Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/ukr/discussions/48079857cf849/

Страх і самотність Росії

Олекса Косар | 17.04.2008 21:35

Росії, з її імперським менталітетом, з її віковими традиціями світового жандарма, нині важко дається усвідомлення, що її хтось може не поважати і не боятися. Ось саме це для неї і є найстрашнішим. Від думки, що її ніхто не боїться стає страшно, а страх іноді затьмарює розум і штовхає до поспішних висновків та нерозважливих вчинків.

Страх і самотність Росії

Багато хто вважає, що реакція російської влади на дрейф України до євроатлантичної системи колективної оборони (НАТО) і широковідомі заяви російських політиків та військових з цього приводу – це демонстрація сили. Навпаки – це прояв страху. Страху самих себе. І страху самотності.

Росії, з її імперським менталітетом, з її віковими традиціями світового жандарма, нині важко дається усвідомлення, що її хтось може не поважати і не боятися. Ось саме це для неї і є найстрашнішим. Від думки, що її ніхто не боїться стає страшно, а страх іноді затьмарює розум і штовхає до поспішних висновків та нерозважливих вчинків.

В імперській свідомості міцно закарбувалося, що страх і повага – поняття рівнозначні, а відтак і нерозривні. Чомусь невтямки, що може бути й інакше. Скажіть, хто боїться Японію? А поважають усі...

Перебудова російського світогляду, яка почалася з розпадом СРСР, відбувається важко, це схоже на лікування наркомана, йде тяжка, без перебільшення кажучи, мученицька ломка: ну нехай не боїться НАТО, з цим "скрипя сердцами" "двуглавый" змирився, і майже вся східна Європа в НАТО, та навіть братушки болгари, яких колись царська Росія визволила від 500-літнього владарювання турків, також уже "натівці". (Питаннячко: а чому ж не з визволителями? – риторичне.) Але щоб й Україна, яка на думку Президента РФ є, власне, і не держава, а так, щось таке, що зліплене з частини територій Східної Європи, а інша частина, і значна, подарована ними (Росією, значить), також посміла піти проти волі могутнього і грізного сусіда – це вже занадто... Звідси, Україна, і вплив на неї у геополітичному пасьянсі – це для російської влади (крім атомної зброї) такий собі останній козир самоповаги на світовій тусовці, а особливо – в очах своїх підданих. Бо що ж виходить, на Україну не змогли вплинути, то на кого взагалі впливати спроможні... (Білорусам, вважай, пощастило: якщо колись і вони направлять свої стопи до євроатлантичного співтовариства, то Росія на те навіть уваги не зверне.)

У світі розуміють вражене імперське самолюбство росіян, бо свого часу деякі європейські країни також переживали щось подібне, і це є однією із причин такого делікатного ставлення до спалахів гніву російських очільників, і неприпустимих у цивілізованому світі погроз, зокрема стосовно наміру України стати учасником НАТО. Росії дають час оговтатися, охолонути і тверезим розумом сприйняти реальність такою як вона є... До речі, переговори міністрів закордонних справ України та РФ, що відбулися 15 квітня в Москві свідчать саме про це.

Протягом кількох віків Росія всіма фібрами своєї імперської суті й традиції зрослася з відчуттям, що Росія й Україна – це одне й те саме, єдине і неділиме, як сіамські близнята, розділити яких неможливо. А проте, виявилося навпаки... І ось – Україна переживає ейфорію свободи, Росія – печаль самотності.

Прийнято вважати, що для Росії втрата України – це, передусім, втрата підконтрольної території, сфери впливу і т. д. і т. п. Певної мірою – це так. Але, поміж тим, ця втрата для росіян є чимось важливішим, аніж політичні втрати, і, можливо, трагічнішим. Для них втрата України породжує відчуття самотності. Навіть великим і сильним одинокість – це тяжко. До страху самих себе долучається острах самотності. Із цим важко щось вдіяти, і відбувається вихлюпування негативних емоцій і погроз. Але ж це не є мудрим і далекоглядним, бо хіба на цьому збудуєш добросусідські стосунки?


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua