Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Великдень   писанки   старокиївські традиції   українські традиції   творчість

Старокиївські оповідки та звичаї: великодні яйця

Киянка | 23.03.2008 19:07

5
Рейтинг
5


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
1

Знайомтеся: старокиївські техніки "подільська пістря", "райські яйця", мережанки, шнурівки...

Старокиївські оповідки та звичаї: великодні яйця
Хотіла спершу робити цю статтю, коли будуть всі ілюстрації, але якось так виходить, що словами писати-розписувати значно швидше, ніж чимось іншим – можна навіть подумки в метро на одній ніжці:) Поки ще дитина на Пласті все покаже-випробує разом з друзями... З минулих кілька років майже всі наші домашні вироби розійшлися по різних виставках – тепер вже нічого з рук не випускатимемо, допоки не оцифруємо:)

Крім вже більш відомих мистецьких стародавніх традицій писанок писачком, дряпанок і крапанок, були міські оригінальні техніки.

Зокрема, в старому Києві клеїли на сувенірні яйця фрагменти мережив та аплікації з тканинних малюнків (перед тим яйця могли фарбувати в різні кольори), доповнюючи блискітками.

Популярна техніка "подільська пістря": вирізані з тканини квіточки клеїли на завареному крохмалю або білку. Пістрею називалася напівшовкова тонка тканина з дрібними квітковими візерунками В кожної киянки (а кожна киянка, що шанувалася, з мальства вчилася шити) були для цього обрізки квітчастої тканини. Для прикрашених таким чином яєць робили "кубельце" – на плетену з лози тарілку по краю підв"язували підфарбовані пір'ячка.

Мережанки: натуральне мереживо витягали вологим трохи по дузі (праскою), клеїли "пасочками" біле (так само, крохмаль чи білок) на крашанки, або кольорове – на білі та руді яйця. Кубельця під мережанки теж виготовляли спеціальні – плели гачком білі або різнокольорові серветки з припіднятими гофрованими краями, туго крохмалили.

Дуже вишукана старокиївська лаково-бісерна техніка, з образками-мініатюрами ("райські яйця"): яйця розписувалися кольоровим лаком, центральними елементами були маленькі образки (малювали голками або клеїли маленькі готові образки з паперу, овальної форми), візерунки викладали дрібним різнокольоровим напівпрозорим бісером. Бідніші кияни використовували підфарбований білок та фарбоване дрібне пшоно.

Зараз можна використати (на "видутих", звісно, яйцях) звичайний лак для нігтів кількох кольорів – благо вони є яких завгодно, образки-мініатюри (або інші тематичні наліпки) продаються перед Великоднем, бісер теж не проблема.

Процес:

1. Білі яйця миють, видувають, ще раз змивають, висушують.

2. Кладуть на білий папір з трохи підігнутими краями "коритцем" (щоб яйце не скотилося), ДРІБНИЙ бісер зручно викласти в блюдця.

3. Наклеюють з чотирьох (або двох) боків яйця образок (іншу маленьку наліпку), краще овальної чи круглої форми, не більше 1,5 на 1,5 см (більші погано клеяться, морщаться по краях), наносять олівцем візерунки (найпростіші – кола навколо образків, лінії-"екватор" та два "меридіани" навхрест, по одному маленькому колу – по обидвох кінцях яйця, чотири хрестики навколо образків).

4. Поверхню яйця (крім наклейок) покривають першим шаром лаку (одного чи більше кольорів, лінії олівця залишаться видними, якщо лак не надто густий та темний. Якщо якраз такий – не замальовуйте лінії!).

5. По лініям наносити крапельки лаку та відразу "саджати" бісеринки (брати його можна настромлюючи на голку чи зубочистку, або – маленькими щипчиками. Спробуйте заздалегідь, як Вам зручніше!). Лак сохне швидко, але підправити можна встигнути.

6. Не варто зловживати кількістю бісера, але бісеринки мають утворювати лінії й фігури (окремо посаджені ненадійно тримаються). Найкраще виглядає, коли на поверхні яйця навпіл видно лак і бісер (яйце в суцільному бісері схоже більше на їжачка).

7. Коли з бісером впоралися, хай півгодинки підсохне (поки робіть друге), а потім підправте лаком (особливо пройдіться біля бісерних ліній та фігур). Ще через півгодинки просильте нитку, на тупий кінець яйця (де нитка заходить) прилаштуйте більшу намистину з китичкою, з гострішого – витягніть нитку, нанизайте на неї бісер. Якщо Ви хочете, щоб яйце стояло, нитки не треба, воно стоятиме за рахунок нижнього кола бісеру біля тупого кінця яйця (а на гострий кінець все ж можна прилаштувати – приклеїти -китицю "фонтанчиком").

Раніше в такі яйця до всього процесу заливали віск (щоб воно було міцніше). Я пробувала – виходить довго, особливо якщо дірочки маленькі. Хіба спробувати зубною пастою з кальцієм попередньо обробити?:) Але, покриті лаком, яйця і так міцнішають.

Ще була така техніка "шнурівка": візерунки на яйця наклеювали з кольорових шнурів або товстих ниток. Популярними були малюнки "сонечко" (спіралька з промінчиками), хвиляста сварга, зигзаги.

Бажаю Вам знаходити час та натхнення на цікаву творчість!


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua