Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

"Убієнним синам України"


13
Рейтинг
13


Голосів "за"
17

Голосів "проти"
4

Паломництво до місця масових поховань українців, знищених радянським режимом.

''Убієнним синам України''
Цього року виповнюється 70 років початку Великого червоного терору, який приніс українській нації не тільки величезні кількісні втрати, але й спричинив до жахливих змін у національній свідомості. Напередодні 20-річчя "Жовтня", 2 липня 1937 року Політбюро ЦК РКП (б) ухвалило Постанову П 51/94 "раз і назавжди позбутися неблагонадійних і соціально небезпечних громадян", яка й стала початком масових репресій. Міжнародний "Меморіал" відзначив цю трагічну річницю в урочищі Сандармох (Республіка Карелія, РФ). Щороку Дні пам'яті проводяться 5 серпня в Карелії, 7 серпня – на Соловках.

До м. Медвеж'єгорськ, неподалік Сандормоху, приїхали українці з України, Петербурга, Москви, Саратова, інших міст Росії та світу. Майже тисячна делегація 5 серпня взяла участь у Дні пам'яті, що традиційно поводиться тут на меморіальному цвинтарі. Біля пам'ятника Козацького Хреста "Убієнним синам України" була відслужена панахида. Напередодні було проведено наукову конференцію, в якій взяли участь українські та російські дослідники цих трагічних подій.

Організатором паломництва до масових поховань українців, поряд із "Меморіалом", стало також і Карельське республіканське громадське "Товариство української культури "Калина", яке напередодні розіслало звернення до українців Росії взяти участь у траурних заходах. "Хай душі страчених наших земляків, і не тільки українців, а й білорусів і росіян, німців і фінів, карелів, грузин, поляків і всіх тих, кого знищила страшна система, упокояться з миром!!!" – йдеться в повідомленні.

У 1930-х роках урочище Сандармох було місцем розстрілу та поховань в'язнів Біломоро-Балтійського табору НКВС, засуджених мешканців Карелії та "СТОНа" ("Соловецкая тюрма особого назначения"). Це були так звані "вороги народу", "куркулі", "буржуазні націоналісти" та "шпигуни", які стали жертвами безбожного й кривавого радянсього режиму. Людський розум не здатен до кінця осягнути, як взагалі такі речі могли трапитися. Уявімо тільки – з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року в Сандармоху було розстріляно 1111 в'язнів Соловецького табору. Загальний список замордованих тут налічує близько 6200 осіб. А скільки було інших?! Прикметно, що поміж убитих були не тільки українці, а й росіяни, білоруси, прибалти, карели, фіни, татари, удмурти, німці, грузини... – переважно діячі науки та культури, письменники, священики й звичайні селяни.

Влітку 1997 року, завдяки невтомній праці Карельського та Санкт-Петербурзького "Меморіалу", стала відомою доля "Соловецького етапу". Ініціаторами й активними учасниками пошуків масових поховань репресованих та відповідних документальних свідчень були Юрій Дмитрієв і Веніамін Іофе. Саме вони, незважаючи на перешкоди з боку деяких місцевих урядовців, змогли встановити місця поховання, відому нині кількість закатованих, їх особи та національність. Повний список загиблих українців уперше було опубліковано в книзі "Убієнним синам України" (Петрозаводськ, 2005).

У жовтні того самого року уряд Карелії ухвалив необхідні рішення, було відкрито Меморіал і споруджено пам'ятник з написом "Люди, не убивайте друг друга" (скульптор Григорій Салтупом).

Перша українська делегація відвідала Сандармох у 1997 році, після чого українці встановили тут дерев'яного хреста. Незабаром у Карельському українському товаристві "Калина", яке очолює Лариса Скрипникова, визріла ідея встановлення на цьому місці української каплички. Втім, з певних причин було вирішено замінити її кам'яним хрестом, авторами якого стали скульптор Назар Білик і художник Микола Малишко з Києва. Білий кам'яний хрест було відкрито в Сандармоху на початку серпня 2005 року.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua