Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Карта України очима Росії

Катерина | 19.12.2007 01:29

2
Рейтинг
2


Голосів "за"
9

Голосів "проти"
7

У 1954 р. з великим розмахом відзначалося 300-річчя входження України до складу Російської держави. Цей акт почали називати не інакше як "возз'єднанням". Головною подією ювілейних урочистостей була передача Україні Кримської області.

Карта України очима Росії
То були перші кроки на шляху до десталінізації суспільства. В СРСР почався новий історичний період – так звана "відлига", що торкнулася всіх сфер громадсько-політичного життя, були дещо розширені права союзних і автономних республік в економічному, культурному житті. У відання республіки центр передав низку підприємств колишнього союзного підпорядкування. В Україні створюються союзно-республіканські міністерства чорної металургії, вугільної, паперової і деревообробної, текстильної, легкої промисловості, вищої освіти, зв'язку, республіканські міністерства автомобільного транспорту, юстиції. Уряду УРСР надаються додаткові права у плануванні виробництва і розподілу продукції промисловості, кооперації, колгоспів і радгоспів. Питома вага республіканської промисловості в Україні зросла. Були дещо розширені можливості у плануванні, бюджетні права УРСР. Однак ця тенденція національно-державного будівництва не набула розвитку і не мала належного законодавчого закріплення. Загалом центр, як і раніше, тримав управління країною в своїх руках. Вказівка будь-якого союзного відомства була законом для уряду України, не кажучи вже про інші управлінські структури республіки.

Прагненням удосконалити адміністративно-територіальний устрій диктувалося рішення Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1954 р. про передачу Кримської області до складу УРСР.

Крим був тісно пов'язаний з Україною протягом усієї своєї історії. Після виселення з його території у 1944 р. кримськотатарського населення, німців, греків, болгар та вірменів статус півострова як автономної республіки Російської Федерації змінився: було оголошено про утворення Кримської області РРФСР.

У результаті злочинної акції властей центру господарське життя Криму було паралізоване. В особливо тяжкому становищі опинилося сільське господарство. Заселення і економічне ос-воєння півострова, зокрема його степових і гірських районів, яке планувалося провести переважно за рахунок переселенців з Російської Федерації, йшло повільно. Переселенці, потра-пивши у незвичайні умови, навіть заявляли: "Хоча б виписали по одному татарину, щоб розповів, де що садити і звідки воду брати". До середини 1948 р. з Криму, як правило, вночі, таємно виїхала частина прибулих туди з 1944 до 1947 р. сімей. У такій обстановці включення Кримського півострова до складу Української РСР, яке відбулося в ознаменування 300-річчя "возз'єднання України з Росією", було визначально неминучим і безперечно сприяло відновленню господарського життя та розвитку культури півострова в складі України.

З розпадом СРСР і створенням співдружності незалежних держав усі країни – учасниці СНД підтвердили непорушність кордонів колишніх радянських республік (грудень 1991 р.). Але вже 23 січня 1992 р. Верховна Рада Російської Федерації, ігноруючи ратифіковану нею угоду про недоторканість кордонів, ухвалила переглянути конституційність актів 1954 р.

У заяві від б лютого 1992 р. Верховна Рада України розцінила ці дії як такі, що можуть призвести до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні і в Росії. Проте парламент Росії постановив, що рішення Президії Верховної Ради СРСР від 19 лютого 1954 р. і Верховної Ради СРСР від 26 квітня 1954 р. про виведення Кримської області зі складу РРФСР не мають юридичної сили. Хоч це рішення не мало практичних наслідків, воно спричинило зростання напруженості в українсько-російських відносинах, яке зберігається й сьогодні (питання розподілу Чорноморського флоту і статусу Севастополя).

Що ж. Спочатку як ювілейна урочистість, пізніше неконституційний акт. Не просто так ходить серед народу анекдот: "В конкурсі "Україна очима Росії" переміг дід Петро, зобразивши карту України очима Росії".

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua