Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Банду геть!

Українська народна казка "Великий хлів"


6
Рейтинг
6


Голосів "за"
8

Голосів "проти"
2

Казка про хлів влади і худобу, що треба гнати з нього поганою мітлою.

Жили-були дід та баба. І було в них скотини багато. Так багато, що ледве вистачало сил годувати всю цю живність. І кожна худобина щосили кричала: "Їсти, їсти давай!". А самі нічого не роблять, тільки байдики б'ють та харч жеруть.

Був у них здоровенний баран. Вітя його звали. Сірий такий, любив побуцатися, за що два рази в льосі сидів. Колись до школи ходив, але вигнали, бо баран. А сам хвалиться, що професор. Родом він із хліва сусідів Донечченків.

Вітя завжди слухається маленького осла Рината, земляка Віті. Кажуть, що Ринат має багато капусти. А барани капусту ой як люблять!

Живе в хліві і коза Юлька із закрученими довкола голови рогами. Приблудила ця коза із хліва Дніпропетровчуків. Дуже любить Юлька коли на неї звертають увагу. Бува, скине із плота якусь шмату, надіне на себе і носить цілий день. На те вона й коза. Декілька разів хотіла вилізти на горище по драбині, але не виходило – копита не тримаються на щаблях. Та раз все-таки вилізла і назбирала трохи соломи своєму побратиму і земляку – цапу Ігорю. Він, як і Ринат, десь має схованку капусти.

Охороняти хлів від мишей – робота облізлого кота Віті. Колись його облили гноївкою, тому вигляд в нього кепський. Але хто облив – не признається, бо за характером він Леопольд. А з мишами тільки ляси точить, про ловлю і мови не може бути. Особливо потоваришував Вітя з чорним пузатим пацюком Петею, який з хати цукерки цупить. Петя командує Вітею, бо кіт дуже любить цукерки. І коли в хліві неспокійно, Вітя так гарно складає лапки і, приплямкуючи, запрошує всіх на трапезу до круглого корита миру.

Десь в кутку хліва завжди стоїть старий кінь Петро з посивілими скронями. Колись він жив в колгоспному хліві. І зараз часто розповідає, як там було добре. Ці розповіді так всім набридли, що дід та баба збираються його продати на наступному ярмарку. Побратим Петра – маленька шкапа Адам з хліва Волинчуків. Має писклявий голос і хитрі очі.

Сивий пес Санич колись гавкав приглушеним голосом, а зараз мовчки їсть, що дають. Старий став, зуби вже з'їв, як і совість. Знюхався недавно з бараном Вітею, бо присмакувала капуста Рината.

І так неспокійну обстановку в хліві ще більше розбурхує півень Нестор. Він приблудив колись із хліва Закарпатенків. Буває, вилізе на драбину, щось кричить, стрибає. Кажуть, що в дитинстві Нестор впав із плота та й пальнувся головою, тому з нею не товаришує. При здоровому глузді його ніхто й не бачив.

Але Нестору далеко до старої облізлої курки Наташки. Вона дурна на всю голову, бо мізки в неї курячі. Постійно лементує, б'є на ґвалт, щось верзе про об'єднання з сусідськими подвір'ями. Колись її трохи обскубали, ходили чутки, що то пес Санич. Наташка часто підкормлюється на подвір'ї Кацапових.

Своєю дурнуватою мовою всіх смішить білий гусак Коля. Родом він із подвір'я Кацапових. Хвалиться, що вчений, вміє яйця рахувати. Хоча всі знають, що він вчився лазити по купах гною.

Бродить по хліві чорний приморочений качур Тарас. Він постійно щось бурмоче і шморгає дзьобом. Його батьком був відомий качур В'ячеслав. Але колись він перейшов стежку ослу Льоні, за що переїхали В'ячеслава возом.

До речі, про Льоню. Це рудий осел з жидівського хліва Дніпропетровчуків. Раніше Льоня був поважним ослом, ніщо в хліві не робилося без його відома. Але коза Юлька, кіт Вітя, пацюк Петя та інші тварини підказали діду з бабою вигнати старого осла, бо з нього толку – як з козла молока. А після того коза Юлька потоваришувала з багатьма мишами та пацюками, що колись грілися біля дупи Льоні. Вони козі зерно дають, а вона обіцяє, що як вилізе на горище, то і їм перепаде.

Отак проходить життя в хліві вже багато років. Діду й бабі невтямки, що стара скотина тільки харч прожирає та життя через неї нема. Баба надіється, що коза Юлька буде давати великі надої, а кіт Вітя – ловити мишей. Дід думає, що курка Наташка буде нести яйця, а баран Вітя мудрим стане. Кажуть, скоро буде новий ярмарок. І в діда з бабою є шанс обдуматися і купити молоду живність, яка буде і нестись, і доїтись.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua