Пошук на сайті:
Знайти

Народні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Лікбез для "несвідомих" про державну мову

Ант. | 25.04.2008 04:09

13
Рейтинг
13

Голосів "за"
21

Голосів "проти"
8

Кілька слів пану Ковалєвському до його останньої статті "Ликбез для "свидомых" о независимости Украины".

Україна готується до виборів.

Партії висувають кандидатів, підновлюють програми і гасла. Партії згадують про "домашні заготовки". Відходять від неписаних правил: "море морякам, землю землякам" і повертаються до "виписаних" програм. От, наприклад, і Партія Регіонів згадала про другу державну мову – вже традиційно. А Олександр Ковалєвський написав про "родной язык".

Ну, Партія Регіонів, це Партія Регіонів. Що про них скажеш крім сказаного. Тільки нічого – все одно не почують. А от щодо Вашої позиції, пане Ковалєвський, спробую.

Отже, пане Ковалєвський, Ви вимагаєте, чи, можливо, пропонуєте ввести – щось я не дуже розібрався – другу державну мову. Російську, наскільки я зрозумів. А чому тільки російську, а не болгарську чи кримсько-татарську? – їх також в Україні є. Або англійську чи німецьку, бо ці мучителі-вчителі багатьох в Україні (в тому числі і мене, і моїх дітей, і друзів, і знайомих) і в школі, і в інституті, і в аспірантурі тими англійськими так діставали, куди там з Вашими російської мови проблемами – питання атестата та дипломів стояло. І вимагали без жодної мовної практики!

Так що тема, яку Ви підняли цікава, пане Ковалевський, але вже стара і збита. Тому Вам у відповідь я наведу окремі думки, які мав нагоду викласти до статті ""Проблема" языка: наживка для электората" Сергія Молонова. Гарна стаття. Та вона й досі на НП серед найпопулярніших. Можливо там і залишиться, якщо звичайно Ви не маєте на увазі спокуситись на славу Хандусенка з його "Откуда взялись украинцы?". Тоже бачите, такі питання ставить, що аж незручно: чи то малий і цікавиться на майбутнє, чи то старий і вже забув, звідки добрі люди беруться...

Так от, до тієї статті я виклав кілька своїх думок і, якщо Ви не проти, то я їх зкомпілюю і в цю статтю: Ви ж розумієте, що добрі думки не кожного дня можуть з'явитись в "свідомій" голові, та ще й на мові, яка "по своему статусу всегда была и будет ниже русского языка". Так що вибачте, як яке слово не так дібрав, чи може написав що не так: Ви ж розумієте – виховувався і живу в країні, яка утворилась після розпаду СССР. А це діагноз. От сподіваюсь тільки, що дітям та онукам не передасться, бо вийде так, що і прожив дарма...

Також прошу щиро вибачити: свої відповіді я давав Вєддаарді – як початківець тоді ще не розібрався що і до чого, – тому якщо де через мою неуважність лишиться його ім'я, то це ні в якому разі не з метою ототожнення.

Ну і для Вашої зручності – російською.

Конечно можно высказаться с позиций "в Украине тот язык, который определен Конституцией, утвержденной представителями верховной власти страны". И тему закрито. Но эта позиция уже высказана. Кроме этого – эта позиция сложная (и поэтому небесспорная).

Я выскажусь с позиции, которая мне ближе и понятнее. С гуманной позиции. В Украине живут граждане десятков национальностей. Вы, гос-ин В., требуете для себя в Украине государственного русского. Скажите, чем болгарин, грузин или еврей хуже лично Вас? Не абстрактный болгарин или еврей, а вот этот, окна которого напротив Ваших окон и с детьми которого играют Ваши дети. Чем каждый из них хуже Вас лично, и чем их дети хуже Ваших, гос-ин В.?

И какое дело моему соседу, сколько в этой стране болгар. Сосед болгарин имеет точно такие же права пользоваться своим языком в этой стране, как и русский или грузин. И число здесь не имеет никакого значения. В правах человека не сказано о числе. Сказано об отношении к ЛИЧНОСТИ. НЕ К ТОЛПЕ или 30%, а К ЛИЧНОСТИ, т.е. ИНДИВИДУУМУ.

Вы наверное сейчас задаете простой вопрос "а чем же лучше украинцы, ведь для них есть украинский?". Ответ должен быть тоже простым. НИЧЕМ. Абсолютно НИЧЕМ, гос-ин В... Украинцы должны иметь точно такие же права в этой стране, как и другие граждане этой страны вне зависимости от национальности. Но это не ответ. Звучит красиво, но украинский остается. А ответ вот в чем. У украинца, русского, болгарина, грузина или еврея есть государство, которое обеспечивает соответствующую культурурную среду и гарантирует ее сохранность и развитие через законы, правила и традиции.

Гарантирует для каждого! И считать людей здесь античеловечно. Поэтому, госп-ин В., в Украине либо должно быть по государственному на каждую проживающую нацию, либо должен быть только один государственный. Один государственный на основании только того права, которое определено законами развития человеческой цивилизации – т.е. международного права. Международного права, которое возлагает на каждое государство определенные обязанности перед человеком.

Поэтому выходит, что политики, обещающие второй (3-й, ...) государственный (и Вы, господин Ковалевский в том числе) предлагают отойти от фундаментального принципа РАВНОПРАВИЯ. Т.е. не только вешают лапшу электорату, но и идут против фундаментальных принципов современного общества.

Таким образом Вы, госп-ин В. путаете понятия "права человека" и "обязанность государства". В соответствии с "правами человека" мы с Вами имеем право использовать любой язык, а государство Украина обязуется обеспечивать поддержку украинского точно так, как и Болгария – болгарского, а Россия – русского. И это обязательство государства Украина как раз и выписано через соответствующую норму конституции (что соответствует международной практике).

Ну а если некоторые страны решили ввести у себя несколько государственных – значит на то были причины. И у каждой из стран возможно свои.

Якось, ще за часів своєї молодості, довелось почути діалог між двома жінками. Одна з них – легковажна особа, що не мала власних дітей – обстоювала свою самотність тим, що на дух не переносить дитячих пелюшок, – на що інша їй відповіла: "дітей просто треба любити!". Пане Олександр, просто треба любити своїх ближніх, свій народ. І тоді Ви завжди захочете розуміти їх мову. Так само як і ми всі розуміємо Вашу. І не буде жодних розколів, бо не має жодного значення якою мовою Ви користуєтесь, якщо служите своїй Батьківщині і поважаєте право власного народу розвивати і обстоювати надбання дідів і прадідів.

Не має жодного значення, з якою мовою Ви увійшли в храм якщо Ви поважаєте його устої. А якщо устої не до душі – шукайте іншого храму, бо Ви ж знаєте – чужі в храмі ті, хто намагається встановлювати власні устави.

P.S.

А якщо Вас все ж непокоїть кількість носіїв мови в державі, а тим більше Ви вважаєте, що якісь там "свідомі" порушують Ваші, пан Ковалєвський, права та свободи, то я б радив Вам звернути увагу на Італію, де проживає 60 мільйонів чоловік, і лише 37 мільйонів з них є носіями італійської. До речі, італійська мова за мірою поширення у світі опинилась на 27 місці – одразу за українською з 41 мільйоном носіїв української мови. Так що відносно "мовы, которая по своему статусу всегда была и будет ниже русского языка" Ви італійцям, які опинились ще в гіршому становищі, спочатку розкажіть. А ми подивимся.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua