Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
екологія   екодім   екологія дому   житло

Екологія дому або як покращити своє житлове приміщення


1
Рейтинг
1


Голосов "за"
1

Голосов "против"
0

Останнім часом у всьому світі чітко простежується тенденція здорового способу життя і підвищений інтерес до екології. Повним ходом йде боротьба за екологічність у виробництві, упаковці та навіть у моді.

Екологія дому або як покращити своє житлове приміщення
Останнім часом у всьому світі чітко простежується тенденція здорового способу життя і підвищений інтерес до екології. Повним ходом йде боротьба за екологічність у виробництві, упаковці та навіть у моді. У продуктових магазинах намагаються упаковувати покупки в паперові, а не поліетиленові пакети, а в модних магазинах, поряд зі шкіряними сумками, продаються еко-сумки, зроблені з екологічно чистих матеріалів, які можна повністю переробляти при утилізації. Навіть якщо частково відмовитися від використання поліетиленової упаковки, можна зробити свій внесок в збереження екології нашої планети. Але що на рахунок власного житла?

Зазвичай, вирує думка, що будинок – це надійне укриття від екологічних небезпек, забрудненого навколишнього середовища за вікном. Таке твердження є великою помилкою. Несприятливі для здоров'я фактори можна зустріти й у власному домі. На щастя, вирішити екологічні проблеми житлових приміщень не так вже й важко, було б бажання. Небезпечні для здоров'я хімікати, забруднення та інші реагенти зустрічаються скрізь. Навіть просто сидячи на дивані і дивлячись телевізор людина піддається небезпеці. Вся справа в тому, що частинки тканини, що покриває цей диван, можуть відриватися і попадати в дихальні шляхи людини, що, звичайно, добре на неї не впливає.

Німецький хімік, автор книги "Наступна промислова революція" Мікаель Браунгарт заявляє, що тканини зазвичай містять "мутагенні матеріали, важкі метали, небезпечні хімікати і барвники, які часто офіційно вважаються небезпечними для здоров'я". Відомий хімік провів експерименти по розчепленню шкідливих газів предметами щоденного користування, такими як килими, пластмасові іграшки та електробритви, щоб проаналізувати, яку кількість викидів вони виробляють. Серед найбільших шкідників виявилися вінілові шпалери і покриття для підлоги, а також лазерні принтери, клеї, фарби і домашні прилади – зокрема, телевізори і пральні машини. Висновок, який зробив Мікаель такий: "Інколи, повітря всередині житлових приміщень виявляється навіть більш забрудненим, ніж на вулицях мегаполісів". Ця думка підкріплюється все більшим числом інших наукових спостережень. Агентство з захисту навколишнього середовища США (EPA) вперше забило тривогу з приводу незадовільної якості повітря в житлових приміщеннях ще в 1986 році. Відомство з дослідження будівництва Великобританії (BRE) опублікувало лякаючі дані своїх досліджень у 1996-му.

Люди проводять більшу частину свого життя в приміщенні. Вчені довели, що 93% часу ми проводимо в замкнутому просторі, 5% в переповненому і задушливому транспорті і лише 2% – на вулиці (причому, не завжди на свіжому повітрі). Ось тому-то й надзвичайно важливо, щоб приміщення, де людина проводить практично все життя, були екологічно безпечними. Як показують дослідження Мікаеля Баумгартен, майже все, чим користується сучасна людина, випускає частинки або ж цілий ряд газів, особливо коли мова йде про нові вироби. Предмети повсякденного вжитку – килими, електроприлади, фабричні вироби та хімічні засоби, лазерні принтери – виділяють летючі органічні речовини. Летючі органічні речовини – це рідкі або тверді субстанції, які при кімнатній температурі перетворюються на шкідливі гази. Вони завдають негативного впливу на здоров'я людини. Через ЛОР можуть страждати дихальні шляхи, очі, вони можуть викликати головні болі, втрату координації, нудоту, а також пошкодження печінки, нирок і центральної нервової системи.

Кожен рік збільшується кількість хатніх "шкідників", які викликають алергічні реакції. Для прикладу, в стандартній 3-х кімнатній квартирі протягом року збирається близько 40 кг пилу. Це як органічні, так і неорганічні речовини. Волосся, лупа, ворс з килимів, пух і пір'я з перин і подушок, пил від старого одягу, побілка зі стелі, лак та багато іншого. Кліщі, прекрасно почувають себе в пилу. Всього у 10 грамах пилу їх уживається більше 30 000. Фахівці-алергологи довели – більшу частину хвороб бронхів і легенів викликають саме вони.Ще один добре відомий побутової алерген – газ від конфорок. За 1,5 години горіння 2 конфорок концентрація вуглеводнів в повітрі в 5 разів перевищує допустиму норму.

Звісно, ці всі факти дуже лякаючі. Та постає питання – як же поліпшити своє житло? Як зробити його більш екологічним? Нижче подані кілька порад, які допоможуть підвищити екологію будинку.

1) Постійно провітрюйте помешкання

Найпростіший і традиційний спосіб підтримувати екологію житла – провітрювання приміщень. При цьому потрібно враховувати той фактор, що повітря за вікном теж забруднене. Тому бажано провітрювати приміщення рано вранці, коли вуличний рух мінімальний і вечірній пил осів, а також після дощу (особливо після сильної грози). Більш складні та ефективні способи очищення повітря пов'язані з усуненням внутрішніх джерел забруднення повітря:

- Якщо є можливість, слід замінити газову плиту на електричну;

- В газових плитах повинні бути встановлені конфорки з високими ребрами, що забезпечить більш повне згоряння газу;

- Корисно встановити над газовою або електроплитою очищувач повітря (витяжку);

- Якщо фінансове становище дозволяє, потрібно забезпечити обробку меблів засобами з натуральних компонентів;

- При проведенні так званого "євро ремонту" не слід зловживати синтетичними матеріалами;

2) Очистіть будинок від хімічних засобів

Останні дослідження довели, що спреї для очищення поверхонь є основною причиною астми у дорослих. Також, варто сказати про те, що хімічні засоби для чищення не можна використовивати жінкам під час вагітності. Такі засоби можуть призвести до проблем з дихальними шляхами у майбутньої дитини. Краще користуйтесь засобами на натуральній основі. Для очищення поверхонь можна також використовувати прості чистячі розчини, виготовлені на основі лимона, оцету і харчової соди.

3) Боріться з пилом

У 2002 році всесвітньо відома організація Greenpeace проаналізувала зразки пилу з сотні британських будинків і виявила у багатьох з них такі небезпечні хімікати як ефір фталевої кислоти, бромовані вогнестійкі добавки, алкілфенол і оловоорганічне з'єднання. Тут допоможе вологе прибирання. І чим частіше, тим краще.

4) Саджайте більше рослин

Гарним, а головне природним, очисником повітря є рослини. І чим більше ії у домі, тим краще. Повітря стає в середньому на 40% чистіше в кімнаті, де посаджена рослина. Використовуючи рослини як природні очищувачі повітря, слід враховувати, що зволожене листя поглинає гази в 2-3 рази краще за сухе. Видалення етилену здійснюється не тільки рослинами, але і грунтовими мікроорганізмами, найбільша кількість яких знаходиться в багатих гумусом грунтах. Готові склади з мікроелементами завжди є в квіткових магазинах. Помітно поліпшують самопочуття рослини, що заповнюють брак негативно заряджених іонів кисню: хвойні, цереуси, кротони. Всі рослини зменшують сухість повітря. Іонізують повітря також кімнатні фонтанчики.

5) Позбавтесь килимів

Килими є природними резервуарами для пилу, який часто є причиною астми та інших алергічних реакцій. Навіть у нових килимах містяться такі шкідливі речовини як бромована вогнестійка добавка BDE-209, пестициди пермітрін і трібутіолово (токсин, що впливає на імунну і репродуктивну системи) і формальдегід. Намагайтеся використовувати для покриття підлоги натуральні матеріали і уникати килимів.

6) Обмежуйте використання електроприладів

Не залишайте увімкненим освітлення у кімнатах, якщо в цьому немає потреби. Пам'ятайте, що близько 30% загального обсягу споживання електроенергії у побуті припадає саме на освітлювальні прилади.

Не залишайте електроприлади у режимі очікування. Пам'ятайте, що навіть не працюючий на перший погляд, але не відключений від живлення телевізор чи комп'ютер продовжує споживати електроенергію.

Намагайтеся використовувати електроприлади ефективно. Навіщо вашому кондиціонеру працювати вдень, коли ви на роботі, адже тепло чи прохолода потрібні саме вам, а не вашій оселі. До того ж, якщо у вас встановлений багатотарифний лічильник, користування енергоємними приладами вночі коштуватиме вам набагато дешевше.

Перш ніж відкрити холодильник, пам'ятайте, що кожна зайва секунда його відчиненої двері обертається додатковими хвилинами роботи компресора. Доречно також завжди тримати холодильник повністю завантаженим, адже що більшою є ємність холодних продуктів, то менше холоду втрачається при відкритті дверей. Навіть найбільш економічний сучасний холодильник за місяць споживає близько 35-40 кВт/год електроенергії, але споживання може вирости й до 80 кВт/год, якщо не дотримуватись вищенаведених рекомендацій.

Заміна старих лампочок на нові – енергозберігаючі – зменшить споживання електроенергії у 5 разів. Ще більш економічними є світлодіодні лампи, які за тієї ж потужності споживають у 10 разів менше електроенергії, ніж звичайні лампи накалювання.

При покупці нової побутової техніки, намагайтеся купувати більш економічну – класу А, використання якої також дозволяє скоротити обсяги споживання електроенергії (приміром, телевізори нового покоління споживають у 3-5 разів менше електроенергії, ніж старі).

Вдома більш доцільно використовувати не звичайний стаціонарний комп'ютер, а ноутбук. Це дозволяє скоротити енергоспоживання майже у 5 разів.

Якщо ви перериваєте прасування (більш ніж на хвилину), краще вимкнути праску, адже сучасні подібні прилади нагріваються до робочої температури за лічені секунди, а от потужність їх складає 1,5 – 2 кВт/год.

При користуванні електрочайником не кип'ятіть зайву воду. Наливайте стільки, скільки це мінімально необхідно.

Для електроплити варто придбати спеціальний посуд, із нержавіючої сталі, при цьому дно посуду має бути не меншим за розмір конфорки, щоб уникнути втрат тепла. Вимикати плиту слід за 10-15 хвилин до повної готовності страви. Дуже економічною у використанні є пароварка, що споживає електроенергії у 5-6 разів менше.

7) Слідкуйте за спальнею

Приберіть електроприлади зі своєї спальні. Особливо не бажано мати у спальні комп'ютери, адже вони містять токсичні метали (такі як кадмій, тетраетилсвинець і ртуть), кислоти, пластмаси, речовини, що містять хлор і бром. Не дихайте шкідливими випарами, коли спите. На ринку присутні матраци та постільна білизна, які вироблені з натуральних матеріалів. Саме їх бажано і використовувати.

Все перераховане вище це лише мала частина, яку кожен з нас може зробити для того, щоб жити в більш екологічно чистих умовах. Дотримуючись цих невеликих порад можна значно поліпшити своє житло.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua