Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Необхідна контрольна влада

Стрілець | 2.10.2009 14:12

12
Рейтинг
12


Голосів "за"
14

Голосів "проти"
2

Причому здатна діяти оперативно

В наші ринкові-демократичні-правові часи ми звикли до фрази "це повинен вирішувати суд!" І сприймається ця фраза коли не як істина в останній інстанції, то принаймні як ідеал, до якого треба прагнути.

От, наприклад, "сотворив" наш начебто парламент черговий начебто закон. Сотворив, як і звик, під інтереси своїх ляльководів. Традиційно.

Так само традиційно президент спочатку заветував той "закон", а потім послав подання у конституційний суд. Суд! Ура, хай вирішує суд, хай торжествує Закон!

Все чудово, розум і справедливість торжествують?

Задамося іншим питанням – чи завжди ті розум і справедливість здатні восторжествувати через суд. Чи, можливо, існують ситуації, коли через суд воно якось не вийде.

Розглянемо приклад. Припустимо, на вулиці до вас підійшов типчик із ножем і чогось хоче, а ні, то... Ви так, ви сяк, а рука з ножем уже замахнулась і ніж стрімко наближається до вашого горла.

Звернетеся в суд? Якщо зумієте з прорізаним горлом звернутися, то суд винесе правильний вирок. Але чи зможете і чи встигнете ви в такій ситуації звернутись? І чи встигне суд за ті долі секунди, що ніж буде наближатись до вашого горла?

Не встигне. Тому в таких ситуаціях кожен має право без суду і слідства робити все, що може в межах так званої необхідної оборони. Все, аж до вбивства нападника. І, повторюю, без суду і слідства.

Таке право настає, якщо за час дії небезпеки всякі інші способи, в тому числі й суд, допомогти не встигають. Інша справа, що потім компетентні органи будуть іще розбиратися, чи не перейшли ви межі тої необхідної оборони. Обов'язково будуть, це необхідно. Для чого – навіть пояснювати не треба.

Ну а тепер повернемось до наших "баранів". Тих самих, які начебто закон. Ну прийшло подання в КС. Ну буде він його розглядати. Ну визначить він, що ряд положень того начебто закону не лізуть ні в тин, ні в ворота.

Але ж – коли він те все зробить! А поки він те зробить – той начебто закон буде собі преспокійно діяти. Ви подивились на ніж і вирішили звернутись до суду...

Поки КС укоротить той начебто закон, він уже встигне зробити те, для чого і призначався. Тобто нашкодити нам (Україні загалом і абсолютній більшості в ній живучих зокрема) і принести вигоду їм (ляльководам начебто парламенту).

Фактор часу. Ось що тут головне. Ті ляльководи абсолютно не бояться ні КС, ні будь-яких інших судів, бо вони твердо знають, що поки ті суди проснуться, прочешуться і прореагують – усе вже буде зроблено так, як їм треба.

Фактор часу. Вони просто встигають зробити все, що треба, за той час, поки повільні судові воли дотягнуть свого воза до фінішу-вироку. Тим більше, що у них достатньо своїх юристів, здатних накопати на шляху тих "волів" безліч канав.

Щоб мати якісь шанси, суспільству треба мати право необхідної оборони для таких випадків. І визнані методи.

Мусять бути люди, які мали би можливість весь час контролювати дії як "законодавчої" так і "виконавчої" гілок влади. І не просто контролювати, а могти, побачивши злочинні наміри, в той же момент примусово припинити такі дії. Без суду і слідства.

Суд нехай потім розбирається, чи були, чи не були перевищені межі необідної оборони. Але розбирається нехай потім. Ніж спочатку треба зупинити, а вже потім звертатися до суду з позовом про замах на вбивство. Не навпаки.

Якби суспільство мало таку контрольну владу, то, наприклад, такий анекдотичний феномен, як депутатська недоторканість, просто не виник би ніколи, не було би цих дурнуватих проблем. Не було би в тому ж парламенті й відвертих ворогів України, їх при першому ж прояві просто би виводили під білі ручки. Назавжди. Не було би безперервного намагання самим собі збільшити свої права і привілеї. І ще багато чого не було би.

Спитаєте: а звідки там візьмуться хороші, непідкуплені люди, які будуть захищати саме суспільство, а не інтереси тих, які заплатили? Нізвідки вони не візьмуться, якщо влада і далі буде влаштована так, що невідомо, що кому можна, а що ні й тому кожен має стільки влади, скільки зможе захопити.

Влада теж повинна організовуватись так, як організовані всі, без жодного винятку, ефективно, успішно діючі складні системи. Має бути складна узгоджена структура із багатьох різних блоків, кожен із яких займається тільки тим, на що він спеціалізований. Причому з дубляжем цих блоків. З купою блоків, що контролюють і оперативно корегують відхилення. Контролюючі теж дублюються.

Тут нема жодних вигадок чи утопій. Так влаштовані всі успішні складні системи – мікроби, багатоклітинні організми, складні творіння рук людських, серед них і той комп'ютер, за яким ви це читаєте.

Утопією може бути тільки надія, що таку систему законодавчо створять оті начебто депутати. Або якісь існуючі партії.

Ні, думати і діяти доведеться в першу чергу самим, сучасна інфраструктура вже відкрила до цього дорогу.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua