Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
кіно   Джонні Д   Манн

Джонні Ді, або американський Довбуш.

FidelKaryj | 1.08.2009 09:52

2
Рейтинг
2


Голосів "за"
5

Голосів "проти"
3

Період 30-х років, знаних в США як "велика депресія", також має іншу назву – "ера ворогів суспільства" (public enemy era), оскільки кримінальних авторитетів тоді розвелось як грибів після дощу. Для держави ці люди звісно ж були ворогами, а для простого народу вони навпаки стали благородними відчайдухами які боролися проти системи.

Джонні Ді, або американський Довбуш.
І до сьогодні живуть у наших серцях легендарні злочинці того періоду, омріяні і оспівані у народних піснях та легендах, це і Аль Капоне, і Ма Баркер (пам'ятаєте Бонні М?), ї звісно солодкі Боні та Клайд. Оскільки на дворі знову криза, то настав час відроджувати давно забутих героїв, таких як Джон Діллінджер що пограбував з двадцять банків, вбив кількох поліцейських і двічі втікав із в'язниці.

Саме Джонні Депу, улюбленцеві дівчат усієї планети, поталанило зіграти роль свого тезки (хоча ще у 2004-му на неї кинув око Лео ДіКапріо) у новому фільмі Майка Манна "Джонні Д." (Public Enemies). Картина розпочинається з того, що Джонні визволяє своїх друзів із в'язниці. Як виявляється, у 30- х зробити це було дуже просто, тому весела компанія швиденько втікає до криївки, а потім відновлює свою улюблену справу, а саме пограбування банків. Банки також грабувати не складно, троє озброєних людей заходять у середину, один стоїть на шухері, і поки громадяни встигають зрозуміти що сталося, злочинці вже змилися. Діллінджер у цій справі поводиться як справжній джентльмен – граціозно перескакує прилавки, позичає викраденим жіночкам свій плащ і навіть не бере гроші простих обивателів. Його фраза – "Мені не потрібні ваші гроші, тільки гроші банку" вмить стала летючою, кажуть її повторював сам Клайд Берроу (компаньйон Бонні) оскільки обожнював Ділінджера.

Із перших кадрів фільму режисер дає нам зрозуміти, що Джонні Д. це людина з принципами, або як кажуть поляки gangsterz z klasą. Та ось на сцені з'являється його опонент, федеральний агент Мелвін Первіс (Крістіан Бейл). Він ідеальний поліцейський – розумний, справедливий і безжалісний до злочинців, тому саме Мелвіну доручили очолити відділ по затриманню Діллінджера і його людей. Проте зробити це не так просто, оскільки нальотчики діють під дбайливим крилом чікагської мафії, яка відмиває їхні гроші, надає послуги лікарів і адвокатів. Тому Джонні вільно розгулює по кнайпам Чикаго, де він і зустрічає свою пасію – Евелін "Біллі" Фреше (Маріон Котіар). Повністю зачарована елегантністю і турботливістю Джона Діллінджера, Біллі кидає своє злиденне життя і потрапляє у шалений світ гангстерів, які живуть лише одним днем, оскільки завтрашній може бути останнім.

Проте закоханим не судилося довго насолоджуватись одне одним, оскільки часи міняються: ФБР все жорсткіше переслідує нальотчиків, мафія вже не хоче їм допомагати, а професіоналів банківської справи стає усе менше і менше, одним словом веселі браття часи настали.

***

Гадаю, ні для кого не секрет, що життя більшості гангстерів закінчується трагічно, в найкращому випадку – тюрмою. Джон Діллінджер теж не виняток, оскільки помер насильницькою смертю в 31 рік, теж саме спіткало і його "колег" – "Рудого" Гамільтона, Вальтера Дітріха, чи "малюка" Нельсона, який став злочинцем N1, після смерті Джонні. Так закінчилась знаменита ера ворогів суспільства – їх або перестріляли, або пересадили. Майкл Манн вибрав досить влучну тему на сьогодні, оскільки ми переживаємо не найкращі часи і звісно що більшість звинувачує у цьому уряд. І якщо з'явиться новий Довбуш, чи Ділінджер що грабуватиме багатих і не чіпатиме бідних, то він безсумнівно стане легендою, саме цей архетип благородного грабіжника і намагався створити Манн в образі Джонні Д.

Це йому не вдалося зробити настільки, наскільки Артуру Пенну з його культовим "Боні і Клайдом", проте вийшла досить пристойна, середня драма. Безперечною перевагою фільму є актори, точніше головний актор – Джонні Депп (слава Богу, ця роль не дісталась ДіКапріо). Проте йому не вдалося відкритися на повну, лише в одній сцені можна було розчитати у його грі навіженого Джека Горобця чи Віллі Вонка, але загалом Депп грав добре, як завжди. Крістіан Бейл теж не вніс жодних сюрпризів і весь фільм ходив з кам'яним фейсом, не виражаючи жодних емоцій. Маріон Котіяр своєю грою теж добряче "витягала" любовну лінію Джонні та Біллі.

Другою перевагою фільму є його реалістичність. Атмосфера 30 – х передана досить яскраво через архітектуру, музику, одяг чи поведінку. Одна зі сцен перестрілки бандитів з федералами була знята у фактичному місці події, в готелі Литл Богемія у штаті Вісконсен. Як бачите Манн досить серйозно віднісся до фільму, хоча фактичність подій з життя Ділінджера не була до кінця збережена, проте дух часу передано дуже добре.

Хоча картина і зроблена по усім канонам хорошим режисером ("Останнього з могікан" можна переглядати десятки разів), однак чогось у ньому не вистачає. Можливо оригінальності, оскільки глядачеві вже встигли набриднути і "Гангстера" Рідлі Скота і "Ворог держави N1" Жана Ріше і усі ці фільми дуже і дуже подібні між собою. Можливо проблема у технічній стороні зйомок, бо фільм знято не на плівку, а на "цифру", що можна було ствердити по "шумах" при зйомках в малому освітленні і це в свою чергу дратувало (принаймні мене).

Але найбільше цій картині не вистачає духу протесту який вклав Артур Пенн у "Боні і Клайда". Його протест був проти війни у В'єтнамі, та недалекоглядної політики американського уряду, саме тому сотні молодих людей ідентифікували себе з кримінальною парочкою, яка не просто грабувала і вбивала, а боролась з САМОЮ системою. Сьогодні ми маємо подібну ситуацію – теракти, війни на близькому Сході, глобальна криза яку самі банки й породили, проте Джонні Д. у цій ситуації не закликає нас воювати з Великим Братом, він просто прийшов щоб узяти наші гроші і покласти їх у банк.

Режисура – 3,5

Гра акторів – 4

Операторська робота – 5

Остаточний діагноз – фільм на один раз

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua