Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Мовний проект від комуністів та регіоналів розкритикований Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин

Східний Погляд | 14.01.2011 16:15

3
Рейтинг
3


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
1

Проект закону не дає достатні гарантії носіям української мови, які проживають у регіонах, де більшість розмовляє мовою національних меншин. В освітній сфері, положення, передбачені законопроектом, будуть мати негативний вплив на мотивацію учнів вивчати державну мову. У сфері ЗМІ, положення, передбачені проектом Закону можуть серйозно підірвати...

Кнут Волленбек – Верховний комісар Організації безпеки та співробітництва в Європі у справах національних меншин, – негативно оцінив законопроект про мови в Україні внесений народними депутатами О. Єфремовим, П. Симоненком та С. Гриневецьким.

Про це йдеться у листі Верховного комісара ОБСЄ, надісланого голові Верховної Ради України В. Литвину. Лист та додаток до нього від 20 грудня 2010 року оприлюднив Голова Комітету з питань євроінтеграції ВР України Б. Тарасюк.У листі Кнут Воллебек звертає увагу на те, що законопроект N1015-3 містить ряд суттєвих недоліків. Зокрема, документ виключно зосереджується на захисті та просуванні російської мови і не передбачає відповідного захисту мов інших менш чисельних національних меншин.

"Такий підхід викривляє ціль і призначення міжнародних інструментів з питань прав людини та прав національних меншин, учасником яких є Україна, зокрема, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин та Рамкової конвенції про захист національних меншин", – акцентує увагу верховний комісар ОБСЄ.

Верховний комісар занепокоєний і тим, що законопроект може мати потенційний негативний вплив на позицію та використання державної мови. Проект закону не дає достатні гарантії носіям української мови, які проживають у регіонах, де більшість розмовляє мовою національних меншин. В освітній сфері, положення, передбачені законопроектом, будуть мати негативний вплив на мотивацію учнів вивчати державну мову. У сфері ЗМІ, положення, передбачені проектом Закону можуть серйозно підірвати використання державної мови.

Кнут Воллебек також констатує, що положення законопроекту запроваджують систему, відповідно до якої російська мова користуватиметься невиправданими перевагами, які піднімуть її статус до де-факто офіційної мови на переважній більшості території України, зменшуючи стимули до використання державної мови.

Це, на думку верховного комісара ОБСЄ, може збільшити існуючий поділ у суспільстві за мовною ознакою, а також збільшити напругу між носіями різних мов.

"З огляду на це я рекомендую владі України утриматися від розгляду проекту Закону про мови в Україні у його теперішній формі", – зазначає далі Кнут Воллебек.

Нагадаємо, що Вчена рада Національного університету "Києво-Могилянська академія" на засіданні "Про ставлення Вченої ради НаУКМА до законопроекту "Про мови в Україні"" від 23 вересня 2010 р. протокол N7 УХВАЛИЛА:

1. Підтримати експертний висновок щодо неконституційності та необхідності зняття з розгляду Верховною Радою України законопроекту "Про мови в Україні".

2. Направити ухвалу Вченої ради НаУКМА Президентові України В. Ф. Януковичу, Голові Верховної Ради В.М. Литвину та передати у засоби масової інформації з метою оприлюднення.

Голова Вченої ради С. М. КВІТ, Секретар Вченої ради Л. В. ПІЗНЮК.

За матеріалами Інтернет-видання "Тиждень".

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua