Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Наслідки "возз'єднання". ч.1 – коли було

Стрілець | 18.01.2011 19:16

10
Рейтинг
10


Голосів "за"
10

Голосів "проти"
0

Росія святкує чергову річницю "возз'єднання України з Росією"
Ну що ж, почнемо дивитися, що це за штука і яким боком вона вилізла.


В Україні, мабуть, майже ніхто й не помітив би, що якраз підійшла чергова річниця злощасної й фатальної Переяславської ради. Не помітили би, бо у нас ця річниця завжди була малопопулярною в народі. От і тепер нам про неї нагадали фактично ззовні – Москва вирішила відсв'яткувати її. Скориставшись нагодою для чергового приступу хамуватих заяв щодо України.

Що ж, скористаємось нагодою і ми – подивимось-поаналізуємо, що ж нам дала та сама рада, які були наслідки "возз'єднання України з Росією", як це любили називати в СРСР.

При оцінці наслідків варто подивитись, яке значення мало "возз'єднання" для політичного становища, соціального розвитку, економіки, культури. Чи було воно корисним для цих галузей, чи ні.

Почнемо з простого питання: коли саме було "возз'єднання"? Питання може здивувати читача, адже це ніби добре відомо, річниця он теж приурочена до 1654 року. Що ж питати? Вдамося до аналогії, спочатку спитаємо читача в якому році він народився. Питання не викличе непорозумінь. Але якщо спитати читача, в якому році він жив? Тут читач легко помітить "гачок" – жив він не в році, а в роках. Народження – річ короткочасна і легко може розглядатись як подія, життя – дуже явно довгочасніше і мусить розглядатись як процес.

В історії теж треба розрізняти події й процеси. Чим було "возз'єднання" – подією чи процесом? Якщо розглядати тільки акт підписання паперів у Переяславі, то тут усе ясно – подія. Відбулась вона у 1654 р. Але ж абсолютно ясно, що цим підписанням "возз'єднання" не завершувалось, воно тільки починалося. Після цього коротесенького акту відбувалось іще дуже й дуже багато різних подій і все це було протягом досить довгого часу. Тому не подія, а процес.

Для чого потрібне це уточнення? Для того, щоб стати на твердий грунт хронологічної точності в оцінках наслідків. Бо, на жаль, дуже часто можна бачити примітивний спосіб оцінки: коли щось гарне (погане) відбувалося після 1654 р., значить це – ура! (ганьба!) – наслідки возз'єднання. Було те в 1655 р. чи в 1695 – однаково. Головне, що після 1654-го.

Коли ж розглядати "возз'єднання" як процес, то ми мусимо піти далі – ми мусимо визначити період процесу і тим самим визначити, стосовно яких саме років можна говорити про ті чи інші речі. Визначивши період, ми мусимо визначити й ознаки процесу, оцінити зміни й напрям змін протягом періоду. Тільки тоді, коли ми визначимо величину й напрям змін протягом періоду "возз'єднання", коли ми знайдемо зв'язок змін із цим процесом, ми зможемо робити висновки про його позитивні чи негативні наслідки.

Перш, ніж почати визначати період процесу "возз'єднання", треба відзначити ще деякі речі, без яких розгляд не матиме жодної цінності. А саме, що незадовго перед тим, як почався процес "возз'єднання", в Україні почалися і йшли також інші дуже важливі процеси.

Почнемо з того, що війна, яка почалась у 1648 р., мала дуже багато рис революції. В окремі періоди ознак революції було навіть більше, ніж ознак просто війни. В результаті істотно змінилося соціальне становище в Україні, різко ослаб феодалізм, посилилися буржуазні елементи. А це якраз річ, яка має дуже велике значення у розгляді розвитку країни.

Другим важливим фактором, що мав великі наслідки, був відрив від Польщі. Причому його наслідки стосувались у першу чергу тих територій України – Лівобережжя – які тоді почали процес "возз'єднання".

Можна ще згадувати різні фактори, які впливали на розвиток України після 1648-1654 років, але вони вже будуть короткочасніші, або не самостійного значення. Основних факторів буде три: процес використання змін соціального становища, процес використання незалежності від Польщі, вплив процесу "возз'єднання", тобто посилення залежності від Росії.

Розвиток України йшов під впливом усіх трьох основних факторів і всі три фактори з часом міняли свою силу і значення. Значення зміни соціальних відносин спочатку було максимальним, а потім падало в міру того, як феодалізм в Україні знову посилювався, значення здобуття незалежності від Польщі теж спочатку було максимальним, а потім падало, значення "возз'єднання" навпаки – спочатку було мінімальним, а потім поступово росло в міру того, як залежність України від Москви ставала все більшою.

Перейдемо тепер до визначення періодів процесів. Процес використання змін соціальних відносин тягнувся досить довго, сліди змін зникли не скоро. Як відомо, до1648 р. селянство в Україні було вже цілком прикріплене до своїх панів. Після війни 1648 р. кріпацтво було фактично знищене. Правда ще в 1649 р. почався всемірно підтримуваний Хмельницьким котрнаступ феодалів, досить скоро феодали знову вкорінились і селяни знову стали залежними. Але та залежність була явно легшою, ніж до 1648 р. Потім залежність поступово зростала, в цьому вже феодалам велику і братню допомогу давала Росія. І накінець у 1783 р. царським указом були заборонені вільні переходи селян в Україні. Кріпацтво було цілком відновлене. 1783 мінус 1647 – припало це на 136-й рік процесу. Саме таким можна вважати період використання змін соціального становища в Україні – 136 років.

Для періоду процесу "возз'єднання" теж є досить чіткі віхи. Перша ясна – 1654 рік. Тоді він почався. Другу слід поставити в 1709 році. Після шведів під Полтавою Україна практично повністю втратила свою політичну окремість, але ще зберігалось дуже багато відмінностей у внутрішньому житті, ще були у правлячому класі якісь пориви до незалежності. Третю віху слід поставити в 1785 році. Тоді українська козацька старшина дістала права дворянства і була зрівняна у правах із дворянством російським. Ціна – втрата останніх ознак незалежності України. Цей рік і можна вважати роком завершенням процесу "возз'єднання". 1785 мінус 1654 – процес тягнувся 132 роки. Кінець його практично збігається з кінцем процесу використання змін соціального становища. І це зовсім не випадково, бо весь час процес "возз'єднання" живив процес закріпачення, бо царській Росії була потрібна саме така, закріпачена, як і сама Росія, Україна.

Із періодом використання незалежності від Польщі теж досить ясно – він закінчився точно тоді, коли закінчився процес "возз'єднання". Адже на фоні того "возз'єднання" цей процес міг бути тільки зміною панів: замість Польщі – Росія.

Визначивши періоди процесів, перейдемо до безпосереднього розгляду того, в який бік протягом цих періодів мінялося становище в Україні. З того буде видно, які були наслідки.

Далі буде.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua