Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Вибори   система   закон   списки передачі

Вибори в 1 тур

Стрілець | 23.10.2009 20:38

10
Рейтинг
10


Голосів "за"
17

Голосів "проти"
7

Вільно голосуючи за кого завгодно без оглядки на шанси, не боячись, що твій голос попаде кому не хочеш, маючи в кінці президента, за якого віддали більше 50%. І все це – в один тур

Скоро вибори і перед нами вчергове стоїть та сама проблема – за кого ж голосувати? Старі морди вже не те, що надокучили – осточортіли. Знаєш уже кожну їхню фальш і не сподіваєшся нічого кращого, аби гіршого не було...

Когось би нового, та кого? Придивляєшся до всяких різних, що хоч якось і хоч чимось тобі відомі. Вагаєшся, не знаєш.

А тим часом соціологи опитування проводять. Навіть якщо вони їх чесно проводять, то всеодно результатом твоїх і таких, як ти, вагань буде той неодмінний факт, що рейтинг тим новим ті соціологи виначать зовсім невеличкий. Бо звідки йому взятись великому при твоїх ваганнях?

Дивишся ти потім на ті рейтинги тай ще більше починаєш вагатися. Думка ж елеиентарна – ну проголосую я за пана Ікса, а він не пройде. В результаті може не вистачити голосів пану Ігреку щоб пройти хоч би в другий тур і може перемогти зовсім уже відморозок господін Зет. Ігрек мене теж уже сто разів дістав, але ж він ніби хоч трошки кращий того Зета!

В результаті в наступних опитуваннях рейтинги нових іще менші й на вибори тп вже, скріпивши серце і придушивши внутрішню огиду, йдеш голосувати зразу ж за того Ігрека.

Бо така у нас система виборів. З нею ти інакше просто не можеш. Хіба що зовсім уже пуститись берега й послати ті вибори на...

А можна й інакше. Можна мати можливість вільно пробувати голосувати за різноманітних Іксів і не боятися при цьому, що не вистачить голосів тому на крайній випадок Ігреку. Бо якщо твій пробний Ікс не пройде – твій голос точно перейде до Ігрека.

Ось у чому фокус – могти управляти своїм голосом. Не тупо в один момент віддав його і все, далі вже від тебе нічого не залежить. Ні, треба мати можливість вибирати наперед, що коли не пройде перший варіант – хай діє другий, а не вийшло і з другим – хай діє третій. І так далі.

Ви думаєте, що для цього треба страшно дорогенну суперкомп'ютерну систему й особисті термінали кожному і все це страшно дорого, складно, з риском від хакерів і транзитних серверів?

Зовсім ні, впритул наблизитись до такої системи можна, практично нічого не затративши й не ставлячи жодних нових устаткувань. Треба всього лиш тільки не сильно змінити закон про вибори, передбачивши в ньому списки передачі голосів.

Це означає, що після того, як список "претендентів на папаху" вже визначився і риска підведена, кожен із цих претендентів повинен представити у ЦВК невеличкий документик із назвою "Список передачі голосів", а в ньому заявити щось на зразок

"Я такий-то, кандидат на посаду таку-то, на випадок, якщо я не наберу бльшості... прошу передати віддані за мене голоси іншим кадидатам згідно порядку, визначеного моїм списком"

Здає він цю заяву, потім той список бов'язково публікується у ЗМІ. Це така умова його участі у виборах – має бути зданий список передачі й він має бути опублікований у ЗМІ. І все, після цього жодних змін у тому списку він зробити не може.

Коли вибори закінчаться і ЦВК дістане цифри по всіх кандидатах, вона спочатку подивиться, чи не набрах хто зразу ж більше 50%. Якщо такого не виявиться, то далі ЦВК визначить того, хто набрав найменше, подивиться його список передачі й просто доплюсує його голоси тому, хто у списку стоїть першим. Сам кандидат із цього моменту вже не кандидат, для нього вибори закінчились.

Потім ЦВК знову подивиться, чи нема 50%. Якщо нема – знову знайде найменшого і знову перекине його голоми першому з його списку передачі. Якщо перший на цей момент буде вже викинутий – перекине голоси другому зі списку. Або третьому. Або і так далі.

Таким способом ЦВК і буде діяти аж поки не з'явиться кандидат із більше, ніж 50% голосів. Він і стане законно обраним із сумою голосів більше 50%, що дає йому нормальну легітимність.

Обраним уже в першому турі.

Причому, що особливо цікаво – цей обраний може бути якраз не з тих двох, які при сучасній системі набирають найбільше, гарантовано виходять у другий тур і там уже виборцю залишається тільки шило чи мило. Ні, це може бути людина, що помітно від них відстає, але якій зате більшість готова передати свої голоси. Передати з відома і волі виборців, природно, бо списки ж недаром публікувалися й виборцями враховувалися.

Що це дає?

Це дає можливість потужно управляти своїм голосом. Виборець може вивчити списки передачі кожного, на кого він має якісь надії й передбачити, що буде, якщо той не пройде, чи інший. Він зможе вибрати такий варіант голосування, при якому можна буде і попробувати те, що хочеться, і запобігти попаданню свого голоса тому, кому його віддавати він зовсім не бажає.

Конкретно у нашій ситуації є досить багато людей, які вагаються щодо Яценюка. Істотно менше, але теж не зовсім мізер – щодо Гриценка. Чи того ж Тягнибока. При сучасній системі більшість із них повагається тай піде голосувати за якесь менше зло із двох. А при списках передачі такі люди просто подивились би ті списки і все – без усяких вагань конкретне рішення і все.

Така можливість вільних проб різко підвищить шанси нових людей. Бо виборець перестане боятися за них голосувати. Для цього страху не стане причин.

Це примусить кандидатів і відповідні політсили відкрити карти. Вони змушені будуть у тих списках цілком ясно показати, з ким вони і проти кого.

Це дасть прекрасний матеріал для аналізу й розрахунків, для всяких обговорень.

Крім того, це дає практично повну гарантію від таких трагікомічних ситуацій, яка була у Києві з мерськими виборами. При такій системі Черновецький так і лишився би бізнесменом середньої руки, а мером був би зовсім інший.

Список відкритий для доповнень.

В будь-якому випадку це краще, ніж різко дорожча й практично нічого не даюча для свободи вибору двотурова система.

Отож, оскільки це явно краще, відразу стоїть питання – так хто ж і як зможе це впровадити в життя?

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua