Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Киев   Київ   Караїмська кенаса   Караимская кенеса   Городецкий   Городецький

Прогулянки Києвом. Частина четверта: Караїмська кенаса (Будинок актора)

explorer | 31.07.2007 21:08

14
Рейтинг
14


Голосів "за"
17

Голосів "проти"
3

Ті, хто любить прогулюватися Києвом поблизу Золотих воріт, напевне звернули увагу на будинок, розташований на самому початку Ярославового Валу. Цей будинок, виконаний у мавританському стилі, не є характерним для архітектури Києва, і мотиви, на які багата південна Європа, до столиці України дійшли майже випадково.

Зараз у будівлі за адресою Ярославів Вал 7 розташовується Будинок актора, але так було не завжди.


Своїй появі на світ будинок має завдячувати київському тютюновому магнату кінця ХІХ – початку ХХ століття Соломону Когену. На початку ХХ століття караїмська громада Києва налічувала близько 800 осіб і Коген, за підтримки київського газзана (караїмського священика) Йосипа Султанського вирішив збудувати для своєї спільноти справжній караїмський храм – кенаса (караїмською це слово звучить саме так, воно не відмінюється і має наголос на останньому складі). Коген придбав землю, половина якої призначалася для будівництва храму, а половина – для зведення прибуткового дому, який би приноси гроші на існування караїмської спільноти.


Проект кенаса було замовлено відомому архітектору Владиславу Городецькому, її будівництво розпочалося 1898 року. До відкриття храму замовник не дожив, Коген помер 1900 року, а його справу продовжив рідний брат Мойсей. Соломон Коген був похований на Звіринецькому караїмському цвинтарі, за радянської влади знищеному разом із сусідніми єврейським та турецьким кладовищами.

Урочисте освячення кенаса відбулося 27 січня 1902 року. Усього на зведення цієї будівлі було витрачено близько 200 тисяч карбованців. Освячення здійснював гахам Таврійський і Одеський Самуїл Пампулов – верховний світський і духовний голова караїмів. На урочистостях були присутні віце-губернатор, міський голова, ректор університету та інші високі гості.

До наших часів будівля дійшла у дещо видозміненому вигляді. Зокрема, за радянських часів їй було завдано великої шкоди – назавжди було втрачено сферичний купол зі шпилем.

1926 року в будівлі колишньої кенаса розташувалася політично-просвітня установа, потім тут був ляльковий театр, з 1952 будівлю займав кінотеатр "Зоря", 1968 будинок реконструйовано, а з 1981 передано під Будинок Актора.

За останньою інформацією, будинок може бути повернуто спільноті караїмів, яка має назву "Догунма" і налічує близько 100 осіб.


Перші караїми з'явилися на території сучасної України в 30-х роках XIII століття – практично одразу після завоювання Криму монголами. Наприкінці наступного століття литовський князь Вітовт наказав караїмам жити у місті Троці (пізніше Вільненської губернії), а згодом і в інших місцях. 1388 року караїми дістали від нього грамоту, у якій їх було названо троцькими євреями. Не зважаючи на етнічну спорідненість з монголами, вони сповідували іудаїзм. З Литви багато караїмів перекочували в район Луцька та Львова.

Адреса: вул. Ярославів Вал, 7

Як дістатися: їхати до станції метро "Золоті ворота" (зелена лінія), вихід до Золотих воріт.

При написанні статті автор спирався на власний досвід та на деякі матеріали інших авторів. Фото 1, 2 і 4 автора.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua