Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
вибори   дискримінація   сексизм   гендер   жінки   чоловіки   гендерні стереотипи   ЛГБТ   гендерна рівність   права людини   верховенство права   Комітет виборців України   рух ЧЕСНО   Коаліція з протидії дискримінації в Україні   Інститут душевної релігії

Балотуйся! Якщо ти чоловік...

| 3.10.2015 13:01

0
Рейтинг
0


Голосов "за"
0

Голосов "против"
0

Україна поволі виконує свої зобов'язання перед європейською спільнотою щодо протидії дискримінації в усіх її формах. Але політикам і суспільству до цього важко звикнути.

Балотуйся! Якщо ти чоловік...
Принизливі для вразливих груп стереотипи такі масові, такі сильні й такі звичні, що, здається, вони у нас в крові. Поки життя не примусить виправляти допущені помилки.

Найбільш помітно стереотипи вкорінені в церковній та світській владі й "четвертій владі" ЗМІ. Церковна влада тут згадана не дарма, бо вона формує громадську думку не меншою мірою, ніж телебачення й іноді дозволяє собі благословляти найрадикальніші прояви патерналізму, які тягнуть Україну в феодальне минуле.

Сайт Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, наприклад, переповнений агітками проти одностатевих шлюбів. Зайве казати, що двері цієї консервативної установи, яка претендує бути представницею всіх релігій України, закриті для сучасних духовних рухів, зокрема ЛГБТ-християн.

Папа Римський вже не засуджує геїв. Королева Великої Британії як голова Англіканської Церкви вже підписала білль про одностатеві шлюби. Українське ж священноначаліє, наслідуючи поганий приклад московської патріархії, пасе задніх у глобальному процесі гуманізації релігій.

Рівність жінок і чоловіків – не таке контроверсійне питання, як права ЛГБТ-людей, але й тут є глибокі проблеми.

Центральна виборча комісія, що вже прославилася своїми вольностями у трактовці виборчого законодавства, перевершила себе у офіційному роз'ясненні, ніби недотримання встановленої законом гендерної квоти (не менше 30% жінок та чоловіків) не є підставою для відмови у реєстрації виборчих списків політичних партій.

Одіозне роз'яснення скасоване судом – але хто знає, чи дотримуватимуться партії чесно гендерної квоти або спускатимуть кандидаток у хвіст виборчих списків?

Ще дві історії про гендерні стереотипи.

Судячи з оголошень, розклеєних по Києву, виборчим штабам для роздачі листівок обов'язково потрібні дівчата до 30 років. Те, що такі оголошення про працевлаштування дискримінують чоловіків та людей старшого віку – політтехнологів не турбує.А днями на телеканалі "Інтер" показали соціальну рекламу місцевих виборів від Комітету виборців України та руху "Чесно". Рекламна кампанія така крута, що має окремий сайт. Ідея реклами в тому, щоб закликати людей до реалізації виборчих прав, активного (право обирати) та пасивного (право бути обраним).

Заклик до реалізації пасивного виборчого права у рекламі сформулювали дуже невдало: "балотуйся сам". Вийшло, ніби цей заклик адресований виключно чоловікам, бо "сам" – займенник чоловічого роду. Отак всього три букви перетворили шляхетний слоган, що рекламує громадянську активність, на пропаганду ганебного гендерного стереотипу про те, ніби політика є справою чоловічою, а не жіночою.

Той самий стереотип закладено в сюжеті постера рекламної кампанії: "сам" кандидат-чоловік зображений на першому плані; жінки стоять позаду – як виборці, а не кандидатки.Якщо таких прикрих помилок припускаються досвідчені активісти громадських організацій з поважним іменем, чого ж чекати від чиновників?

На місцевих виборах дискримінують не тільки жінок та чоловіків. Низка громадських організацій підняли проблему дискримінації внутрішньо переміщених осіб (ВПО) , яким взагалі не дозволяють проголосувати на місцевих виборах – тому, мабуть, що "вони не тутешні". Але ж вищі посадові особи держави неодноразово публічно прогнозували, що проблеми на сході України не будуть вирішені швидко. Якщо ВПО доведеться наступні роки жити в новому оточенні, чи не логічно було б почати соціальну інтеграцію цих людей у місцеві громади саме з надання їм права голосу? Хоча б для того, щоб кандидати були мотивовані висловити свою позицію щодо захисту прав ВПО. Бо дати прихисток сім'ям наших співвітчизників, які не стали мати справу з терористами і зберігли вірність Україні – це святий обов'язок всіх українських громад.

Деякі дискримінаційні стереотипи настільки вкорінилися в законодавстві, що заважають самому становленню громадянського суспільства, формуванню та оновленню його життєво необхідних інституцій. Закон нерідко захищає не права, а привілеї, і така несправедливість уповільнює соціальний розвиток у інтересах певних елітних кіл.

Декларуючи свободу об'єднань, законодавство ускладнює купою зайвих формальностей, а в деяких випадках і унеможливлює створення та діяльність громадських і релігійних організацій.

Під час стратегічного планування Коаліції з протидії дискримінації в Україні цього року ми визначилися, що треба вирішувати низку болючих питань, таких, як усунення дискримінації громадських організацій без юридичної особи у праві брати участь в громадських спілках та громадських радах, зменшення необхідної кількості засновників та скасування низки пострадянських бюрократичних перепон при утворенні релігійних громад, а також реформування інституту альтернативної служби з тим, щоб її могли нести невіруючі пацифісти та позаконфесійні віруючі, нині дискриміновані у порівнянні з віруючими, яким релігійні переконання не дозволяють нести військову службу і які належать до певного переліку привілейованих релігійних організацій, список яких затверджено Камбіном.

Звісно, боротися з дискримінацією непросто. Громадська думка, яка нині на боці патріархальних стереотипів, зміниться лише услід за зміною патріархального контенту політичних виступів, матеріалів ЗМІ, проповідей, підручників та інших книжок. Непросто і внести зміни у законодавство.

Але є прості речі, які легко зробити.

Кожна людина може спіймати себе на відтворенні завчених дискримінаційних стереотипів і порвати з ними.

Автори дискримінаційної реклами "балотуйся сам" можуть просто прибрати з неї займенник чоловічого роду і залишити гендерно нейтральне "балотуйся".

Сподіваємося, що ця дружня порада попрацювати над своїми помилками, висловлена на їх адресу в листі Інституту душевної релігії, не залишиться без реагування.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua