Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Справедливі пенсії... Справедливі доходи...

Олекса Косар | 9.02.2008 21:19

15
Рейтинг
15


Голосів "за"
16

Голосів "проти"
1

Та хай там як, але отака статистика – в середньому – нагадує анекдот про середню температуру хворих в лікарні.

Справедливі пенсії... Справедливі доходи...

"Справедливі пенсії – справа вже найближчої перспективи". Це слова одного із високопоставлених держчиновників, який коментував перший етап підвищення пенсій запланованого на 2008 рік. Справедливість, звісно, полягає в тому, щоб кожний одержав те, що й сіяв. Тобто, по трудах ваших і плоди маєте. Чомусь у нашій країні вийшло так, що найменші плоди у вигляді пенсій мають якраз ті, що конкретно орали, сіяли, доглядали, збирали... (Хоча, не тільки вони: і освітяни, і працівники культури...) Начальник управління Пенсійного фонду в Чернігівській області Петро Кулініч прокоментував це так: "У сільському господарстві зарплати були маленькі, тож і пенсії додадуть небагато." Атож, дехто одержав доплату всього лиш 2 гривні... А середня пенсія в Чернігівській області з1 січня цього року становить 666 грн. Багато це чи мало? Та хай там як, але отака статистика – в середньому – нагадує анекдот про середню температуру хворих в лікарні. А скільки пенсіонерів животіє на мінімальну пенсію – 470 грн., що дорівнює прожитковому мінімуму – також 470 грн... Проте, цілком можливо, що майже всі пенсіонери мають пенсію вищу (!) прожиткового мінімуму... Наприклад, маєте на десяток-другий гривень більше і в статистиці ви уже вище... Але статистикою юшки не засмажиш, і хоч всі мінімуми (пенсійний, прожитковий, зарплатний) неухильно зростають, кошик пенсіонера, з яким він повертається з базару чи магазину, все легшає.

Та все ж: чи буде вирішена проблема справедливих пенсій, як це обіцяють з високих трибун, без справедливого розподілу загальнодержавного пирога – ВВП (виробництво валового продукту)?

У світі існують об'єктивні економічні показники, що характеризують зрівноваженість інтересів у суспільстві. Їхній зміст виражається співвідношенням доходів 20% найбагатших громадян країни і 20% найбідніших. Тобто, у скільки разів доходи 20% найбагатших перевищують доходи 20% найбідніших. Для прикладу: у країнах Євросоюзу середній показник співвідношення доходів становить 4,8 до 1-го. Для порівняння: у Мексиці приблизно 14:1, у Бразилії 24:1, у Гондурасі 38:1. Отже, у країнах з високими стандартами життя і високими стандартами демократії різниця в доходах між багатими і бідними істотно відрізняється від тієї, що у
Гондурасі.

У нашій державі чомусь немає офіційної статистики про показники, що характеризують співвідношення доходів громадян. Але на думку експертів, за різними оцінками, вони коливаються від 15:1 до 40:1. Якщо істину шукати посередині, то це приблизно між Мексикою і Гондурасом. Це означає, що від отого великого пирога (ВВП) дехто має великі шматки, інші – крихтини, у вигляді так званого прожиткового мінімуму, який характеризує мінімально допустимі умови активного стану людини.

Що ж, можливо "справедливі пенсії" вже й справді не за горами, але чи справедливо тримати людей на рівні мінімально допустимих умов активного стану?

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua