Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
1986рік   ЧАЕС   катастрофа

Чорнобильська катастрофа

Оксана Ляш | 24.12.2009 11:28

0
Рейтинг
0


Голосів "за"
1

Голосів "проти"
1

Кажуть, що в життя минає все. А чи справді минають наслідки?

Катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції численна кількість фахівців вважає найстрашнішою в історії людства, як за обсягом, так і за різноманітністю наслідків. Зона катастрофи, котра названа ще "мертвою зоною", магнітом притягує до себе вчених, одних з яких цікавить вивчення впливу радіонуклідів та іонізуючого випромінювання на фауну флори, а інші ж спостерігають за станом здоров'я ліквідаторів та евакуйованих.

Відповідно при такому нагляді було помічено безліч курйозів, випадків, котрі не вписуються в рамки природи за нормальних умов. За такими мотивами було написано вже чимало наукових праць та декілька книг.

Порівняно детально вивчено ліси навколо Прип'яті, де подекуди від опромінення хвойні дерева загинули ще у 1986 році. Надзвичайно цікавими для дослідників видаються випадки генетичних змін рослин, котрі зустрічаються доволі часто. Виявляються вони у змінах кольору та форм багатьох квітів та рослин, викривлені пагонів та багатократному видовженні голок ялин.

Катастрофа поставила свій слід і на тваринному світі певним чином, який виявився набагато серйознішим, ніж ураження рослин. В лісі всипаному викидом, було знищено більшість комах, які жили у верхньому сантиметрі ґрунту. Не раз було помічено тварин з лисими лапами й низами животів. Домашні ж тварини, яких кинули напризволяще згруповувалися в зграї та знищували одна одну чи слабших істот.

Для того, щоб швидко перевірити забруднення стронцієм ґрунту і водойм у конкретній місцевості вчені використовують шкарлупу яєць або ж черепашок молюсків в яких він накопичується. Хоча й на значних відстанях від ЧАЕС життя рослин і тварин протікає нормально, однак детальні дослідження свідчать, що більшість організмів містить у собі підвищені концентрації радіонуклідів.

Що ж то пернатих, то несподівано великим виявилося забруднення тіл водних птахів, котрі харчуючись у мулі, розносять радіонукліди далеко поза межі 30-кілометрової зони. Тому мисливцям було б бажано не забувати вимірювати активність впольованого.

Вода дуже інтенсивно переносить радіонукліди, в той час, як вітрове перенесення майже відсутнє.

Найважливішою проблемою лишається визначення точного впливу чорнобильських радіонуклідів на людей, бо неможливо навіть встановити повну дозу внутрішнього та зовнішнього опромінення. А навіть якби це й вдалося, то ніхто точно не може передбачити ефекти біодії. В офіційних документах Радянського Союзу йдеться про смерть менше 30 осіб. Звісно, що дані неправдиві і загинуло людей набагато більше, однак точна кількість жертв залишається чи то досі невизначеною, чи то невідомою. Ще й понині на забруднених територіях постійно люди опромінюються невеликими, але відповідно вищими від допустимих для населення рівнів, дозами понад 1 млн осіб, з яких не менше 200 тис. – діти. Радіобіологи наголошують, що наслідком опромінення буде помітне збільшення кількості захворювань щитовидної залози, очей, випадків лейкемії, анемії, алергій тощо.

Певні сподівання фахівців покладаються на радіопротекторні речовини, котрі повинні блокувати негативний вплив проміння, зв'язувати радикали тощо. Адже настільки важливо зменшити негативні наслідки опромінення! Для кожного ж з нас важливо ретельно мити їжу з грядок, вживати повноцінні вітаміни, займатися спортом і регулярно проходити медичні обстеження.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua