Пошук на сайті:
Знайти

Народні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Середній клас: гудок примари у порожню діжку

Ekain | 22.12.2008 13:13

14
Рейтинг
14

Голосів "за"
17

Голосів "проти"
3

Прикрі висновки з невдалої широко проанонсованої спроби невідомих діячів політизувати український середній клас.

В Києві, в центрі міста, в районі Бесарабки акція протривала аж 20 секунд і участь взяли не більше десятка машин. Приблизно через 10 хвилин проїхали ще 6-7 машин, скоріш за все активістів, з гудками та увімкненою аварійкою. Ось і все.

Висновки можуть бути різними в залежності от політичних уподобань і ступеню цинізму.

Моя інтерпретація така: я ще раз переконався в слушності своїх поглядів на середній клас, яких виклав у статті "Український середній клас: гасло, примара, реальність".

Нема і Україні ніякого середнього класу, тобто певного соціального прошарку, члени якого усвідомлювали б спільний інтерес. І це не залежить від визначення, чим є цей середній клас. Хоч за доходом, хоч за самоідентифікацією вибирай – все одне отримаєш дуже різнобарвну групу, де побачити щось спільне може лише соціальний фантазер.

Є люди з ознаками середнього класу, але ознаки не перетворюють людину у члена соціальної спільноти під назвою "клас". Ще не час. У деформованій економіці не може бути самодостатніх класів, а середній клас саме за визначенням є самодостатнім, тому власне і є класом. Лише дуже невелика група так званих фріленсерів, людей вільних професій типу перекладачів, вчителів-репетиторів, деяких журналістів, аудиторів, незалежних бухгалтерів (що не беруть на себе право підпису) можуть дійсно не залежати безпосередньо від волі одного працедавця, або одного конкретного чиновника. Всі інші залежать. Навіть якщо вважають інакше.

І таких незалежних замало для того, щоб утворити не тільки клас, а хоча б помітну соціальну групу.

У перекрученій економіці існують більш важливі для працедавця цінності, ніж професіоналізм окремої людини. Точніше, професіоналізм також потрібен, але це деформований професіоналізм: професіоналізм давати хабарі і відкати, підмащувати чиновникам або найманим посадовцям підприємств, вміння "вирішувати питання", знання "виходів". Це цінується більше, ніж фаховість інженера, юриста, бухгалтера, бо проблеми, що витікають з непрофесіоналізму того інженера, юриста, бухгалтера завжди можна залагодити за допомогою тих же хабарів, відкатів, "атнашеній". Навіть фатальний інцидент з жертвами можна "зам'яти", якщо "знаєш людєй".

В 95-му році, у південному місті, мені казав на підпитку один пихатий директор фірми, що в його в фірмі зарплата одна – 50 доларів на місяць. Для будь-якого розумника. Більше він платить лише бухгалтерші, бо вона "зону таптать пайдьот", коли він свого набере та втече від податкової, водію – бо він різні доручення виконує та язика за зубами тримає, особистій охороні – бо вони його бережуть і також язика за зубами тримають, ну і секретарці (тоді ще була мода коханок влаштовувати секретарками). А всім іншим – 50 баксів, бо таких як собак не стріляних. А на моє зауваження, що всі інші йому гроші приносять він просто розреготався: "Хто? Вони? Та я сам "фсє вапроси рєшаю". Хай вони спробують хоч якісь гроші принести без цього. Собі вже мабуть багато поприносили, що до мене на 50 баксів черга стоїть".

Що зараз такого змінилось в економіці та суспільстві, щоб середній клас став самодостатнім? Вже платять не охоронцям персонально, а охоронним фірмам? А бухгалтерша вже не дура за 300 доларів на зону йти, а сама "в долях"? Коханок більше не секретарками влаштовують, а тримають подалі від своїх справ? А розумникам вже не 50 баксів кидають, а в десять разів більше? І це має сприяти усвідомленню тими розумниками, що вони середній клас? Не варто сподіватись! Не може бути самодостатніх класів у ненормальній економіці. Ну може водії таких бариг, як згаданий мною бізнесмен, є таким класом – бо за будь-якого розкладу треба ж когось з різними дорученнями посилати та щоб мовчав, куди пана свого возить, скільки чекає та про інші пікантні деталі.

Політики вже давно все це знають, тому у своїх кампаніях абсолютно ігнорують тих, хто теоретично міг би бути середнім класом.

Отакі невеселі висновки з кампанії гудків.

Ekain-2008

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua