Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
море   мариністика   історія   козаки   чайки   Український ТИЖДЕНЬ   Борис Черкас   Антон Санченко   Баркароли   СПІЛЬНОТА УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ   Є!

Наше коріння не тільки на суходолі!

Ekain | 8.02.2009 00:21

25
Рейтинг
25


Голосів "за"
27

Голосів "проти"
2

Розгорнутий анонс статті українського історика про те, як козаки підкорювали моря і приборкували потужних морських противників.
Замість лінку


Багато дискусій точиться про інтеграцію в світову спільноту, глобалізацію та все таке подібне... Але глобалізація не потрібна на морі, морська справа завжди була глобальною. Навіть у части найжорстокіших загострень працювали міжнародні інституції і всі противники дотримувались правил. Хто працює з морем, в морі, той працює зі всім світом. І відомий всьому світові. А ми, нація, повернулись задом до цієї брами до глобалізації. І намагаємось продертись до великого світу через кордони на суші і через офіси євро- та інших міжнародних бюрократів.

Я не одноразово висловлював жаль, що морська тематика не знаходить належного обговорення у суспільстві. Я абсолютно переконаний, що Україна досягне єдності зі своїми південними регіонами лише тоді, коли проблеми моряків, суднобудівників, історичної спадщини, української мариністики отримають не менш широкого і зацікавленого обговорення, як проблеми газогонів, української мови, Голодомору, УПА, взаємовідносин між гілками влади і окремими політиками.

Географічна короткозорість суспільства, що не усвідомлює себе суспільством морської держави, неспроможне ствердити українську націю як морську націю, є одним з тяжких наслідків нашого минулого, коли важливі інфраструктурні галузі належали до зони відповідальності так званого союзного центру, а національним республікам залишалась лише сфера місцевої промисловості, освіти, культури. І навіть ті нечисленні сфери республіканського суверенітету постійно урізалися союзними ідеологами. Ідеологічне втручання в освіту і культуру призвело до того, що та ж морська тематика міцно асоціюється у людей саме з радянською або російською спадщиною, але не з українською. Лікування такої хвороби можливе через відновлення історичної пам'яті.

На жаль, історичній пам'яті загрожує не тільки пропаганда противників України, закордонних та внутрішніх, але й нахабність продажних чиновників і ненажерливих нуворишів. На "Народній правді" вже були повідомлення про те, як мала місце спроба виключити Музей морського флоту (колишний Англійський клуб), який розташовується у центрі Одеси, з переліку пам'яток культури задля його подальшої приватизації – такий законопроект поданий до Верховної Ради. Як бачимо, у сучасній Україні, у місті морської слави – перлині у моря Одесі – можлива така наруга навіть над музеєм, що є більшою мірою музеєм імперської спадщини, ніж української. Що ж тоді казати про українську спадщину!

Але не лише негативні події відбуваються в Україні. В "Українському тижні" N5 (6-12 лютого 2009) надруковано статтю к.і.н. Бориса Черкаса "Чайки на... Балтиці" про морські подвиги козаків на Балтиці в 1635 році.

http://www.ut.net.ua/art/168/0/2135/

Такі історичні розвідки, публікація яких вже сама собою є подією у не дуже жвавому українському морському дискурсі, треба друкувати у кожному числі. А ще видавати книжки: наукові і художні, писати вірші і пісні. Українці не є нацією одного лише суходолу. Наше коріння не тільки у ланах і вишневих садочках, але інтелектуальна короткозорість не дозволяє побачити море.

Велика пошана українськими письменникам, історикам, хто нагадує українцям про море!

Ekain, 2009

Інші матеріали на тему:

Моя стаття "Проблеми морської галузі – проблеми культури" (рос.):

http://narodna.pravda.com.ua/discussions/469c974b3b6b7/

Моя рецензія на книгу Антона Санченка "Баркароли":

http://narodna.pravda.com.ua/culture/49709fd1c8661/

"Блог однієї книжки":

http://barcaroly.livejournal.com/

Інформація С. Горчакова про збір підписів щодо збереження Музею морського флоту в Одесі:

http://narodna.pravda.com.ua/culture/4970c09435482/

----------------------------------

http://ekainua.wordpress.com/

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua