Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

ГЕОПОЛІТИЧНИЙ ФАКТОР У ЗОВНІШНІЙ ПОЛІТИЦІ США: ВІД "ДОКТРИНИ МОНРО" ДО СЬОГОДЕННЯ

noomi | 5.07.2010 20:42

2
Рейтинг
2


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
1

Огляд геополітики Штатів.

Частина 2.

Напочатку двадцятого століття можна бачити поступовий відхід США від політики "ізоляціонізму". Періоди двох світових війн зробили США одним з лідерів на світовій політичній арені.

Зближення з Англією у перспективі призвело до вступу США у Першії світової війни на стороні Антанти. Причини участі Америки у війні чітко визначені: США намагалися збільшити політичний вплив у Європі,підчинити собі увесь американський континент і поширити своє поглиблення у Китаї.

Перша світова війна відзначилася для Штатів зміною її положення у світі. Президент Вільсон вважав, що це дає їм право внести у міжнародні відносини нові принципи, у вигляді "14 пунктів". Однак, як відомо, Конгрес (під тиском виборців) повернувся до традиційної політики "ізоляціонізма".

Все таки зоною впливу США поступово стає і Європа.

Президент Франклін Делано Рузвельт відомий не тільки своїми економічними реформами, а й зовнішньополітичним курсом,спрямованим на зростання впливу США. Він доклав величезних зусиль, щоб подолати "ізоляціоністську" свідомість американців. Хоча відхід від такого світосприйняття, на мою думку, був питанням часу, бо апетитт був завеликий навіть для усієї західної півкулі. Про те Рузвельт дуже чітко розумів, що з цією війною прийде зовсім інший лад. Контраверсійним залишається питання про те, чи були події Перл-Харбору провокацією чи ні, але Рузвельт домігся свого і США вступили і Другу Світову. Американці зрозуміли, що треба стати активним учасником світової політики, що "ізоляционізм" вже не влаштовує, як політичний курс США. Рузвельту часто ставили у провину втягування Штатів у 2-гу світову, але саме ця війна остаточно зробила Америку світовим гравцем. Європейська ера у світовій політиці завершилася в ході Другої світової.

СРСР вийшли з війни з неосяжними амбіціями, США піднялися на новий рівень, як у економіці (половина світу залежала від них через ленд-ліз), так і у політичному житті світу. В цей час Європа втрачає свій колишній вплив. Дуже влучними є слова Сталіна, сказані ним ще у 44-му Міловану Джилосу – "Ця війна- не те що в колишні часи. Той, кто захопив територию, встановлює на ній свій суспільний устрій. Кожний встановлює свою систему, якщо його армія достататньо могутня, щоб зробити це. Інакше бути не може".

Саме цей прицип став пріорітетом у зовнішних відносинах "наддержав", бо наступна сторінка зовніньої політика Штатів – це "холодна війна".

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua