Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Шабля Мазепи: персонально Т.Таіровій-Яковлевій

Шабля Мазепи: персонально Т.Таіровій-Яковлевій

Віктор Тригуб | 5.08.2011 18:03

3
Рейтинг
3


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
0

І про переміщення ВИКРАДЕНИХ культурних цінностей, дозволю собі не погодитися – типовий імперський підхід! То наші реліквії, українські! І у Лондоні – єгипетські. Не треба підміняти поняття! Просто не вистачає сміливості визнати, що вкрали. І повертати соромно. І виставити для огляду страшно... Все інше – просто слова...

Шабля Мазепи: персонально Т.Таіровій-Яковлевій
Епопея з пошуками шаблі Мазепи давно стала легендою. Більше того, та історія потрапила на сторінки багатьох газет, книг, навіть підручників. Вперше українці спромоглися організувати такий вдалий штурм секретних спецхранів при російських музеях і отримати блискуче підтвердження як їх існування, так і фотографії шаблі Мазепи із закапелків Ермітажу.

Чесно кажучи, і творці журналу "Музеї України" і отаман Американського козацтва Сергій Цапенко, і люди, імена яких мабуть ніколи не дізнаємося, пишаємося тією пригодою.

Іноді, нас дивують висловлювання з приводу існування шаблі Мазепи доктора наук, автора книги "Мазепа" Тетяни Таірової-Яковлевої. Наводимо її вже не першу цитату:

"На свою чергову конференцію "Лента.Ру" запросила директора Центру з вивчення історії України Санкт-Петербурзького університету Тетяну ТАІРОВУ-ЯКОВЛЄВУ.

Сергей, Харьков [06.07 23:18]

Уважаемая Татьяна! Не посчитайте вопрос провокационным. На каких источниках и документах Вы в СПбГУ изучаете историю Украины? А так же рассматривается (и прзнаётся ли справедливым) научной общественностью Санкт-Петербурга требование Украины вернуть её исторические экспонаты музеев города (в частности саблю Мазепы) и др.

Мы уделяем большое внимание публикации источников из архивов Питера и Москвы. Два проекта должны быть завершены в следующем году. Над этим работают наши аспиранты и молодые ученые.

Перемещать ценности в XXI веке уже нельзя. Иначе Египет потребует опустошить собрания Лувра и Британского музея. Кстати, я не слышала, что у нас есть настоящая сабля Мазепы".

Поважаючи дослідження російської вченої, не маючи наукових регалій, все ж ризикну поправити пані Тетяну. Вірніше, дещо розповісти та уточнити.

Кілька років тому, козацький отаман та колекціонер Сергій Цапенко з США, після пригод викупив в Канаді майстерну копію шаблі Мазепи. Шпигунсько-детективну складову свідомо пропускаємо, бо ми знаємо, хто вийшов з пітерських спецслужб... Там було багато геополітики...

Ми почали шукати оригінал шаблі в російських музеях. Враховуючи, що все козацьке і мазепинське там засекречено, лежить у спецхранах, було складно. Почали з Ермітажу. Спочатку вони категорично заперечували як існування шаблі Мазепи, так і взагалі Малоросейского спецхрану. Коли ми їм набридли, просто попросили НАС вказати ЇМ секретний інвентарний номер шаблі із секретного спецхрану! Дізналися ми той номер – 30-6986. Навіть з Києва не виїздили...

На тому етапі залучили молоду журналістку газети "Блик" Валентину Мудрик, яка маючи номер, пробилася в фонди Ермітажу і сфотографувала шаблю Мазепи. Як ми думали, оригінал. Зброяр Володимир Остапович, вивчивши фото, заявив, що то пізніша копія зроблена на честь Івана Мазепи! І дав нам фото подібної зброї з Оружейной палати Кремля.

Ми продовжили пошук. Вийшли на 234 опломбованих скрині Мазепинського дела, які і досі бояться відкривати. Отримали фото оригіналу морського козацького прапора. Вийшли на архіви Мазепи, Калнишевського та інших козацьких лідерів у Військово-Морському музеї у Гатчині. Дізналися про суперсекретний спецхран Z в підвалах Адміралтейства, де є колекція портретів Гетьмана Мазепи роботи тодішніх малярів на вимогу охранки. І там же зберігається оригінал парадної шаблі Мазепи! Нам відомий детальний інвентарний номер. На жаль, отримати фотографію поки що не змогли... Але, все може бути...

Отож, пані Тетяно, запрошуємо і Вас долучитися до цього розслідування! І Ермітаж, і Адміралтейство – поруч. Направте запити. Як треба, допоможемо з номерами... Дивно, що Ви не зробили цього раніше – чотири роки минуло... Збірка матеріалів – http://mazepa.do.am/

Гратися в секретність після наших публікацій уже не має ніякого сенсу. Ми свою журналістську роботу виконали. Вірніше геополітичне завдання. Час включатися історикам. А з цим виникають проблеми. Бо тут міжнародної політики більше, ніж власне самої історії.Тут більше -

http://www.novasich.org.ua/index.php?go=Page

І спеціально для Вас – копія шаблі Мазепи зберігається в Ермітажі. Його керівники це визнали. Оригінал – в Адміралтействі. Але, його ще треба побачити, оглянути, сфотографувати. Для цього туди пробитися. Давайте об'єднаємо зусилля! Ми – відкриті до співпраці!

Ситуація дещо комічна. Київські журналісти вільно орієнтуються у закритих спецхранах РФ, публікують звідти фотографії, знають інвентарні номери, а російські вчені навіть не знають про існування тих спецхранів! Дивна секретність... Звертайтеся – проконсультуємо!

Не треба категорично стверджувати, що шаблі Мазепи не існує! Достатньо фрази – "Я особисто не бачила"...

І про переміщення ВИКРАДЕНИХ культурних цінностей, дозволю собі не погодитися – типовий імперський підхід! То наші реліквії, українські! І у Лондоні – єгипетські. Не треба підміняти поняття! Просто не вистачає сміливості визнати, що вкрали. І повертати соромно. І виставити для огляду страшно... Все інше – просто слова...

Віктор Тригуб, редактор журналу "Музеї України", учасник пошуків шаблі Мазепи


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua