Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Необмежена власність – необмежене зло

Стрілець | 26.10.2011 19:14

4
Рейтинг
4


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
2

Боїтеся концентрації влади у руках політиків?
Чому ж тоді не боїтеся концентрації власності?
Це ж – те саме.


Люди, що декларують прихильність до демократії та свобод, надзвичайно заклопотані концентрацією влади в одних руках. Подібна концентрація цілком закономірно бачиться їм відкритим шляхом до переродження в автократію й далі похилою – аж до деспотії типу сталінської.

А от питання розміру власності в одних руках тих же людей чомусь цікавить різко менше або й зовсім не цікавить. Аякже, приватна власність священна і можливість її розширювати доти, доки можеш – це ж свобода... Та сама свобода, яку так ревно захищають, борючись із концентрацією влади.

Але ж хіба власність не дає людині влади? Хіба власник купи банків, фірм та заводів, на яких працює мільйон людей, не має більше влади, ніж власних забігайлівки, де трудяться кілька чоловік?

Чим більша власність зосереджена в одних руках – тим більша в тих же руках зосереджена влада. Ця влада з якогось моменту перевищує ту владу політиків, яку демократи так ревно обмежують.

Але що гірше – ця влада виявляється при цьому дуже і дуже непрозорою. Бо доступ до "кухні" корпорацій завжди обмежений, недоступність багатьох речей навіть захищена законом.

І що ще гірше – ця влада має велику купу важелів, через які вона здатна впливати на відкриту владу політиків. Причому практично всі ці важелі – зовсім не відкриті для загального огляду.

Що ще погано – ця влада має велику купу важелів для впливу на те, що пишно називається "свобода слова". ЗМІ завжди комусь належать. Це – власність. І говорити про повну незалежність ЗМІ може тільки наївний.

Чи може така влада, влада власності, використовуватися для зла?

Безумовно може. Бо навіть незрівнянно контрольованіша влада політиків легко використовується зі злими намірами, що ж тоді заважає ще зліше скористатися такою непрозорою владою власності?

Нам тут, в Україні, навіть напружуватись особо не треба, щоб згадати купу прикладів. Прикладів, як влада, дана гігантською власністю, використовувалась не на благо України, не на користь її народу. У такій зразковій для нас західній демократії це теж не проблема.

А якщо так, то чому не стоїть гостро і ця проблема, і ця задача – визнати, що необмежена власність – теж зло. Нітрохи не менше, ніж необмежена влада політиків. Визнати і робити все, щоб її не було.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua