Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Жанна д'Арк в українському виконанні.

Ігор Бурдяк | 2.05.2012 18:15

2
Рейтинг
2


Голосів "за"
2

Голосів "проти"
0

"Ідея нації є не те, що вона сама гадає про себе в часі, а те, що Бог думає про неї у вічності."

(Володимир Соловйов)


Жанна д'Арк в українському виконанні.
Комунізм – політична ідеологія, яка передбачає побудову суспільства загальної рівності та свободи. А особливо комуністи наголошують на соціальній рівності.

Для того, щоб людство перевірило життєздатність цієї ідеології, Бог допустив його не лише на території, де було зорганізоване "Первое в мире государство рабочих и крестьян". "Вождь мирового пролетарита" В. І. Ленін в одній із своїх чисельних праць висловив таку думку: "побеждает тот общественный строй, который развивает большую производительность труда."

Бог зреагував на цю репліку Леніна і для наглядності поділив деякі країни (Китай, Корея, Німеччина).

Китайські, корейські і німецькі комуністичні і некомуністичні частинки в усьому іншому були однакові (мова, побут, культура і т. д.) Результат експерименту нині відомий уже всім.

..................

Ця передмова. Тепер про основне.

Українців на відміну від китайців, корейців і німців розділяли протягом століть не різні державно-суспільні устрої. Якщо брати до уваги соціально-економічний аспект, то принципової різниці між Річчю Посполитою і Московським Царством чи "Дунайською" і Російською імперіями не було. А ось підхід до національно-релігійної проблематики був різний. Тоді належність до тієї чи іншої релігії (в межах однієї держави) як правило визначала і національність. Тобто римо-католики в Польщі були поляками, а в Австрії – австрійцями. Поневолених різними окупантами українців як націю рятувало те, що вони за Божою поміччю витворили власну релігію.

Історичний досвід показує, що до Греко-Католицької Церкви, окрім українців можуть належати представники інших народів – угорці, румуни, поляки, словаки тощо, однак нікому не спаде на думку трактувати греко-католицизм як вираз угорського, румунського, словацького чи якогось іншого національно-релігійного духа. Тим часом, як специфічно національна форма самовираження християнського віровчення, греко-католицизм є явище наскрізь українське, і тільки українське. Власне тому кожний, хто до нас ішов з мечем і прагнув знищити українство, намагався в першу чергу знищити греко-католицьку ідею*. Вже сама ця обставина – мученицький шлях Греко-Католицької Церкви в тих країнах, де боротьба з українством була возведена в ранг державної політики, – є найкращим свідченням органічної єдності греко-католицизму з національною ідеєю українського народу.

Разом з тим, втілення ідеї греко-католицизму в конкретну структуру УГКЦ та історичний досвід її національно-патріотичної діяльності в Галичині закладають основи для формування загальноукраїнської християнської культури, чи, навіть, національної української мініцівілізації в рамках європейського духовного універсуму.
В умовах новопосталої української держави ця ідея НМД мала би дістати реальні шанси для своєї реалізації.


На моє переконання, цього хоче Бог. Молитви за церковну єдність, до речі, включені до літургічних текстів усіх православних церков.

Перший український католицький святий Йосафат Кунцевич був зарубаний православними братами 12 листопада 1623 року. У 1641 році папа Урбан VIII підписав беатифікаційний декрет, що проголошував Йосафата Блаженним, а папа римський Пій IX в 1867 р. зарахував його до святих. Папа Римський Іван Павло II назвав Кунцевича "апостолом єднання", він вважається покровителем України. Про нього варто написати окремо.

Звичайно, Жанна д'Арк і Йосафат Кунцевич дуже різні. Але об"єднує їх те, що на перше місце вони ставили Бога.

* українська греко-католицька Церква була "більмом в оці" і для царів російської імперії, і для партійних генеральних секретарів в СРСР. І не лише в СРСР. За його вказівкою греко-католиків заборонили і в країнах так званої "народної демократії". Їх було особливо багато в польській "народній республіці". Адже Підляшшя, Холмщина, Посяння та Лемківщина, які сьогодні входять до складу Польщі – споконвічні українські етнічні землі, майже все населення яких було греко-католицького віровизнання. І комуністична Польща з задоволенням виконувала доручення "сюзерена". Позбавлені матірної Церкви українці в Росії і СРСР русифікувалися, а в Польщі "оримо-католичувалися".

..................

Післямова. Комунізм руйнує людину. Православіє руйнує українця.

Прошу не бачити мій допис як спробу агітації чи прозелітизм. Тому я й не хотів про це. Але Никита (не Кр-к) мене змусив.

...................

Автор виділеного курсивом тексту – Іван Паславський, провідний науковий співробітник Інституту Українознавства НАНУ, кандидат філософських наук.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua