Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Прогулянки Києвом. Частина п'ята. Труханів острів

explorer | 1.08.2008 13:10

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
8

Голосів "проти"
2

Вважається, що назва Труханова острова походить від імені половецкого хана Тугорхана.

Прогулянки Києвом. Частина п'ята. Труханів острів
Острів згадується у літописах ще у Х столітті, тоді тут було поселення, яке мало назву Ольжичі і належало великій княгині Ользі.

Років через 100 на острові було збудовано літню резиденцію дружини київського князя Святополка Із'яславочича. 1534 року Труханів острів віддали Пустинно-Микільському монастирю, а наприкінці ХVІІ століття повернуто місту.

Багато століть тому на острові було озеро, мало назву Долобське, на берегах озера, за переказами, збиралися в старовину князі київські і чернігівські зі своїми дружинами для нарад між собою і переговорів з половцями.

По-різному кияни називали його у старовину: безодньою погибеллю, проклятим оком, будинком Страшного діда. Такі страшні назви з'явилися через величезного сома, який нібито жив у озері.

Кияни називали сома Страшним дідом і приписували йому людожерські риси. Навіть у ХІХ столітті, коли вже озеро зникло, цією легендарною рибою лякали неслухняних дітей.

За легендою сом не тільки їв людей, але й передбачав майбутнє. Зокрема, говорять, що за передбаченнями до нього вчащали київські відьми. Охочі дізнатися майбутнє приносили пророку дари: жаб, рибу, птицю, свинину, яловичину тощо. Вони кидали дари у воду і примовляли: "Прийми, діду, мої дарунки, не гнівайся, якщо я щось не так зробив, подай знак: успіх на мене чекає попереду чи біда і суток..."

Якщо господар озера приймав дари, то спливав і починав кружляти біля самого берега, за цими кружляннями ворожки нібито могли передбачити майбутнє.

Бувало, що сомові не подобалися дари і тоді водна гладь починала бурлити, але сом не з'являвся. Ворожки тлумачили це як недобрий знак і радили винному не наближатися до будь-яких водоймищ протягом року. Варто було такій людині опинитися біля річки, озера чи просто колодязя, як невідома сила втягувала його у воду.

За повір'ями чудовисько, як і саме озеро, зникло наприкінці ХVІІ століття. Але про це у наступній розповіді – легенді про студента Києво-Могилянської академії, який насмілився кинути виклик диво-сомові.

За матеріалами книги Вадима Бурлака "Таємниці старого Києва"

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua