді. Зі всіма з того витікаючими.

Мають і від виховання, що всяко розвиває-підкріплює ті стадні позиви, трансформує їх у "очі завидющі й руки загребущі". Бо тому їхньому статусу всенеодмінно треба мати не менше й не гіршої власності, ніж хоч би у найближчого сусіда.

Та якби тільки зрівнятися! Кожному стадному для щастя ще треба піднятися над іншими, мати більше і кращого, ніж вони. Ну а тут їх і чекає те кільце в носі, що робить їх певними слугами багатих. Бо вся справа в тому, що, по-перше, прагнення свої люди формують на основі зразків життя багатих і, по-друге, добиватися тих зразків їм доводиться у світі, керованому тими багатими. Причому добиватися у жорсткій і далеко не завжди чесній конкуренції з іншими бажаючими.

Причому ця нечесність, як правило, проявляється і тим, що кожен із них охоче служить багатим проти інших бідних. Ось так вони і стають слугами. Уже.

Та якби тільки так... Варіантів іще мільйон. А в основі завжди одне і те ж – нестерпне прагнення підняти свій статус у стаді. Для чого всенеодмінно потрібні власність-речі.

А чому світ ловив та не спіймав Сковороду?

Ось вам відповідь – у відповіді Сковороди Бєлгородському епіскопу, який пропонував Сковороді прийняти духовний сан, чернецтво. На що мав таке:

"Хіба ви хочете, щоб я збільшив число фарисеїв? Їжте жирно, пийте солодко, одягайтесь м'яко та чернецтвуйте! А для мене чернецтво – в житті несутяжному, в задоволенні малим, у помірності, у відмові від усього непотрібного, щоб придбати найпотрібніше; в зреченні від усіляких примх, аби зберегти себе самого в цілості; в загнузданні самолюбства... в пошукуванні слави Божої, а не слави людської".

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua