Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

ЗВИНУВАЧЕННЯ У БЕЗБОЖНИЦТВІ

Ігор Бурдяк | 5.03.2020 10:06

0
Рейтинг
0


Голосов "за"
0

Голосов "против"
0

Анаксагор потерпів із-за наукової чесності.

ЗВИНУВАЧЕННЯ У БЕЗБОЖНИЦТВІ
Парадоксально, що мислителя, який вперше на мові раціонального мислення висловив ідею творення світу Богом, звинуватили в релігійній непорядності. Причиною звинувачення, судового процесу та вироку стало твердження Анаксагора про те, що Сонце і Місяць не боги, а просто небесні тіла. Філософ вважав, що Сонце – величезний розпечений камінь, більший ніж Пелопоннес, і Місяць не світиться сам, а лише відображає світло Сонця. В результаті він знайшов правильне пояснення причин сонячного і місячного затемнень. Цікаво, що цьому поясненню судилося зіграти політичну роль. В день відправлення афінської армії до берегів Лаконії (йшла Пелопоннеськая війна), сталося затемнення Сонця. Воїни і жителі міста налякалися, побачивши в тому, що трапилося, неприхильність богів, і зажадали скасувати похід. Тоді ватажок армії Перікл, якому Анаксагор був другом і наставником, підійшов до керманича і накрив йому голову плащем. "Страшно тобі?" – запитав полководець. "Звичайно, ні", – відповідав моряк. "Але те ж саме відбулося зараз на небі!" – вигукнув учень Анаксагора. – "Чого ж ти злякався?" Переконані Періклом, воїни виступили в похід.

За заперечення божественної природи Сонця і Місяця Анаксагор був звинувачений в неповазі до богів і засуджений до смертної кари. Тоді виступив той же Перікл, який очолював афінську державу, і був глибоко шанований співгромадянами. "Скажіть, громадяни, – звернувся він до присутніх. – Чи можете ви сказати про мене щось погане і дорікнути мені в будь-яких недостойних вчинках?" Ті відповіли, що ні, не можуть, і вважають Перікла найдостойнішим з усіх. "Але ж я у всьому дотримуюся настанов людини, яку ви засуджуєте на смерть!" – вигукнув той. "Чи можна навчитися добру від поганої людини?" Зваживши доводам Перікла, афіняни помилували Анаксагора, однак веліли йому покинути місто. Вигнаний з Афін, філософ оселився в місті Лампсак, де незабаром і помер.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua