Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Комплекси дрібних українців

Sergius | 14.06.2008 16:43

3
Рейтинг
3


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
4

Не влягаються пристрасті навколо чергового шоу одного з телевізійних каналів, який замахнувся назвати не просто "великих українців", а й найбільшого. Яких тільки оцінок та звинувачень не пролунало на адресу організаторів проекту зі сторінок газет та з інтернетсайтів.

Хтось вважає, що він направлений на те, щоб розсварити українців, хтось бачить в цьому замах на цілісність України, а депутати однієї із фракцій навіть погрожують винести питання на розгляд Верховної Ради. Що не зробиш заради того, щоб ще раз "пропіаритися", виставити на показ свою патріотичність та продемонструвати ораторське мистецтво. Але ж то лише шоу, забава. Вже по першій передачі, по її учасниках можна було побачили справжню мету проекту. Та й що можна було очікувати від каналу, який ніколи не відзначався особливою патріотичністю, чи від її ведучого, для якого Україна лише об'єкт, де можна заробити гарну копійку. І вони своє завдання виконали – самі заробили, мобільним операторам дали заробити, а ви чубтеся, якщо клюнули на цю приманку.

Мені видається, немає жодних підстав когось в чомусь звинувачувати. Це бізнес. Хтось виграв, хтось програв. І не треба, як дехто це робить, казати, що всю націю пошили в дурні.

Нація, як мені відомо, дивилася інші передачі і говорила, що краще подивилася б ще одні "Танці з зірками", бо там чесніша боротьба, там справжні емоції та почуття, аніж там, де лжепатріоти представляли того чи іншого "великого українця".

Прикро інше. Чомусь ніхто із тих, хто критикує канал та передачу за підтасування результатів, не помітив, як організатори грамотно обрізали нашу історію – вони все зробили, аби показати, що до Ярослава Мудрого (або принаймні до Володимира Великого) у нас не було історії. Гарно також розвели всіх в іншому аспекті – серед нинішнього покоління українців немає гідного носити звання "Великого".

А між тим у нас був великий батько Орій – засновник слов'янського роду, у нас був Геродот – перший історик Скитії-України, у нас був засновник Києва отець Кий, автор найдавнішої літературної та історичної пам'ятки України-Руси Влесової книги Ілар Хоругин, непереможний провідник руського війська Святослав Хоробрий...

Всіх і не перерахувати. Та і не треба. Бо славних великих українців дуже багато. І найправильніше було б визначати не найбільшого за всі часи, а тих, хто щось зробив найбільше в той чи інший період для України. Наприклад, десятку за кожне століття.

Але цього не зробили, бо тоді виявилося б, що серед тих, хто щось зробив для України в наші дні, не було б ні ініціаторів того бізнес-проекту під назвою "Великі українці", ні тих, хто возсідав у студії. Тож краще оминути це.

Хоча, як на мене, такі люди серед наших сучасників є. Чого варте ім'я Василя Вірастюка, богатиря, що на весь світ демонструє не тільки силу українську, а й гарну мову, любов до національного прапора. Тому, звичайно, легше прикриватися іменами Мудрого, Лобановського, Амосова...

І ще про один комплекс, який міцно сидить в деяких журналістських головах. В "Україні молодій" один з таких висловлював своє обурення, що в аналогічному російському бізнес-проекті на "великих росіян" висунули українців Ярослава Мудрого, Олександра Довженка та ще ряд достойників. Журналіст запідозрив, що наших видатних людей хтось хоче записати на свій рахунок. І хай записують, їх від нашої історії вже ніхто не відділить. Хай буде більше українців і серед великих росіян, і серед поляків, і серед американців, бо це визнання не лише їхніх заслуг, а й України.

Сергій ПІДДУБНИЙ,

ст. науковий співробітник Української Академії дизайну, дослідник української історії та мови

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua