Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Маріо Варгас Йоса   нобель   література

Нобелівська літературна премія як маяк величності та занепаду людського духу

Beware | 10.10.2010 20:21

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
0

Про політику у літературі

Нобелівська літературна премія як маяк величності та занепаду людського духу
Цього року премію Нобель з літератури було присуджено перуанському письменнику Марио Варгас Йоса* (Mario Vargas Llosa).

Рація присудження премії оголошується як щось подібне: "за картографію владних структур і уїдливе зображення опору, збурення та поразки ідівідуму" . Дуже точне формулювання лейтмотиву творчості та політичної поведінки писменника та публіциста. Це визначення ледве спантеличено (мабуть, через щирість висловлення), але з задоволенням цитує неоліберальна преса, яка, поруч з лівоцентристським дискурсом, має силу голосу у Латинській Америці. Якщо вас привчили зверхньо ставитись до "відсталих народів", відсилаючи всіх у "гондурас", хочу попередити, що, на мою скромну думку, вивчання їхнього досвіду може бути сильнішою допомогою у розумінні сучасного світу як "задворок" цивілізації "перших" світів, у яких, усякому пост-колоніальному совку, який ще великою мірою культівується в нас, хотілося б жити. Коли я була студенкою щиро та наївно вважала, що гіршої, цинічнішої та страшнішої діктатури, як радянська, не існує у цілому світі. Потім трошки почитала суд- та латино- американських авторів, та й зрозуміла сама для себе, що помилялась. Що існували та існують диктатури набагато фізично, емоційно та морально грубіші, жахливіші та людство калічащі. Дуже інструктивно подивитися та порівняти різні засоби впливу на переконання та поведінку "пересічних" громадян при диктатурах: самодержавних (автократних), військових, марионеточних, ліберальних "демократіях" та лівих "вождізмах". Тому що, знов таки, НМД, неолібералізм ідеологічно є найбільш близьким до "політичної релігії" та тончішим, за методами впливу, разом з "нео совком", ніж інші, поруч вищезгадані, диктатури над мізками. Мені здається цікавим дослідити цей так романтично сприймаємий на теренах екс СССР дискурс, та його "полиск та убозство". Маріо Варгас Йоса є апологетом цього дискурсу та одним з сильних легітиматорів його незворушності, тому що описує важку тему індівідуального заколоту проти цієї системи, жахливість та нищівну руйнівну та непоборну реакцію системи, та наводить на думку співпраці з нею як набагато розумнішої, хоча настояній на остраху, поведінці особистості. За те, тільки що прокламований нобелівський лауреат має величезну кількість премій, визнань, авторських колонок у ЗМІ декількох країн, вдячність просякнутих лібералізмом просто громадян та, наразі, кафедру в Принстонському Університеті. Ще не читала, але цікаво буде почитати, нову книжку автора про англійського консула у Конго на початку 20го сторіччя, ірладця за походженням на імʼя Роджер Кейсмент, який визнався через опір зловживанням колоніальної системи у Конго та Перу, історію подаровану Йосі одним польским письменником. Тому що, як каже сам Маріо Варгас Йоса, артистичний та літературний геній ні в якому разі є гарантією політичної тверезості. Та що політика є найвеличнішою формою зла, його найбільшою помилкою, яку вчинив у житті.

Вважаю, що треба читати авторів нобелевських премій. Як турок Памук у своєму "Сніг" знімає перепону з очей відносно світосприйняття інших народів та, безсумнівно, збагатшує наше власне життя кращим розумінням того, що відбувається навкруги. Хто зна, чи краще вчителювати по провінційним пампасам Аргентини, як Кортазар до свого ідольсько-іконічного життя у Парижі, чи таки вчителювати у Принстоні.

----------------

*Знаю, що на "кастейано", "кастелʼяно", якщо ваша ласка, яка є іспанською з Іспаніі, два "л" вимовляються майже як "ль", але в моєму латиноамериканському селі це літеросполучення звучить майже як "й":-).

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua