Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
хоспіс   паліатив   Чехія   Луганськ   фонд Єненко

Як надають допомогу невиліковно хворим в Чехії

Олексій Бритюк | 24.05.2010 22:32

-2
Рейтинг
-2


Голосов "за"
1

Голосов "против"
3

Сподіваємось, що європейський досвід стане в нагоді українським фахівцям в розвитку хоспісного руху, який здатен забезпечити дотримання прав людини на останньому відрізку її життя.

Як надають допомогу невиліковно хворим в Чехії
У рамках програми "Схід-Схід" Міжнародного фонду "Відродження", в лютому 2010 р. фахівці Луганського обласного благодійного фонду імені Юрія Єненка відвідали Прагу та ознайомилися с досвідом чеських колег, стосовно реалізації прав важко та невиліковно хворих пацієнтів. Приймаючою стороною люб'язно виступила неурядова організація Cesta Domu, за що велика подяка усьому колективу організації та особисто директору Мартині Шпінковій.

Перший у Чехії стаціонарний хоспіс було закладено в 1996 році.

Чеська республіка за показниками розвитку паліативної допомоги сьогодні знаходиться на 19-му місці в Євросоюзі. Це гірше, ніж, наприклад в Польщі (5-те місце, 1667 ліжок), але значно краще, ніж у пострадянській Естонії (27-ме місце, ліжка відсутні).

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує країнам створювати хоспіси із розрахунку 5 ліжок на 100 000 населення. На сьогодні в Чехії, для загальної кількості громади в 10,4 млн осіб, працюють 515 хоспісних ліжок, 4 мобільних та 14 стаціонарних хоспісів. Усі хоспісні установи є недержавними. Також працюють 4 паліативні амбулаторії, 2 ліжкових паліативних відділення, 79 амбулаторій лікування болю. Чеська асоціація паліативної медицини атестувала на сьогодні 120 практикуючих медиків з паліативної допомоги.

У Празі наявні тільки 25 з потрібних 59 ліжок, але частково ця потреба компенсується наявністю та роботою мобільних хоспісів, подібних тим, що реалізовує Cesta Domu.

Сегмент, в якому працює ця організація, є дуже специфічним як за напрямком послуг, що вона надає, так і за цільовою аудиторією. Місією організації є надання хоспісної та паліативної допомоги хворим в домашніх умовах. Штат Cesta Domu налічує сьогодні більш ніж 30 постійних працівників, до 50 волонтерів. Одночасно мультидисуиплынарна команда фахівців Cesta Domu може надавати допомогу близька 20 потребуючим. Підготовка волонтерів в організації здійснюється за спеціальною програмою, яка триває не менше року. Майбутні волонтери проходять жорсткий контроль, до роботи не допускаються хворі та неврівноважені особи. Частіше за все, волонтерами стають близькі або родичі хворих, що їх доглядали працівники Cesta Domu. Також майже усі працівники організації пройшли через власну участь у волонтерських програмах.

Пошук фондів здійснюють менеджери організації. Тут використовують усі можливості – грантові заявки, адресні розсилки до організацій та приватних осіб з проханням про допомогу, вуличні вистави, продаж товарів в крамниці, тощо. Cesta Domu має власний інтернет-портал, за допомогою якого спеціалісти підтримують зв'язок з тими, кому потрібна допомога, відповідають на питання, і також збирають кошти.

Бюджет Cesta Domu складається з декількох складових. Більша частина (до 60%) – це пожертви юридичних та, в основному фізичних осіб, грантові кошти. Більше 20% коштів надають сукупно бюджети міста Прага та окремих районів Праги. Приблизно десяту частину складає сплата послуг самими клієнтами. Кілька відсотків – це надходження від продажу сувенірів і товарів в крамниці організації. Самі невиліковно хворі, що користуються послугами організації, оплачують частину витрачених коштів та оренду обладнання. Сума оплати залежить від загального прибутку хворого і не є завеликою, але ж філософія підходу Cesta Domu передбачає, що люди мають заплатити за послуги хоча б невелику суму, аби цінувати труд людей, що їх надають. Кошт, що витрачається на одного хворого мобільного хоспісу, становить приблизно 50 євро на день. Загальний бюджет організації складає майже 950 тис. доларів на рік.

Дуже позитивно виглядає формат співпраці зі владою – окрім взаємодії в частковій оплаті послуг невиліковно хворим, мерія надає за символічну плату приміщення майже у самому центрі Праги.

Тепер, зупинимося на тому, які взагалі послуги надає організація Cesta Domu, що таке мобільні хоспіси, в чому їхні переваги та недоліки.

Мобільні хоспіси представляють собою послугу, що створюють громадські організації задля задоволення потреб помираючих на дому. Він включає в себе надання необхідного обладнання (спеціальні ліжка, протипролежневі матраци, кисневі апарати, медичне обладнання, тощо), медичних препаратів, включно з опіоїдними анальгетиками у потрібній кількості, постійний догляд медичної сестри, можливість цілодобово отримувати допомогу мультидисциплінарної команди хоспісу. До такої входять лікарі онкологи, терапевти, геріатри, анестезіологи, психологи і психотерапевти, медичні сестри, соціальні працівники, волонтери. Також команда працює з близькими хворих вже після їх смерті.

Фахівці Cesta Domu при першому контакті з клієнтами з'ясовують декілька важливих питань: чи є людина дійсно невиліковно хворою, яким бачиться прогноз його життя, чи є в нього близькі чи родичі? З родиною чи доглядачем хворого підписується спеціальний договір, після чого він отримує послуги в повному обсязі або до смерті, або до покращання стану. Команда мобільного хоспісу здійснює також документальний супровід перебігу хвороби, забезпечує взаємодію з поховальною бригадою та поліцією після смерті хворого.

Робота мобільних хоспісів у чомусь подібна до прийнятної в Україні програми догляду на дому, але має суттєві відмінності. По-перше, мобільні хоспіси не надають допомогу одинокім людям, а лише допомагають родинам і близьким помираючих. По-друге, допомога надається тільки людям, що дійсно мають обмежений прогноз життя, середня тривалість такої допомоги – 10-110 днів. На жаль, в нашій країні подібні продукти не пропонуються ані державними, ані громадськими установами.

Як приклад стаціонарного хоспісу, ми відвідали один такий заклад – імені Святого Штефана у містечку Литомержице, під Прагою. Лікарня розрахована на одночасне надання хоспісної допомоги 25-30 дорослим людям. Персонал складає до 50 осіб (з урахуванням черниць та волонтерів), є два авто. Договір про надання хоспісного догляду укладається з родиною хворого, прогноз життя якого як правило не перевищує 30-60 днів. Хворі забезпечені медичним доглядом, знеболюванням, харчуванням, спілкуванням. Вони знаходяться в одномісних палатах, обладнаних функціональними ліжками з дистанційним керуванням, душовими кабінами, санвузлом, а також ліжком для відвідувачів. Хворі можуть пересуватися по території закладу як самостійно – використовуючи поручні та візки, так і за допомогою персоналу або родичів. У хоспісі є кухня, бібліотека, палати фізіотерапії, спеціальні ванні приміщення з ліфтами-підйомниками, зимовий садочок, площадки для куріння, приймання сонячних ванн, бар і невелика крамниця. Близькі хворих можуть відвідувати їх у будь-який час, залишатися на кілька днів, супроводжувати під час помирання. Хоспіс є нерелігійною установою, але за необхідністю до хоспісу приїжджає священик будь-якої конфесії.

Формування бюджету стаціонарного хоспісу відрізняється від мобільного. Сума, яку витрачають на одного хворого в такому закладі, вдвічі вища – це приблизно 100 євро на день. Десь 60% з них – це кошти, що надходять за страховками (пенсійною, обов'язковою медичною, приватною, тощо). Решта покривається за рахунок добровільних пожертв. На відміну від CestaDomu, тут пожертви вносять більшою частиною підприємства та організації, а не фізичні особи.

Філософія людей, які працюють в хоспісній сфері, базується на розумінні того, що вся їх робота спрямована на покращення життя людини, можливо, в найбільш складний для неї час – безпосередньо перед переходом в інший світ. Ми переконалися, що питання забезпечення обладнанням чи фінансування є дуже важливими, але ж найбільшу роль в роботі хоспісів відіграють міжособистісні стосунки, якість підготовки персоналу, розуміння ним потреб та бажань хворих.

Сподіваємось, що європейський досвід стане в нагоді українським фахівцям в розвитку хоспісного руху, який здатен забезпечити дотримання прав людини на останньому відрізку її життя.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua